Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

NATO – gwarant bezpieczeństwa

 

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

 

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.

         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

 

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

 

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.

        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".

       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

 

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)


 

POLECANE
Chiny i ruletka Trumpa… z ostatniej chwili
Chiny i ruletka Trumpa…

Nikt jeszcze nie wie jakie szanse ma Trump na reset tak we własnym kraju jak i w polityce światowej bowiem w tym czasie znajdujemy się w oku rozpętanych sił cyklonu. Jedno jest pewne, że wziął na swoje barki ogromny ciężar i na finalizację swoich planów ma tak naprawdę mało czasu, ok, 1,5 roku do najbliższych wyborów. Pytanie jest, czy potrafi uporządkować sprawy do tego czasu.

Trump zabiera głos ws. spotkania z Zełenskim w Watykanie z ostatniej chwili
Trump zabiera głos ws. spotkania z Zełenskim w Watykanie

Prezydent USA Donald Trump ocenił w niedzielę, że Wołodymyr Zełenski jest gotowy oddać Krym w zamian za trwały pokój. Powiedział, że jego spotkanie z prezydentem Ukrainy w watykańskiej bazylice św. Piotra było dobre i żartował, że miało ono miejsce w "najładniejszym biurze, w jakim był". Jednocześnie powiedział, że jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.

Wiadomo, kim jest kierowca, który zabił 11 osób w Vancouver. Po wszystkim powiedział: Przepraszam [WIDEO] z ostatniej chwili
Wiadomo, kim jest kierowca, który zabił 11 osób w Vancouver. Po wszystkim powiedział: Przepraszam [WIDEO]

Kierowca, który wjechał w tłum podczas festynu w kanadyjskim Vancouver został już oskarżony o wielokrotne morderstwo. Zatrzymany przez ludzi mężczyzna to 30-letni Kai-Ji Adam Lo, wcześniej znany policji. Tuż po tragedii powiedział wściekłemu tłumowi: "przepraszam". 

tylko u nas
Prezydent Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza to projekt na dekady

Czy do Trójmorza przystąpią Albania i inne państwa Bałkanów Zachodnich? Które kraje i regiony świata wykazują zainteresowanie współpracą z tą inicjatywą i czy należy powołać jej sekretariat? O tym, a także o efektywności i planach rozwoju Inicjatywy Trójmorza po dziesięciu latach jej funkcjonowania, o współpracy gospodarczej i polityce bezpieczeństwa Europy Środkowej, o dziedzictwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz o współpracy z NSZZ „Solidarność” mówi prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Adamem Chmieleckim i Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. Prezentujemy fragmenty wywiadu opublikowanego w całości w najnowszym wydaniu specjalnym „Tygodnika Solidarność” poświęconym Inicjatywie Trójmorza oraz historii, tożsamości i przyszłości Europy Środkowej. Jubileuszowy 10 Szczyt Inicjatywy Trójmorza organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP odbywa się 28 i 29 kwietnia w Warszawie.

Liverpool mistrzem Anglii Wiadomości
Liverpool mistrzem Anglii

Piłkarze Liverpoolu pokonując w niedzielę Tottenham Hotspur 5:1 w 34. kolejce angielskiej ekstraklasy zapewnili sobie 20. w historii mistrzostwo kraju. Żaden klub nie ma na koncie więcej tytułów, a tyle samo zgromadził Manchester United.

Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis Wiadomości
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar

Kanadyjska policja poinformowała, że 11 osób zginęło, gdy samochód wjechał w tłum na festiwalu ulicznym w Vancouver. Wcześniej informowano o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji z ostatniej chwili
Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla telewizji CBS oddanie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i oznajmił, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Wyraził jednak uznanie dla administracji Donalda Trumpa za jej wysiłki pokojowe.

Z ogromnym żalem. Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel Wiadomości
"Z ogromnym żalem". Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel

To miał być wyjątkowy wieczór dla fanów Roxie Węgiel. Koncert w Toruniu miał być ostatnim przystankiem jej trasy "Break Tour". Niestety, występ został odwołany dosłownie w ostatniej chwili. Powodem są "nagłe, osobiste powody artystki" – poinformowała agencja DM Agency w oficjalnym komunikacie.

Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile pilne
Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile

Kokaina staje się w Niemczech coraz powszechniejszym narkotykiem. Jak alarmuje szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench, Europę – a w szczególności Niemcy – zalewa fala kokainy, ponieważ „rynek w Ameryce Północnej jest już nasycony, a handel narkotykami koncentruje się w większym stopniu na Europie”.

REKLAMA

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Jak wzmocnić NATO? Czy zdążymy na czas?

Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza, że wojna po raz kolejny powróciła do Europy i po raz kolejny ucierpiała Europa Wschodnia. Rozwój wydarzeń na Ukrainie spowodował konieczność wzmocnienia architektury bezpieczeństwa zbiorowego na kontynencie europejskim, a to jest bezpośrednio uwarunkowane wzmocnieniem struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

NATO – gwarant bezpieczeństwa

 

NATO to sojusz obronny 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, skupiający rządy i siły zbrojne 30 sojuszników i zapewniający gwarancję bezpieczeństwa: to znaczy, że atak na jedno z tych państw jest atakiem na wszystkich. U podstaw celów NATO leży zasada obrony zbiorowej, zapisana w artykule 5 Karty Narodów Zjednoczonych. Rola zasady obrony zbiorowej Paktu Północnoatlantyckiego ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Rosja pokazała, że nie waha się użyć siły. NATO podjęło środki obrony zbiorowej w następstwie wojny na Ukrainie. Ukraina nie jest państwem członkowskim NATO, ale ma status kraju partnerskiego Paktu. OTAN -taki jest drugi oficjalny, francuski skrót nazwy tej organizacji (NATO) - uznaje, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi najpoważniejsze od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. NATO aktywowało swoje plany obronne, rozmieściło elementy sil reagujących NATO i ulokowało 40 000 żołnierzy na swojej wschodniej flance, wraz ze znaczącymi zasobami lotniczymi i morskimi, pod bezpośrednim dowództwem NATO, wspieranym przez narodowe siły zbrojne sojuszników. W ten sposób NATO nadal służy jako główny gwarant bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i odegrało kluczową rolę w ponownym podkreśleniu znaczenia transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Wzmocnienie militarne Polski i poszerzenie wschodniej flankiNATO

 

         Współpraca NATO z Unią oraz państwami członkowskimi UE jest jednym z głównych elementów wzmacniania architektury bezpieczeństwa NATO i zapewniania bezpieczeństwa terytorium Starego Kontynentu. 28 kwietnia 2022 roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Parlament Europejski w Brukseli, gdzie spotkał się z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i po raz pierwszy w historii spotkał się z Konferencją Przewodniczących siedmiu grup politycznych w Parlamencie (w tym szefem Europejskich Konserwatystów.i Reformatorów). Na wspólnej konferencji z przewodniczącą europarlamentu Metsolą Sekretarz Generalny Paktu podkreślił, że NATO i UE "solidaryzują się z Ukrainą". Stwierdził, że do tej pory sojusznicy NATO zadeklarowali i zapewnili Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości co najmniej 8 mld USD i nadal je zwiększają.

         Pakt NATO musi wzmocnić swoją obecność na wschodniej flance, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Rosji.  Ważnym elementem wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO jest obecność wojskowa na wschodnich granicach Europy. W ostatnich latach sojusznicy wzmocnili obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i przede wszystkim w Polsce. Po inwazji Rosji na Ukrainę, NATO zdecydowało się dodać cztery kolejne grupy bojowe na swojej wschodniej flance: w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

 

Manewry Paktu: 9 państw(w tym Polska), 18 000 żołnierzy

 

Stany Zjednoczone uznają znaczenie tego aspektu i Departament Obrony USA wykorzystał dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wzmocnienie  bezpieczeństwa NATO w celu powstrzymania rosyjskiej agresji. W tym kontekście warto wspomnieć niedawną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena w Polsce.  Prezydent Biden odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy zostali wysłani w pobliże granicy Polski i Ukrainy, aby pomóc w sytuacji kryzysu humanitarnego i wzmocnić amerykańską obecność wojskową na wschodniej flance NATO.

        Pakt Północnoatlantycki musi wzmocnić swoją obecność w Polsce i krajach bałtyckich, które sąsiadują z Rosją. Co ważne, tysiące żołnierzy NATO bierze obecnie udział w wielonarodowych, wspólnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. Zgodnie z oświadczeniem polskiej armii, między 1 a 27 maja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i 8 innych państw zostaną przeprowadzone ćwiczenia DEFENDER EUROPE 2022 (DE22) i SWIFT RESPONSE 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. W obu ćwiczeniach wspólnie szkolić się będzie około 18 000 uczestników z ponad 20 państw. W części ćwiczeń na polskim terytorium weźmie udział około 7 000 żołnierzy i 3 000 sztuk sprzętu. W oświadczeniu polskiej armii dodano: "Wspólne ćwiczenia połączone, takie jak te, zwiększają bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO poprzez szkolenie zgodne ze standardami i procedurami NATO. Pozwalają one również na dostosowanie tych zasad i standardów do nowych i pojawiających się wyzwań na współczesnym polu walki w celu odstraszenia potencjalnego agresora. DEFENDER-Europe 22 demonstruje niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w NATO i jest doskonałym przykładem naszych zbiorowych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi".

       Potrzeba więcej takich wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które będą działać odstraszająco na wszelkie zewnętrzne agresje.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. ”Bolstering NATO: Need of the Hour”

 

*tekst ukazał się w „gazecie Polskiej Codziennie” (09.05.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe