„Zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata…” Didier Reynders studzi oczekiwania polskiego rządu ws. KPO

Polska będzie musiała wykazać osiągnięcie kamieni milowych w sprawie sądownictwa, zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy.
(…)
Realizacja poszczególnych kamieni milowych zostanie oceniona na podstawie obowiązujących przepisów, gdy Polska złoży pierwszy wniosek o wypłatę w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności
– pisze Reynders.
Zagłodzić Polskę
Komisja Europejska od dłuższego czasu odmawia wypłaty Polsce należnych jej pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Polski rząd zobowiązał się do wypełnienia szeregu tzw. kamieni milowych obejmujących często obszary pozostające poza kompetencjami instytucji unijnych. Procedowana nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przenosi uprawnienia prowadzenia spraw dyscyplinarnych z kolejnego już po Izbie Dyscyplinarnej organu – Izby Odpowiedzialności Zawodowej, do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co część ekspertów uznaje za niekonstytucyjne. Wprowadza również możliwość wzajemnego „testowania niezawisłości” sędziów, co grozi chaosem w systemie sądownictwa. Co więcej, poprawki wprowadzone do ustawy przez Senat możliwość „testowania” dają wyłącznie „postsędziom” powołanym przed 2015 rokiem.
Państwa takie jak Polska i Węgry trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię
– mówiła niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośnie Deutschlandfunk w 2020 roku. Dziś triumfuje.
Polska pomimo braku wypłaty środków z KPO już współfinansuje cały program skierowany do państw europejskich.