Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 


 

POLECANE
Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze

Jak poinformowała TV Republika, ratownikom nie udało się uratować życia rannego w akcji na warszawskiej Pradze policjanta.

Reuters: Ukraina straciła ponad 40 proc. zajętych terytoriów w obwodzie kurskim z ostatniej chwili
Reuters: Ukraina straciła ponad 40 proc. zajętych terytoriów w obwodzie kurskim

Ukraina straciła ponad 40 procent terytorium w rosyjskim regionie Kurska, które szybko zajęła w sierpniowej niespodziewanej ofensywie, ponieważ siły rosyjskie przeprowadziły fale kontrataków - poinformowało w sobotę źródło wojskowe w sztabie generalnym Ukrainy, cytowane przez agencję Reuters.

Strzelanina w Warszawie. Ranny policjant walczy o życie z ostatniej chwili
Strzelanina w Warszawie. Ranny policjant walczy o życie

Na warszawskiej Pradze doszło do interwencji policjanta, który został postrzelony przez nieznanego sprawcę. Obecnie ratownicy medyczni walczą o życie rannego funkcjonariusza.

Startuje debata, kto zastąpi Trzaskowskiego na fotelu prezydenta stolicy z ostatniej chwili
Startuje debata, kto zastąpi Trzaskowskiego na fotelu prezydenta stolicy

Dziś mam zadania, które muszę realizować, ale Warszawa to piękne miasto - powiedział pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, pytany o scenariusz, w którym zastępuje Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta Warszawy.

Kontrolowana eksplozja podejrzanej paczki na stacji kolejowej w Londynie z ostatniej chwili
Kontrolowana eksplozja podejrzanej paczki na stacji kolejowej w Londynie

W sobotę dokonano kontrolowanej detonacji "podejrzanej paczki" znalezionej na stacji kolejowej Euston w Londynie.

Bielski SOR w kryzysie. W planach zawieszenie działalności pilne
Bielski SOR w kryzysie. W planach zawieszenie działalności

W piątek 22 listopada pojawiły się doniesienia, że Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej od 1 grudnia do 31 stycznia 2025 r. zawiesi działalność SOR. Z powodu braku lekarzy oraz ograniczonej liczby łóżek w szpitalu, placówka zmaga się z ogromnym wzrostem pacjentów, którzy czekają na hospitalizację.

Włoski minister: Myślę, że Putin nie chce rozszerzyć wojny na inne kraje z ostatniej chwili
Włoski minister: Myślę, że Putin nie chce rozszerzyć wojny na inne kraje

Włoski minister obrony Guido Crosetto wyraził w sobotę opinię, że Władimir Putin nie chce rozszerzyć wojny z Ukrainą na inne kraje. Wojna na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów spotkania szefów dyplomacji państw G7, które rozpocznie się w poniedziałek we Włoszech.

Działacz PiS: Sikorski był dla nas bardziej niebezpieczny polityka
Działacz PiS: Sikorski był dla nas bardziej niebezpieczny

W sobotę na Radzie Krajowej PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako kandydat na prezydenta RP. Działacze Prawa i Sprawiedliwości mają być zadowoleni z takiego przeciwnika.

Niemieccy eksperci żądają prawa do azylu dla migrantów klimatycznych polityka
Niemieccy eksperci żądają prawa do azylu dla "migrantów klimatycznych"

Niemieccy i międzynarodowi prawnicy chcą przyznać "migrantom klimatycznym" prawo do ochrony. Przekonują, że ludzi do ucieczki ze swoich krajów nie zmuszają jedynie konflikty zbrojne, lecz także katastrofy klimatyczne.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Premier Ciolacu faworytem polityka
Wybory prezydenckie w Rumunii. Premier Ciolacu faworytem

W niedzielę w Rumunii zostanie przeprowadzona pierwsza tura wyborów prezydenckich. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. Do udziału w wyborach zarejestrowano 14 kandydatów.

REKLAMA

Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe