Szczyt NATO w Madrycie. Oto jego postanowienia

W nowej koncepcji strategicznej NATO Rosja została określona „najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa”. Jest to znacząca zmiana w porównaniu do poprzedniej doktryny, w ramach której Rosja była „strategicznym partnerem” Zachodu.
Wskazana doktryna wskazuje, że Rosja stara się ustanowić własne strefy wpływów przy pomocy „przymusu, działalności wywrotowej, agresji i aneksji”. NATO podkreśla jednak, że „chce zachować otwarte kanały komunikacji z Moskwą, by zarządzać i ograniczać ryzyko, zapobiegać eskalacji i wzmocnić przejrzystość”.
„Wyzwanie” z Dalekiego Wschodu
Warty odnotowania jest fakt, że Chińska Republika Ludowa, główny rywal USA, w myśl koncepcji nie jest zagrożeniem, a jedynie „wyzwaniem dla interesów, bezpieczeństwa i wartości”. NATO nie bagatelizuje ich potencjału, podkreślając, że Pekin stara się „zwiększyć swój globalny wpływ i potęgę”, a przy tym z powodzenie pozostaje „nieprzejrzystym w sprawie swej strategii i zamiarów”.
Szkodliwe hybrydowe i cybernetyczne operacje Chin oraz ich konfrontacyjna retoryka i dezinformacja uderzają w Sojuszników i szkodzą bezpieczeństwu Sojuszu
– piszą sojusznicy.
CZYTAJ TEŻ: [WIDEO] „Żenujący napad arogancji”. Niemieckie media o „żarcie” Scholza po pytaniu dziennikarki
CZYTAJ TEŻ: „Rosja to wygrywa”. Litwini mają pretensje. Dużo ryzykowali, a Bruksela…
W myśl nowej koncepcji strategicznej Chiny – podobnie jak Moskwa – starają się poszerzać swoje wpływy, nie stosując jednak agresji zbrojnej.