Przeciwko KSM, za Spartą Wrocław i o żużlowcach z Rosj

Przeciwko KSM, za Spartą Wrocław i o żużlowcach z Rosji

Zapraszam do lektury wywiadu, którego udzieliłem jedynemu w Polsce branżowemu periodykowi, który zajmuje się żużlem. Rozmowa, którą przeprowadził redaktor Bartłomiej Czekański, ukazała się dopiero co w „Tygodniku Żużlowym”. Ciekawostka: jest on wydawany w… Lesznie. Ukazuje się od przeszło 30 lat.

 

 

1.         Jedne media podają, że w przyszłym sezonie A. Łaguta i Sajfutdinow wrócą do naszej Ekstraligi, ale jako Polacy. O nasze obywatelstwo stara się też Tarasienko. Inne zapierają się, iż nie będzie powrotu Rosjan do polskich rozgrywek w sezonie ‘2023. Ty jesteś blisko władz naszego speedwaya. Masz przecieki?

 

 

Przecieki to raczej domena - i dobre prawo-  dziennikarzy. Nie wrzucajmy do jednego worka tych żużlowców, którzy mają od lat polskie obywatelstwo (zresztą ich dzieci też), jak Łaguta i Sajfutdinow z tymi, którzy się o to starają. Choć na przykład Tarasienko od lat mieszka w Polsce, jest żonaty z Polka i ma absolutnie podstawy, aby się o ubiegać o polski paszport. Myślę, że władze polskiego żużla znajda właściwe rozwiązanie. A sama wojna w Europie Wschodniej – nie miejmy złudzeń - potrwa długo.

 

 

2.         Powrót Artioma tak bardzo wzmocniłby Betard Spartę, że Lublin musiałby się jej obawiać. Znów stałaby się faworytem rozgrywek. Do pełni szczęścia potrzebowałaby tylko drugiego dobrego juniora, bo Curzytek zawodzi. Z kolei Apator po powrocie Emila miałby takie bogactwo wśród seniorów, że jednego musiałby się pozbyć. Ekstraliga stałaby się naprawdę fascynująca. Czy też tak uważasz?

 

 

Tak, uważam, że najlepsza żużlowa liga świata trzyma poziom. Określenie „fascynująca” jest jak najbardziej na miejscu. Motor wyraźnie prowadzi, jest faworytem, ale nakładanie mu złotych medali na szyję jest absolutnie przedwczesne. W przypadku Wrocławia i Leszna należy tylko żałować kontuzji Czogunowa i Kołodzieja, ale sądzę, że spowoduje to ich absencję najwyżej w jednym meczu.

 

 

3.         Niektórzy mocno lansują powrót KSM, nawet, ci, którzy dotąd byli mu przeciwni. Pewne media twierdzą, że powrót KSM jest już pewny i to we wszystkich ligach. Na rynku jest coraz mniej dobrych żużlowców, więc windują oni swoje żądania, a beniaminek Ekstraligi jesienią nie ma szans na zbudowanie mocnego składu, bo towar rozkupiony. Byłbyś za KSM?

 

 

Jestem tradycyjnie przeciwny KSM-owi. Zdania nie zmieniłem. Uważam cały czas, że taka „urawniłowka”, „zglajszachtowanie” nie byłoby korzystne dla polskiego żużla – i żużla w ogóle. Cały czas widzę więcej argumentów „przeciw" niż „za”.

 

 

4.         Przeciwnicy KSM twierdzą, że sprawi on, iż mistrz Polski będzie musiał pozbyć się jakiegoś mocnego zawodnika i zastąpić go słabszym, żeby zmieścić się w KSM. Inni proponują „zamknięcie” ligi jak w NBA, czyli bez spadków i awansów z niższej dywizji. Jaka jest Twoja opinia?

 

 

Jeżeli ktoś buduje mocny skład, pozyskując sponsorów, ale przede wszystkim „trafiając” transfery to czemu go karać? Żużel to nie socjalizm, gdzie teoretycznie wszyscy mieli mieć po równo – a wiadomo jak było. Zamkniecie Ekstraligi na wzór NBA to szaleństwo. Tak zrobiono w swoim czasie w bardzo silnej polskiej lidze siatkarskiej mężczyzn i wycofano się z tego eksperymentu. Brak spadków i awansów zabija rywalizację. To byłoby uderzenie w atrakcyjność żużla w sytuacji, gdy inne dyscypliny sportowe coraz ostrzej z nim rywalizują.

 

 

5.         Czy nie za dużo notujemy w tym sezonie sędziowskich wpadek, które czasem nawet wypaczają wyniki meczów? Ostatnio wielu twierdzi, że w meczu Betard Sparta - Motor Lublin, to Czugunow powinien być wykluczony, a nie Michelsen, a to dałoby wygraną gościom. Był remis.

 

 

Myślę, że akurat goście powinni być szczęśliwi, że przegrywając 40-44 przed ostatnim biegiem wyrwali na Stadionie Olimpijskim remis. Tak, pomyłki sędziowskie są faktem, ale były zawsze. Dzisiaj dzięki telewizji, wielu kamerom, powtórkom można je łatwo zidentyfikować i nagłośnić, a też postawić arbitrów pod medialny pręgierz. Na pewno nie uważam, aby sędziowanie w Polsce było dziś gorsze niż na przykład dwie dekady temu, w czasach gdy byłem prezesem i wiceprezesem Sparty Wrocław,

 

 

6.         Sześć zespołów w play offach zabija emocje w tabeli, lecz poszczególne mecze bywają zacięte. Sparta-Motor to było wielkie widowisko, choć w zasadzie trzech lublinian rozmontowało wrocławian, którzy w końcówce spotkania, w swoich ostatnich startach, poza świetnym Bewleyem, przywozili albo zera, albo po 1 punkcie. Z czego to wynikało?

 

 

Nie zgadzam się, że 6-grużynowe play-offy zabijają emocje, bo przecież jest rzeczą kluczową, kto przystąpi do nich z jakiego miejsca. To uzyskanie ewentualnej żużlowej „pool position” ,jak w Formule1. Ponadto za wcześnie jeszcze ogłaszać, kto w tych play-offach się znajdzie. A Wrocław w tym roku faluje, ale punkty jakoś zbiera. Inna sprawa, że na pewno mniej niż oczekiwał.

 

 

7.         Jak poradzi sobie Stal Gorzów po aresztowaniu jej prezesa Marka Grzyba?

 

 

Na razie miękko wylądowała. Jestem przekonany, że przy tej determinacji, którą widać gołym okiem Gorzów sobie w tym sezonie poradzi. Takie sytuacje czasem wręcz konsolidują środowisko. Myślę, że tak się chyba stało w „Stalówce”. Natomiast mam wrażenie, że na dłuższą metę może to być dla Gorzowa spory problem, bo jednak odpadł poważny sponsor.

 

 

8.         Polski hymn na niemieckiej ziemi zawsze nam-Polakom fajnie smakuje. Tę radość niespodziewanie zafundował Patryk Dudek. A tuż za nim był Bartek Zmarzlik, który powiększył przewagę w „generalce” nad Janowskim do 11 punktów.„Magic”, który w Teterow nie dojechał nawet do półnału po słabiutkiej końcówce, już tylko o jedno oczko wyprzedza Madsena. Blisko jest Lindgren. Czyżby klątwa GP (brak medalu) nadal trzymała się Janowskiego? Na szczęście, kolejny turniej w Gorzowie…

 

 

Bardzo ciekawe jest w tym roku Grand Prix i dla Polaków na razie znakomite. Cieszę się, że Patryk Dudek powstał niczym Feniks z popiołów i po trzech całkowicie nieudanych GP w końcu wygrał i ma wielką szansę utrzymać się w stawce w sześciu najlepszych zawodników świata, bez kombinowania z „dziką kartą” na cały sezon. Nie wolno skreślać Macieja Janowskiego, bo jedne słabsze zawody na skrajnie specyficznym torze nie przesądzą, jak sądzę, wyniku cyklu GP. Przy tej dyspozycji, jaką pokazuje w Ekstralidze, jest w dalszym ciągu faworytem do swojego pierwszego medalu w Grand Prix. Wyrokowanie po czterech turniejach jest natomiast trochę jak gra w totolotka. Po raz kolejny powtarzam, że mocno trzymam kciuki za mojego krajana Macka Janowskiego za jego premierowe podium Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. To mu się należy , na nie zasługuje - i w tym roku jest go naprawdę bardzo blisko.

 

 

9.         Co turniej GP to organizatorzy przygotowują gorszą nawierzchnię. W Teterow dziura goniła dziurę i zawodnicy zamiast ścigać się, walczyli ze swoimi motorami o życie. Discovery nie stać na fachowców? I co nam dała zmiana BSI na Discovery właśnie. Twierdzę, że nic, a Ty?

 

 

Wybór Teterowa był, jak się wydaje, kontrowersyjny. W Niemczech są doprawdy lepsze tory niż tam. Jednak nie przekreślałbym Discovery jako organizatora. Mówiąc językiem polskich przysłów: „Pierwsze koty za płoty” albo „pierwsze śliwki - robaczywki”. Proponuję podsumować pierwszy rok działalności nowego organizatora Grand Prix jesienią, a nie w trakcie cyklu. Przypomnę powszechną ostrą krytykę Benfield Sport International, ich źle pojętej rutyny, braku chęci zmian, oszczędzania na wszystkim, braku poszerzania geografii speedwaya - doprawdy wszystkim nam się już BSI przejadła. Czy już tego nie pamiętamy?

 

 

*tekst ukazał się w „Tygodniku Żużlowym” (20.06.2022)


 

POLECANE
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej Wiadomości
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

REKLAMA

Przeciwko KSM, za Spartą Wrocław i o żużlowcach z Rosj

Przeciwko KSM, za Spartą Wrocław i o żużlowcach z Rosji

Zapraszam do lektury wywiadu, którego udzieliłem jedynemu w Polsce branżowemu periodykowi, który zajmuje się żużlem. Rozmowa, którą przeprowadził redaktor Bartłomiej Czekański, ukazała się dopiero co w „Tygodniku Żużlowym”. Ciekawostka: jest on wydawany w… Lesznie. Ukazuje się od przeszło 30 lat.

 

 

1.         Jedne media podają, że w przyszłym sezonie A. Łaguta i Sajfutdinow wrócą do naszej Ekstraligi, ale jako Polacy. O nasze obywatelstwo stara się też Tarasienko. Inne zapierają się, iż nie będzie powrotu Rosjan do polskich rozgrywek w sezonie ‘2023. Ty jesteś blisko władz naszego speedwaya. Masz przecieki?

 

 

Przecieki to raczej domena - i dobre prawo-  dziennikarzy. Nie wrzucajmy do jednego worka tych żużlowców, którzy mają od lat polskie obywatelstwo (zresztą ich dzieci też), jak Łaguta i Sajfutdinow z tymi, którzy się o to starają. Choć na przykład Tarasienko od lat mieszka w Polsce, jest żonaty z Polka i ma absolutnie podstawy, aby się o ubiegać o polski paszport. Myślę, że władze polskiego żużla znajda właściwe rozwiązanie. A sama wojna w Europie Wschodniej – nie miejmy złudzeń - potrwa długo.

 

 

2.         Powrót Artioma tak bardzo wzmocniłby Betard Spartę, że Lublin musiałby się jej obawiać. Znów stałaby się faworytem rozgrywek. Do pełni szczęścia potrzebowałaby tylko drugiego dobrego juniora, bo Curzytek zawodzi. Z kolei Apator po powrocie Emila miałby takie bogactwo wśród seniorów, że jednego musiałby się pozbyć. Ekstraliga stałaby się naprawdę fascynująca. Czy też tak uważasz?

 

 

Tak, uważam, że najlepsza żużlowa liga świata trzyma poziom. Określenie „fascynująca” jest jak najbardziej na miejscu. Motor wyraźnie prowadzi, jest faworytem, ale nakładanie mu złotych medali na szyję jest absolutnie przedwczesne. W przypadku Wrocławia i Leszna należy tylko żałować kontuzji Czogunowa i Kołodzieja, ale sądzę, że spowoduje to ich absencję najwyżej w jednym meczu.

 

 

3.         Niektórzy mocno lansują powrót KSM, nawet, ci, którzy dotąd byli mu przeciwni. Pewne media twierdzą, że powrót KSM jest już pewny i to we wszystkich ligach. Na rynku jest coraz mniej dobrych żużlowców, więc windują oni swoje żądania, a beniaminek Ekstraligi jesienią nie ma szans na zbudowanie mocnego składu, bo towar rozkupiony. Byłbyś za KSM?

 

 

Jestem tradycyjnie przeciwny KSM-owi. Zdania nie zmieniłem. Uważam cały czas, że taka „urawniłowka”, „zglajszachtowanie” nie byłoby korzystne dla polskiego żużla – i żużla w ogóle. Cały czas widzę więcej argumentów „przeciw" niż „za”.

 

 

4.         Przeciwnicy KSM twierdzą, że sprawi on, iż mistrz Polski będzie musiał pozbyć się jakiegoś mocnego zawodnika i zastąpić go słabszym, żeby zmieścić się w KSM. Inni proponują „zamknięcie” ligi jak w NBA, czyli bez spadków i awansów z niższej dywizji. Jaka jest Twoja opinia?

 

 

Jeżeli ktoś buduje mocny skład, pozyskując sponsorów, ale przede wszystkim „trafiając” transfery to czemu go karać? Żużel to nie socjalizm, gdzie teoretycznie wszyscy mieli mieć po równo – a wiadomo jak było. Zamkniecie Ekstraligi na wzór NBA to szaleństwo. Tak zrobiono w swoim czasie w bardzo silnej polskiej lidze siatkarskiej mężczyzn i wycofano się z tego eksperymentu. Brak spadków i awansów zabija rywalizację. To byłoby uderzenie w atrakcyjność żużla w sytuacji, gdy inne dyscypliny sportowe coraz ostrzej z nim rywalizują.

 

 

5.         Czy nie za dużo notujemy w tym sezonie sędziowskich wpadek, które czasem nawet wypaczają wyniki meczów? Ostatnio wielu twierdzi, że w meczu Betard Sparta - Motor Lublin, to Czugunow powinien być wykluczony, a nie Michelsen, a to dałoby wygraną gościom. Był remis.

 

 

Myślę, że akurat goście powinni być szczęśliwi, że przegrywając 40-44 przed ostatnim biegiem wyrwali na Stadionie Olimpijskim remis. Tak, pomyłki sędziowskie są faktem, ale były zawsze. Dzisiaj dzięki telewizji, wielu kamerom, powtórkom można je łatwo zidentyfikować i nagłośnić, a też postawić arbitrów pod medialny pręgierz. Na pewno nie uważam, aby sędziowanie w Polsce było dziś gorsze niż na przykład dwie dekady temu, w czasach gdy byłem prezesem i wiceprezesem Sparty Wrocław,

 

 

6.         Sześć zespołów w play offach zabija emocje w tabeli, lecz poszczególne mecze bywają zacięte. Sparta-Motor to było wielkie widowisko, choć w zasadzie trzech lublinian rozmontowało wrocławian, którzy w końcówce spotkania, w swoich ostatnich startach, poza świetnym Bewleyem, przywozili albo zera, albo po 1 punkcie. Z czego to wynikało?

 

 

Nie zgadzam się, że 6-grużynowe play-offy zabijają emocje, bo przecież jest rzeczą kluczową, kto przystąpi do nich z jakiego miejsca. To uzyskanie ewentualnej żużlowej „pool position” ,jak w Formule1. Ponadto za wcześnie jeszcze ogłaszać, kto w tych play-offach się znajdzie. A Wrocław w tym roku faluje, ale punkty jakoś zbiera. Inna sprawa, że na pewno mniej niż oczekiwał.

 

 

7.         Jak poradzi sobie Stal Gorzów po aresztowaniu jej prezesa Marka Grzyba?

 

 

Na razie miękko wylądowała. Jestem przekonany, że przy tej determinacji, którą widać gołym okiem Gorzów sobie w tym sezonie poradzi. Takie sytuacje czasem wręcz konsolidują środowisko. Myślę, że tak się chyba stało w „Stalówce”. Natomiast mam wrażenie, że na dłuższą metę może to być dla Gorzowa spory problem, bo jednak odpadł poważny sponsor.

 

 

8.         Polski hymn na niemieckiej ziemi zawsze nam-Polakom fajnie smakuje. Tę radość niespodziewanie zafundował Patryk Dudek. A tuż za nim był Bartek Zmarzlik, który powiększył przewagę w „generalce” nad Janowskim do 11 punktów.„Magic”, który w Teterow nie dojechał nawet do półnału po słabiutkiej końcówce, już tylko o jedno oczko wyprzedza Madsena. Blisko jest Lindgren. Czyżby klątwa GP (brak medalu) nadal trzymała się Janowskiego? Na szczęście, kolejny turniej w Gorzowie…

 

 

Bardzo ciekawe jest w tym roku Grand Prix i dla Polaków na razie znakomite. Cieszę się, że Patryk Dudek powstał niczym Feniks z popiołów i po trzech całkowicie nieudanych GP w końcu wygrał i ma wielką szansę utrzymać się w stawce w sześciu najlepszych zawodników świata, bez kombinowania z „dziką kartą” na cały sezon. Nie wolno skreślać Macieja Janowskiego, bo jedne słabsze zawody na skrajnie specyficznym torze nie przesądzą, jak sądzę, wyniku cyklu GP. Przy tej dyspozycji, jaką pokazuje w Ekstralidze, jest w dalszym ciągu faworytem do swojego pierwszego medalu w Grand Prix. Wyrokowanie po czterech turniejach jest natomiast trochę jak gra w totolotka. Po raz kolejny powtarzam, że mocno trzymam kciuki za mojego krajana Macka Janowskiego za jego premierowe podium Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. To mu się należy , na nie zasługuje - i w tym roku jest go naprawdę bardzo blisko.

 

 

9.         Co turniej GP to organizatorzy przygotowują gorszą nawierzchnię. W Teterow dziura goniła dziurę i zawodnicy zamiast ścigać się, walczyli ze swoimi motorami o życie. Discovery nie stać na fachowców? I co nam dała zmiana BSI na Discovery właśnie. Twierdzę, że nic, a Ty?

 

 

Wybór Teterowa był, jak się wydaje, kontrowersyjny. W Niemczech są doprawdy lepsze tory niż tam. Jednak nie przekreślałbym Discovery jako organizatora. Mówiąc językiem polskich przysłów: „Pierwsze koty za płoty” albo „pierwsze śliwki - robaczywki”. Proponuję podsumować pierwszy rok działalności nowego organizatora Grand Prix jesienią, a nie w trakcie cyklu. Przypomnę powszechną ostrą krytykę Benfield Sport International, ich źle pojętej rutyny, braku chęci zmian, oszczędzania na wszystkim, braku poszerzania geografii speedwaya - doprawdy wszystkim nam się już BSI przejadła. Czy już tego nie pamiętamy?

 

 

*tekst ukazał się w „Tygodniku Żużlowym” (20.06.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe