Podsumowanie debaty o stażach zawodowych na antenie PR24
„To gwarancje dla młodzieży, które zostały wprowadzone przez rekomendację Komisji Europejskiej. Każda osoba do 25. roku życia, a w niektórych krajach do ukończenia 30 lat, w ciągu 4 miesięcy od rejestracji w publicznych służbach zatrudnienia, ma otrzymać ofertę pracy, stażu lub zatrudnienia” – mówił.
Zaznaczył jednak, że nie zawsze młodzi ludzie otrzymują taką ofertę w wyznaczonym czasie.
Szacuje się, że w Polsce propozycję praktyki, stażu bądź zatrudnienia otrzymuje około 60 procent osób.
„Wyniki nie są tak satysfakcjonujące, jakbyśmy tego oczekiwali” – wskazywał gość PR24.
Jak zaznaczył, na poziomie europejskim, w przeciągu pół roku od ukończenia stażu czy praktyki, w zatrudnieniu pozostaje 68 proc. osób objętych gwarancjami.
Ramowy Plan na rzecz Zatrudnienia Młodych to efekt pracy Europejskich Partnerów Społecznych – Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, a także trzech organizacji pracodawców: Konfederacji Europejskiego Biznesu, Europejskiego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także Europejskiego Stowarzyszenia Firm i Przedsiębiorstw Świadczących Usługi Publiczne.
W Polsce, od 3 lat dyskutowali nad nim przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców. Generalnie związkom chodziło o konkretne zapisy co do wynagrodzeń, charakteru staży, czasu trwania, urlopów itd. Pracodawcy opowiadali się raczej za tzw. dobrymi praktykami, które mają wyznaczać wysokie standardy działania.
Całą audycję można wysłuchać tutaj:
http://www.polskieradio.pl/130/5990/Artykul/1780738,Spoleczny-Punkt-Widzenia-Mlodzi-na-rynku-pracy
Anna Grabowska