[WIDEO] Historyczna chwila! Baltic Pipe oficjalnie otwarty
![Budno, 27.09.2022. Uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od lewej: Premier Mateusz Morawiecki, Premier Danii Mette Frederiksen i Prezydent Andrzej Duda [WIDEO] Historyczna chwila! Baltic Pipe oficjalnie otwarty](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/91805/16642791380b6f40c45c80ce5106fac8.jpg)
Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.
Andrzej Duda: To wielki dzień
To wielki dzień. Wielki dzień dla Polski, dla Danii, Norwegii, dla całej Unii Europejskiej, wielki dzień dla naszej części Europy, dla budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania naszej suwerenności
– tak prezydent Andrzej Duda skomentował odbywające się dziś uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r. Jak mówił prezydent, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji. – Gazociąg Baltic Pipe był przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem – podkreślił. Przypomniał także, iż kilka dni temu otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.
– Jeżeli pomyślę, że teraz mamy kolejny istotny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju, to muszę powiedzieć, że patrzę z wielką dumą na naszą ojczyznę i ogromnie dziękuję wszystkim tym, którzy tak wiele serca, stresu i swojej pracy […] włożyli w to, by ta inwestycja była możliwa
– powiedział prezydent i szczególne podziękowania skierował do pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej pana Piotra Naimskiego.
W uroczystości w Goleniowie wzięli udział m.in. premierzy Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister klimatu, energii i gospodarki komunalnej w Danii Dan Jørgensen, minister ds. ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.
Baltic Pipe – dlaczego jest tak ważny?
Projekt Baltic Pipe zakłada stworzenie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, którego zadaniem jest – poprzez dostarczanie gazu ziemnego ze złóż norweskich do Danii i Polski (a także do użytkowników końcowych w krajach Europy Środkowo–Wschodniej) – uniezależnienie tych krajów od dostaw surowca z Rosji. Realizowany jest on w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ–SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
5 kwietnia 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, a 18 marca 2019 r. ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim. Pierwsze elementy gazociągu ułożono na dnie Morza Bałtyckiego 27 czerwca 2021 r.
Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski GAZ-SYSTEM.
Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego; system zdolny jest transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu.
Energinet poinformował jednak w sobotę, że duński odcinek może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej, niż przewidywano – do końca listopada br.
Symboliczne uruchomienie przesyłu gazu. #BalticPipe pic.twitter.com/XYmBDBvYv0
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 27, 2022