Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: „NanoKanapka”. Polacy stworzyli materiał przyszłości
W najbardziej zaawansowanym na świecie przemyśle, przemyśle kosmicznym, liczą się dwie rzeczy: trwałość oraz masa. Niestety, te dwie właściwości niekoniecznie idą ze sobą w parze. Polacy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego stworzyli materiał, który nazywają „NanoKanapką”. Jest to grupa materiałów, które łączą najlepsze cechy metalu oraz ceramiki, uzyskując materiał zarówno trwały, lekki, ale przy tym łatwo obrabialny mechanicznie, odporny na szoki termiczne, promieniowanie jonizujące oraz korozję – idealny do zastosowań w przemyśle kosmicznym, ale również lotniczym, chemicznym czy energetycznym. Jako pierwsi w Polsce współpracują już z sektorem kosmicznym w tym zakresie.
Gdyby Pete „Maverick” Mitchell…
Mówiąc najprościej, Polacy jako pierwsi na świecie opracowali własną przełomową technologię syntezy faz MAX, dzięki której otrzymywany jest materiał o największej czystości względem obecnych na rynku rozwiązań konkurencyjnych. Dodatkowo technologia ta ogranicza zużycie energii stosowanej w procesie, co ma szczególne znaczenie przy obecnej sytuacji na rynku energii. Proces produkcji jest o 90% krótszy, prowadzony przy 20-procentowo niższej temperaturze oraz zużyciu energii mniejszym o 80% w porównaniu do konkurencyjnych metod! Są też jedynymi na świecie produkującymi te materiały w formie proszku, jak i gotowych elementów o prostej lub złożonej geometrii.
Gdyby Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) w filmie „Top Gun” leciał samolotem z prędkością ok. 10 machów z wykorzystaniem ich technologii cerMAXmet, uniknąłby wypadku i mógłby wrócić w „jednym kawałku” na ziemię. Twórcami tego osiągnięcia jest Grzegorz Kubicki, który jest pomysłodawcą oraz liderem zespołu, natomiast Joanna Półrolniczak oraz Mateusz Marczewski uzupełniają zespół swoimi ogromnymi kompetencjami. Wielki projekt.