Cena wolności. Trio do Unii!

Cena wolności. Trio do Unii!

Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę położyła kres strategicznej dwuznaczności Zachodu wobec krajów Europy Wschodniej, które znalazły się w trudnym do utrzymania zawieszeniu między Rosją a wspólnotą transatlantycką. Trzy kraje tego regionu: Gruzja, Mołdawia i Ukraina, w różnych okresach były przedmiotem rosyjskiej agresji - konwencjonalnej lub hybrydowej - płacąc wysoką cenę za swoje wybory dotyczące integracji z instytucjami Zachodu.

 

Rosyjskie cele w Europie Wschodniej

 

Trwająca rosyjska agresja na Ukrainie - będąca wyraźną kontynuacją rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku i rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku - stworzyła decydujący moment dla Europy. Nawet jeśli Ukraina sama w sobie jest dla Rosji celem strategicznym w jej trwających od dziesięcioleci próbach -ponownego - ustanowienia swoich wpływów w Eurazji, konsekwencje tej wojny będą miały o wiele szerszy zasięg. Reakcja Unii Europejskiej i całej wspólnoty transatlantyckiej na agresywną politykę zagraniczną Rosji ukształtuje równowagę między demokracją a autorytaryzmem w najbliższej przyszłości.

 

W czasie, gdy w wielu miastach i miasteczkach Ukrainy trwa wojna, Unia Europejska podejmuje wysiłki, aby zastąpić swoją nieudaną politykę strategicznej dwuznaczności, opracować nową politykę odstraszania, która zapobiegnie dalszej inwazji Rosji, a także, miejmy nadzieję, zaoferować swoim trzem partnerom stowarzyszonym - Gruzji, Mołdawii i Ukrainie - realną drogę do pełnej integracji z Unią.

 

Gruzja stała się pierwszą ofiarą świeżo odrodzonej ekspansjonistycznej polityki zagranicznej Rosji, kiedy w sierpniu 2008 roku armia rosyjska najechała ten liczący 3,8 miliona mieszkańców kraj pod pretekstem obrony ludności gruzińskiego regionu Cczinwali/Osetia Południowa, którą Rosja wspierała militarnie od początku lat 1990-tych. Unia Europejska nie dostrzegła w tej rażącej inwazji wyłaniającego się wzorca postępowania Rosji. Wygodnie zrzuciła na Gruzję odpowiedzialność oskarżając Tbilisi o brak wystarczającej ostrożności i sprowokowanie (!)  rosyjskiego niedźwiedzia. Nie nałożono żadnych sankcji na Rosję i jej przywódcę, a UE kontynuowała swoje zwykłe interesy z Federacją Rosyjską, która do dziś utrzymuje silną obecność wojskową w dwóch okupowanych przez siebie regionach Gruzji.

 

Nie zniechęciło to jednak Gruzji do podążania drogą demokratycznego rozwoju oraz integracji europejskiej i euroatlantyckiej. W 2014 roku Gruzja i UE podpisały Układ o Stowarzyszeniu - jeden z układów stowarzyszeniowych nowej generacji, przewidujący głęboką integrację gospodarczą i stowarzyszenie polityczne między UE a krajem partnerskim. Poprzez wdrożenie układu o stowarzyszeniu Gruzja - podobnie jak Ukraina i Mołdawia - dostosowuje swoje ustawodawstwo do znacznej części europejskiego dorobku prawnego, kładąc podwaliny pod utworzenie głębokiej i kompleksowej strefy wolnego handlu z UE.

 

W 2017 roku Unia Europejska rozszerzyła ruch bezwizowy na Gruzję, a mniej więcej w tym samym czasie na Mołdawię i Ukrainę. Decyzja ta została poprzedzona długimi i skrupulatnymi przygotowaniami w zakresie zbliżenia ustawodawstwa oraz wdrożenia odpowiednich standardów i procedur. W rezultacie liberalizacja reżimu wizowego stała się jednym z najbardziej ewidentnych przypadków pozytywnych zmian - w tym w dziedzinie praw człowieka i potencjału instytucjonalnego - jakie integracja europejska może przynieść państwom kierującym się aspiracjami europejskimi.

 

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Gruzja umacniała swoją rolę jako ważne ogniwo w długim łańcuchu łączącym Europę z Azją. Jako umawiająca się strona Wspólnoty Energetycznej, zaangażowana w dialog wysokiego szczebla w sprawie transportu z UE i objęta Transeuropejską Siecią Transportową, Gruzja wraz z Unią realizuje szereg projektów infrastrukturalnych w ramach Inwestycyjnego Planu Działań TEN-T, Planu Gospodarczego i Inwestycyjnego Partnerstwa Wschodniego oraz innych instrumentów. Dzięki wielu wysiłkom i wieloletniemu zaangażowaniu Gruzja stała się wiarygodnym partnerem w procesie rozwoju nowych szlaków i korytarzy transportowych oraz energetycznych pomiędzy Europą, Kaukazem, Azją Środkową i dalszym Wschodem. Oprócz tych projektów, z których część musi jeszcze zostać zrealizowana, UE i Gruzja powoli zmniejszają dystans geograficzny między sobą poprzez budowanie bezpiecznych, zrównoważonych i niezawodnych połączeń.

 

TRIO wkracza do akcji

 

Pod koniec 2019 roku trzej partnerzy stowarzyszeni z UE - Gruzja, Mołdawia i Ukraina - zaczęli nieformalnie koordynować swoje priorytety i działania związane z integracją europejską. W 2021 roku podpisali oni protokół ustaleń w sprawie ustanowienia wzmocnionej współpracy stowarzyszonego TRIO w zakresie integracji europejskiej. Kilka miesięcy później prezydenci tych trzech krajów zebrali się w gruzińskim kurorcie nadmorskim Batumi na szczycie, który zakończył się wspólną deklaracją formalizującą stowarzyszone TRIO - jako nową grupę państw Europy Wschodniej myślących o UE i mocno zaangażowanych w reformy, które powinny doprowadzić je do ostatecznego członkostwa w Unii.

 

Gruzja, której ludność w 70-80% stale popiera integrację europejską, nigdy nie wyobrażała sobie przyszłości poza Europą i nie był to tylko wybór lepszego życia i dobrobytu gospodarczego. W rzeczywistosci istnieje wiele sposobów gromadzenia bogactwa i osiągania dobrobytu, a integracja europejska nie jest wśród nich najłatwiejsza.

 

 Konsekwentne dążenie Gruzji do przekształcenia się w europejską demokrację ma swoje korzenie w jej historii i kulturze oraz w sposobie postrzegania siebie przez Gruzinów. Zaangażowanie Gruzji w wartości, które ukształtowały Unię Europejską, ma swoje korzenie w ugruntowanej skłonności Gruzinów do obrony swoich wolności i instytucji demokratycznych. Gruzini postrzegają siebie jako część rodziny europejskiej, a budowanie sprawnego, wolnego i demokratycznego społeczeństwa traktują jako kwestię swojej godności.

 

Czas na zdecydowane decyzje Unii

 

W oparciu o dobre wyniki w zakresie realizacji zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE rząd gruziński zadeklarował w 2020 roku, że podejmie wszelkie niezbędne działania, aby kraj był gotowy do złożenia wniosku o członkostwo w UE w 2024 roku. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę ponownie, ale na jeszcze większą skalę, uwypukliła słabości całego regionu. Obnażyła również błędna strategię i złudny charakter unijnej polityki samozadowolenia wobec Rosji. Stowarzyszone trio - Ukraina, Gruzja i Mołdawia - złożyło wniosek o członkostwo w UE, chcąc pokazać światu, że ich europejska przyszłość jest zagrożona i że nadszedł czas na podjęcie zdecydowanych kroków.

 

Jak zawsze, to państwa członkowskie UE decydują o przyznaniu partnerowi ubiegającemu się o członkostwo - statusu kandydata do Unii, a następnie o przyznaniu mu członkostwa w UE. Jednak członkostwa w UE nie przyznaje się, lecz się na nie zapracowuje. Niewiele jest krajów - członków Unii Europejskiej - które mogą powiedzieć, że zasłużyły na status kandydata do UE bardziej niż kraje Europy Wschodniej należące do Stowarzyszonego Trio - Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Sprawmy, by nasze decyzje i działania były warte heroicznej walki i poświęcenia narodu ukraińskiego, który wraz ze swoimi gruzińskimi i mołdawskimi partnerami zapłacił więcej niż ktokolwiek inny we współczesnej Europie za swoje prawo do wyboru wolności.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „The Price of Freedom”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (13.06.2022)


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Cena wolności. Trio do Unii!

Cena wolności. Trio do Unii!

Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę położyła kres strategicznej dwuznaczności Zachodu wobec krajów Europy Wschodniej, które znalazły się w trudnym do utrzymania zawieszeniu między Rosją a wspólnotą transatlantycką. Trzy kraje tego regionu: Gruzja, Mołdawia i Ukraina, w różnych okresach były przedmiotem rosyjskiej agresji - konwencjonalnej lub hybrydowej - płacąc wysoką cenę za swoje wybory dotyczące integracji z instytucjami Zachodu.

 

Rosyjskie cele w Europie Wschodniej

 

Trwająca rosyjska agresja na Ukrainie - będąca wyraźną kontynuacją rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku i rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku - stworzyła decydujący moment dla Europy. Nawet jeśli Ukraina sama w sobie jest dla Rosji celem strategicznym w jej trwających od dziesięcioleci próbach -ponownego - ustanowienia swoich wpływów w Eurazji, konsekwencje tej wojny będą miały o wiele szerszy zasięg. Reakcja Unii Europejskiej i całej wspólnoty transatlantyckiej na agresywną politykę zagraniczną Rosji ukształtuje równowagę między demokracją a autorytaryzmem w najbliższej przyszłości.

 

W czasie, gdy w wielu miastach i miasteczkach Ukrainy trwa wojna, Unia Europejska podejmuje wysiłki, aby zastąpić swoją nieudaną politykę strategicznej dwuznaczności, opracować nową politykę odstraszania, która zapobiegnie dalszej inwazji Rosji, a także, miejmy nadzieję, zaoferować swoim trzem partnerom stowarzyszonym - Gruzji, Mołdawii i Ukrainie - realną drogę do pełnej integracji z Unią.

 

Gruzja stała się pierwszą ofiarą świeżo odrodzonej ekspansjonistycznej polityki zagranicznej Rosji, kiedy w sierpniu 2008 roku armia rosyjska najechała ten liczący 3,8 miliona mieszkańców kraj pod pretekstem obrony ludności gruzińskiego regionu Cczinwali/Osetia Południowa, którą Rosja wspierała militarnie od początku lat 1990-tych. Unia Europejska nie dostrzegła w tej rażącej inwazji wyłaniającego się wzorca postępowania Rosji. Wygodnie zrzuciła na Gruzję odpowiedzialność oskarżając Tbilisi o brak wystarczającej ostrożności i sprowokowanie (!)  rosyjskiego niedźwiedzia. Nie nałożono żadnych sankcji na Rosję i jej przywódcę, a UE kontynuowała swoje zwykłe interesy z Federacją Rosyjską, która do dziś utrzymuje silną obecność wojskową w dwóch okupowanych przez siebie regionach Gruzji.

 

Nie zniechęciło to jednak Gruzji do podążania drogą demokratycznego rozwoju oraz integracji europejskiej i euroatlantyckiej. W 2014 roku Gruzja i UE podpisały Układ o Stowarzyszeniu - jeden z układów stowarzyszeniowych nowej generacji, przewidujący głęboką integrację gospodarczą i stowarzyszenie polityczne między UE a krajem partnerskim. Poprzez wdrożenie układu o stowarzyszeniu Gruzja - podobnie jak Ukraina i Mołdawia - dostosowuje swoje ustawodawstwo do znacznej części europejskiego dorobku prawnego, kładąc podwaliny pod utworzenie głębokiej i kompleksowej strefy wolnego handlu z UE.

 

W 2017 roku Unia Europejska rozszerzyła ruch bezwizowy na Gruzję, a mniej więcej w tym samym czasie na Mołdawię i Ukrainę. Decyzja ta została poprzedzona długimi i skrupulatnymi przygotowaniami w zakresie zbliżenia ustawodawstwa oraz wdrożenia odpowiednich standardów i procedur. W rezultacie liberalizacja reżimu wizowego stała się jednym z najbardziej ewidentnych przypadków pozytywnych zmian - w tym w dziedzinie praw człowieka i potencjału instytucjonalnego - jakie integracja europejska może przynieść państwom kierującym się aspiracjami europejskimi.

 

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Gruzja umacniała swoją rolę jako ważne ogniwo w długim łańcuchu łączącym Europę z Azją. Jako umawiająca się strona Wspólnoty Energetycznej, zaangażowana w dialog wysokiego szczebla w sprawie transportu z UE i objęta Transeuropejską Siecią Transportową, Gruzja wraz z Unią realizuje szereg projektów infrastrukturalnych w ramach Inwestycyjnego Planu Działań TEN-T, Planu Gospodarczego i Inwestycyjnego Partnerstwa Wschodniego oraz innych instrumentów. Dzięki wielu wysiłkom i wieloletniemu zaangażowaniu Gruzja stała się wiarygodnym partnerem w procesie rozwoju nowych szlaków i korytarzy transportowych oraz energetycznych pomiędzy Europą, Kaukazem, Azją Środkową i dalszym Wschodem. Oprócz tych projektów, z których część musi jeszcze zostać zrealizowana, UE i Gruzja powoli zmniejszają dystans geograficzny między sobą poprzez budowanie bezpiecznych, zrównoważonych i niezawodnych połączeń.

 

TRIO wkracza do akcji

 

Pod koniec 2019 roku trzej partnerzy stowarzyszeni z UE - Gruzja, Mołdawia i Ukraina - zaczęli nieformalnie koordynować swoje priorytety i działania związane z integracją europejską. W 2021 roku podpisali oni protokół ustaleń w sprawie ustanowienia wzmocnionej współpracy stowarzyszonego TRIO w zakresie integracji europejskiej. Kilka miesięcy później prezydenci tych trzech krajów zebrali się w gruzińskim kurorcie nadmorskim Batumi na szczycie, który zakończył się wspólną deklaracją formalizującą stowarzyszone TRIO - jako nową grupę państw Europy Wschodniej myślących o UE i mocno zaangażowanych w reformy, które powinny doprowadzić je do ostatecznego członkostwa w Unii.

 

Gruzja, której ludność w 70-80% stale popiera integrację europejską, nigdy nie wyobrażała sobie przyszłości poza Europą i nie był to tylko wybór lepszego życia i dobrobytu gospodarczego. W rzeczywistosci istnieje wiele sposobów gromadzenia bogactwa i osiągania dobrobytu, a integracja europejska nie jest wśród nich najłatwiejsza.

 

 Konsekwentne dążenie Gruzji do przekształcenia się w europejską demokrację ma swoje korzenie w jej historii i kulturze oraz w sposobie postrzegania siebie przez Gruzinów. Zaangażowanie Gruzji w wartości, które ukształtowały Unię Europejską, ma swoje korzenie w ugruntowanej skłonności Gruzinów do obrony swoich wolności i instytucji demokratycznych. Gruzini postrzegają siebie jako część rodziny europejskiej, a budowanie sprawnego, wolnego i demokratycznego społeczeństwa traktują jako kwestię swojej godności.

 

Czas na zdecydowane decyzje Unii

 

W oparciu o dobre wyniki w zakresie realizacji zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE rząd gruziński zadeklarował w 2020 roku, że podejmie wszelkie niezbędne działania, aby kraj był gotowy do złożenia wniosku o członkostwo w UE w 2024 roku. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę ponownie, ale na jeszcze większą skalę, uwypukliła słabości całego regionu. Obnażyła również błędna strategię i złudny charakter unijnej polityki samozadowolenia wobec Rosji. Stowarzyszone trio - Ukraina, Gruzja i Mołdawia - złożyło wniosek o członkostwo w UE, chcąc pokazać światu, że ich europejska przyszłość jest zagrożona i że nadszedł czas na podjęcie zdecydowanych kroków.

 

Jak zawsze, to państwa członkowskie UE decydują o przyznaniu partnerowi ubiegającemu się o członkostwo - statusu kandydata do Unii, a następnie o przyznaniu mu członkostwa w UE. Jednak członkostwa w UE nie przyznaje się, lecz się na nie zapracowuje. Niewiele jest krajów - członków Unii Europejskiej - które mogą powiedzieć, że zasłużyły na status kandydata do UE bardziej niż kraje Europy Wschodniej należące do Stowarzyszonego Trio - Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Sprawmy, by nasze decyzje i działania były warte heroicznej walki i poświęcenia narodu ukraińskiego, który wraz ze swoimi gruzińskimi i mołdawskimi partnerami zapłacił więcej niż ktokolwiek inny we współczesnej Europie za swoje prawo do wyboru wolności.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „The Price of Freedom”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (13.06.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe