„Polska może liczyć na wsparcie”. Przywódcy z całego świata składają ważne deklaracje

Przedstawiciele wielu krajów wyrazili solidarność z Polską po eksplozji we wsi Przewodów. Z całego świata płyną ważne deklaracje.
Światowi przywódcy wspierają Polskę „Polska może liczyć na wsparcie”. Przywódcy z całego świata składają ważne deklaracje
Światowi przywódcy wspierają Polskę / Wikimedia Commons / Etienne Ansotte, © European Union, 2021 / Joerg Koch

We wtorek po godz. 15:00 – jak przekazali przedstawiciele polskich władz – na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk rosyjskiej produkcji; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Francja

„Polska może liczyć na wsparcie Francji i naszą gotowość do pomocy w prowadzonych śledztwach” – napisał w środę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność” – dodał Macron.

Stany Zjednoczone

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że spotkał się z przywódcami G20 i NATO, aby omówić wybuch we wschodniej Polsce i zaoferował naszemu krajowi „pełne wsparcie i pomoc” w toczącym się śledztwie. 

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił w rozmowie telefonicznej wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka o „żelaznym” zobowiązaniu USA do obrony Polski i gotowości do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA zapewnia o „żelaznym” zobowiązaniu do obrony Polski

Głosy z UE i NATO

„Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

„Jestem zaniepokojona doniesieniami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta. Składam kondolencje i najmocniejsze przesłanie wsparcia i solidarności z Polską i naszymi ukraińskimi przyjaciółmi” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował o rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą i przekazał kondolencje. Podkreślił, że NATO monitoruje sytuację i ustala fakty. 

Ukraina

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z prezydentem Dudą. „Przekazałem kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli w wyniku terroru rakietowego Rosji. Wymieniliśmy dostępne informacje i ustalamy wszystkie fakty. Ukraina, Polska, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją” – napisał. 

Niemcy

„Moje myśli kieruję ku Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami w NATO” – napisała po polsku na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. 

Czechy

Również władze Czech wyraziły solidarność z Polską. Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji.

„Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO” – dodał szef czeskiego rządu.

Kanada 

„W tym trudnym czasie składam najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu” – napisał na Twitterze kanadyjski premier Justin Trudeau.

„Jestem informowany o najnowszych wydarzeniach w Polsce. Ściśle monitorujemy sytuację i jesteśmy w tej chwili w kontakcie z naszymi partnerami i sojusznikami” – dodał Trudeau.

Japonia

Japoński premier Fumio Kishida po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, które odbyło się w środę, oświadczył, że Japonia jest „bardzo zaniepokojona” i uważnie obserwuje rozwój sytuacji.

„Rozwój sytuacji na Ukrainie wpływa na istotę porządku międzynarodowego i jest nierozerwalnie związany ze sprawami bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Kishida, którego wypowiedz cytuje japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Słowacja

Premier Słowacji Eduard Heger napisał na Twitterze, że jego kraj jest zaniepokojony doniesieniami z Przewodowa. 

„Skontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić solidarność i nasze pełne wsparcie” – dodał premier Słowacji.

Rumunia

Na swoim Twitterze prezydent Rumunii Klaus Iohannis napisał, że Rumunia w pełni solidaryzuje się z przyjaciółmi i sojusznikami w Polsce w związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi wybuchów na jej terytorium. 

Swój wpis zakończył hasłem „Jesteśmy NATO”.

Holandia

„Jesteśmy zgodni, że w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić fakty dotyczące incydentu w Przewodowie; wiemy jednak na pewno, że do tego zdarzenia nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła we wtorek straszliwego ataku rakietowego na Ukrainę” – podkreślił w środę na Twitterze premier Holandii Mark Rutte.

„Wspieramy polskie śledztwo w sprawie eksplozji oraz kontynuujemy wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją” – dodał szef holenderskiego rządu.

Włochy

"Rozmawiałam z Mateuszem Morawieckim, by wyrazić solidarność z rządem i narodem polskim" - głosi tweet Meloni.

Włoska premier, uczestnicząca w szczycie G20 na Bali, dodała, że na marginesie szczytu spotyka się z sojusznikami z NATO, by "zweryfikować fakty i ocenić następne kroki".

"To potwierdzenie powagi i konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę" - stwierdziła Meloni

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Jest decyzja ukraińskiego parlamentu dot. umowy z USA ws. minerałów Wiadomości
Jest decyzja ukraińskiego parlamentu dot. umowy z USA ws. minerałów

- Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zasobów mineralnych - poinformowali ukraińscy deputowani.

Wyciek dokumentów dot. mieszkania Karola Nawrockiego. Posłowie PiS chcą złożyć zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Wyciek dokumentów dot. mieszkania Karola Nawrockiego. Posłowie PiS chcą złożyć zawiadomienie do prokuratury

Jarosław Kaczyński zapowiedział zawiadomienie do prokuratury i OBWE w sprawie wycieku dokumentów dotyczących mieszkania Karola Nawrockiego.

Ostrzeżenie IMGW. Idzie mróz z ostatniej chwili
Ostrzeżenie IMGW. Idzie mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega i zapowiada przymrozki do minus 8 st. C przy gruncie. Wystąpią one w przeważającej części kraju z wyjątkiem pasa na zachodzi i północy Polski.

Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom z ostatniej chwili
Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom

Były szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz stawił się w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie ma usłyszeć zarzuty ws. odtajnienia w 2023 r. części planu obronnego Polski "Warta". Przed prokuraturą zebrało się kilkadziesiąt osób; wśród nich obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight! z ostatniej chwili
George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight!

18 maja będzie dniem historycznym nie tylko dla Rumunii, ale także dla Polski i Portugalii – prognozuje George Simion, zwycięzca pierwszej tury rumuńskich wyborów prezydenckich. We wszystkich trzech krajach szanse na zwycięstwo mają siły konserwatywne.

Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza z ostatniej chwili
Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister miał je nabyć w 2005 roku. Ten jednak zaprzecza.

Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety tylko u nas
Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety

– Dość słów, czas na konkretne działania – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża z ostatniej chwili
Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża

Kardynałowie na porannym, czwartkowym konklawe nie wybrali papieża – z Kaplicy Sykstyńskiej poleciał czarny dym.

TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie z ostatniej chwili
TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister zaprzeczył tej informacji.

Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję z ostatniej chwili
Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję

W środę smutna wiadomość obiegła Polskę – nie żyje DJ Hazel, czyli Michał Orzechowski. Znany i lubiany artysta miał zaledwie 44 lata. Ciało muzyka odnaleziono w samochodzie zaparkowanym przy jeziorze w Skępem. Okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura.

REKLAMA

„Polska może liczyć na wsparcie”. Przywódcy z całego świata składają ważne deklaracje

Przedstawiciele wielu krajów wyrazili solidarność z Polską po eksplozji we wsi Przewodów. Z całego świata płyną ważne deklaracje.
Światowi przywódcy wspierają Polskę „Polska może liczyć na wsparcie”. Przywódcy z całego świata składają ważne deklaracje
Światowi przywódcy wspierają Polskę / Wikimedia Commons / Etienne Ansotte, © European Union, 2021 / Joerg Koch

We wtorek po godz. 15:00 – jak przekazali przedstawiciele polskich władz – na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk rosyjskiej produkcji; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Francja

„Polska może liczyć na wsparcie Francji i naszą gotowość do pomocy w prowadzonych śledztwach” – napisał w środę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność” – dodał Macron.

Stany Zjednoczone

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że spotkał się z przywódcami G20 i NATO, aby omówić wybuch we wschodniej Polsce i zaoferował naszemu krajowi „pełne wsparcie i pomoc” w toczącym się śledztwie. 

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił w rozmowie telefonicznej wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka o „żelaznym” zobowiązaniu USA do obrony Polski i gotowości do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA zapewnia o „żelaznym” zobowiązaniu do obrony Polski

Głosy z UE i NATO

„Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

„Jestem zaniepokojona doniesieniami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta. Składam kondolencje i najmocniejsze przesłanie wsparcia i solidarności z Polską i naszymi ukraińskimi przyjaciółmi” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował o rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą i przekazał kondolencje. Podkreślił, że NATO monitoruje sytuację i ustala fakty. 

Ukraina

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z prezydentem Dudą. „Przekazałem kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli w wyniku terroru rakietowego Rosji. Wymieniliśmy dostępne informacje i ustalamy wszystkie fakty. Ukraina, Polska, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją” – napisał. 

Niemcy

„Moje myśli kieruję ku Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i partnerami w NATO” – napisała po polsku na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. 

Czechy

Również władze Czech wyraziły solidarność z Polską. Premier Czech Petr Fiala napisał w mediach społecznościowych, że jeśli Polska potwierdzi, że na jej terytorium spadły rosyjskie rakiety, należy to uznać za dalszą eskalację ze strony Rosji.

„Zdecydowanie wspieramy naszego sojusznika z Unii Europejskiej i NATO” – dodał szef czeskiego rządu.

Kanada 

„W tym trudnym czasie składam najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu” – napisał na Twitterze kanadyjski premier Justin Trudeau.

„Jestem informowany o najnowszych wydarzeniach w Polsce. Ściśle monitorujemy sytuację i jesteśmy w tej chwili w kontakcie z naszymi partnerami i sojusznikami” – dodał Trudeau.

Japonia

Japoński premier Fumio Kishida po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji, które odbyło się w środę, oświadczył, że Japonia jest „bardzo zaniepokojona” i uważnie obserwuje rozwój sytuacji.

„Rozwój sytuacji na Ukrainie wpływa na istotę porządku międzynarodowego i jest nierozerwalnie związany ze sprawami bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział Kishida, którego wypowiedz cytuje japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Słowacja

Premier Słowacji Eduard Heger napisał na Twitterze, że jego kraj jest zaniepokojony doniesieniami z Przewodowa. 

„Skontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić solidarność i nasze pełne wsparcie” – dodał premier Słowacji.

Rumunia

Na swoim Twitterze prezydent Rumunii Klaus Iohannis napisał, że Rumunia w pełni solidaryzuje się z przyjaciółmi i sojusznikami w Polsce w związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi wybuchów na jej terytorium. 

Swój wpis zakończył hasłem „Jesteśmy NATO”.

Holandia

„Jesteśmy zgodni, że w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić fakty dotyczące incydentu w Przewodowie; wiemy jednak na pewno, że do tego zdarzenia nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła we wtorek straszliwego ataku rakietowego na Ukrainę” – podkreślił w środę na Twitterze premier Holandii Mark Rutte.

„Wspieramy polskie śledztwo w sprawie eksplozji oraz kontynuujemy wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją” – dodał szef holenderskiego rządu.

Włochy

"Rozmawiałam z Mateuszem Morawieckim, by wyrazić solidarność z rządem i narodem polskim" - głosi tweet Meloni.

Włoska premier, uczestnicząca w szczycie G20 na Bali, dodała, że na marginesie szczytu spotyka się z sojusznikami z NATO, by "zweryfikować fakty i ocenić następne kroki".

"To potwierdzenie powagi i konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę" - stwierdziła Meloni

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe