Francja Macrona: UE, Rosja - co dalej?

Francja Macrona: UE, Rosja - co dalej?

Prezydent Emmanuel Macron został ponownie wybrany na urząd głowy francuskiego państwa. Marine Le Pen stoczyła ciężką walkę i teraz będzie ponownie w opozycji. Francja czekała na zakończenie wyborów, aby ponownie przemyśleć i przeanalizować politykę prowadzoną w ciągu ostatnich pięciu lat. Prezydencja Macrona była świadkiem wielu wzlotów i upadków, podobnie jak Unia Europejska. Jednak przeszłość to przeszłość. Musimy patrzeć w przyszłość i budować lepsze jutro dla naszych przyszłych pokoleń. Nadszedł czas, by Emmanuel Macron podjął europejskie wyzwanie ,co zapowiada od dawna. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stanie w czasie swojej drugiej kadencji, będzie zbudowanie ,jak to sam określa „silniejszej Europy” i bardziej asertywnej Unii Europejskiej. Unia ,powiedzmy to wprost, z zadowoleniem przyjęła ponowny wybór Macrona. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze: „Brawo Emmanuel. W tym burzliwym okresie potrzebujemy solidnej Europy i Francji całkowicie zaangażowanej w budowę bardziej suwerennej i strategicznej Unii Europejskiej”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, stwierdziła: „Cieszę się, że będziemy mogli kontynuować naszą doskonałą współpracę”. Również przywódcy państw europejskich pogratulowali Macronowi zwycięstwa. Prezydent mojego kraju - Polski, Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Serdecznie gratuluję Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w głosowaniu prezydenckim i reelekcji. W ostatnich miesiącach wielokrotnie się spotykaliśmy i bardzo się cieszę, że będziemy mogli kontynuować dialog między Polską a Francją. Mes félicitations, cher @Emmanuel Macron”. Cóż ,może i wszyscy przywódcy w UE-27 życzą prezydentowi - elektowi dobrze, ale też wszyscy wiedzą, jak jeszcze wiele jest do zrobienia.

 

Federalizacja a la France

 

Francja zawsze przedstawiała się jako jeden z pionierów integracji europejskiej i jako jeden z krajów- filarów Unii Europejskiej. Zwycięstwo Macrona jest więc również postrzegane jako zwycięstwo nad eurosceptycyzmem i skrajnie prawicowym populizmem. Pogłębianie integracji europejskiej było jednym z głównych założeń kampanii wyborczej starego-nowego prezydenta.  Emmanuel Marcon wezwał również do ustanowienia większej autonomii strategicznej Unii Europejskiej.

 

Głos Polski i regionu

 

Po raz kolejny powtarzam swoje stanowisko ,które podkreślałem już kilkakrotnie w moich artykułach w tym miejscu, że państwa członkowskie położone na wschodnich rubieżach UE muszą mieć większy wpływ na sprawy strategiczne UE, a ich stanowisko często wspólne, większe oddziaływanie na Brukselę. Do takich państw członkowskich należy mój kraj - Polska, a także kraje bałtyckie: Łotwa, Litwa i Estonia. Obecna sytuacja w Europie Wschodniej, spowodowana niesprowokowaną agresją Rosji na Ukrainę oraz reakcja Unii Europejskiej - potwierdzają moje stanowisko. Nasze państwo, Polska, od dłuższego czasu wzywa do nałożenia na Rosję ostrzejszych sankcji. Zacytuję fragment jednego z moich poprzednich artykułów: „głosy państw takich jak Polska i trzy kraje bałtyckie, które znajdują się bliżej Rosji i są najbardziej dotknięte przez Rosję muszą się bardziej liczyć”.

 

Nawet po rosyjskiej agresji Francja i niektóre państwa członkowskie Unii w Europie Zachodniej nadal próbują mediować kanałami dyplomatycznymi z Rosją, nie podejmując wystarczająco twardych działań wobec agresora. Panuje przekonanie - i słusznie - że Francja wraz z Niemcami stanowią największą przeszkodę w nałożeniu na Rosję ostrzejszych sankcji. Niedawno premier mojego kraju Mateusz Morawiecki zakwestionował podejście do rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyłącznie niemal na drodze dyplomatycznej. Polski premier skrytykował także „niektórych przywódców państw europejskich” za „zwlekanie, manewrowanie, kręcenie” w odpowiedzi na rosyjską agresję. „Co Pan osiągnął?”- publicznie pytał kanclerza Niemiec Olafa Scholza. „Nie dyskutujemy, nie negocjujemy z kryminalistami. Jedyne, co powinniśmy robić, to z nimi walczyć. Nikt nie negocjował z Hitlerem. Czy naprawdę negocjowalibyście z Hitlerem, Stalinem czy Pol Potem?”. W podobnym tonie wypowiedział się doradca prezydenta Polski minister Paweł Mucha mówiąc, że „po ujawnieniu zbrodni w Buczu apel premiera Morawieckiego był skierowany do Niemców, Francuzów i całego Zachodu i był emocjonalną reakcją na ujawnienie zdjęć i informacji, które nas wszystkich zbulwersowały”. I dodał „Nie da się rozmawiać z Putinem bez Ukraińców, nie da się rozmawiać bez państwa ukraińskiego, nie da się rozmawiać poza Unią Europejską”.

 

Macron i Rosja : rewizja czy kontynuacja ?

 

W swojej drugiej kadencji prezydent Macron powinien przemyśleć podejście Francji i Unii Europejskiej do Rosji i Putina. Rosja jak dotąd nie przejmuje się Unia i kontynuuje swoją niepohamowaną agresję na terytorium Ukrainy. Jest więc jasne, że wysiłki zmierzające do „wyciągnięcia ręki” do Rosji okazały się daremne. UE musi podjąć zdecydowane działania wobec Rosji, aby uwiarygodnić swoją pozycję jako podmiotu działającego na rzecz realnego, a nie sloganowego bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Zarówno Unia Europejska jak i Macron muszą zadbać we własnym interesie o to, by głosy narodów takich, jak Polska znalazły uznanie w dyskursie strategicznym UE.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „French Elections & the European challenge”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (05.05.2022)


 

POLECANE
Liverpool mistrzem Anglii Wiadomości
Liverpool mistrzem Anglii

Piłkarze Liverpoolu pokonując w niedzielę Tottenham Hotspur 5:1 w 34. kolejce angielskiej ekstraklasy zapewnili sobie 20. w historii mistrzostwo kraju. Żaden klub nie ma na koncie więcej tytułów, a tyle samo zgromadził Manchester United.

Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis Wiadomości
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar

Kanadyjska policja poinformowała, że 11 osób zginęło, gdy samochód wjechał w tłum na festiwalu ulicznym w Vancouver. Wcześniej informowano o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji z ostatniej chwili
Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla telewizji CBS oddanie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i oznajmił, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Wyraził jednak uznanie dla administracji Donalda Trumpa za jej wysiłki pokojowe.

Z ogromnym żalem. Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel Wiadomości
"Z ogromnym żalem". Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel

To miał być wyjątkowy wieczór dla fanów Roxie Węgiel.. Koncert w Toruniu miał być ostatnim przystankiem jej trasy "Break Tour". Niestety, występ został odwołany dosłownie w ostatniej chwili. Powodem są "nagłe, osobiste powody artystki" - poinformowała agencja DM Agency w oficjalnym komunikacie.

Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile pilne
Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile

Kokaina staje się w Niemczech coraz powszechniejszym narkotykiem. Jak alarmuje szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench, Europę - a w szczególności Niemcy - zalewa fala kokainy, ponieważ „rynek w Ameryce Północnej jest już nasycony, a handel narkotykami koncentruje się w większym stopniu na Europie”.

Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci Wiadomości
Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci

FC Barcelona ma kolejne powody do radości. W sobotę drużyna ze stolicy Katalonii po emocjonującym meczu pokonała Real Madryt 3:2 i sięgnęła po Puchar Króla. To już drugie trofeum Barcelony w tym sezonie - wcześniej, na początku roku, wygrała Superpuchar Hiszpanii.

Ukraina zaprzecza Rosji. Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają z ostatniej chwili
Ukraina zaprzecza Rosji. "Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają"

- Siły ukraińskie "kontynuują operacje" w obwodzie kurskim w Rosji - powiedział Wołodymyr Zełenski. Tym samym zaprzeczył doniesieniom rosyjskim na temat działań w tym rejonie. Prezydent Ukrainy wysłuchał w niedzielę sprawozdania naczelnego dowódcy sił ukraińskich, generała Ołeksandra Syrskiego, na temat sytuacji w poszczególnych rejonach frontu. 

Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat

IMGW wydał nowy komunikat. Jaka pogoda nas czeka?

Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację Wiadomości
Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację

W niedzielę rano w zabytkowej willi przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie wybuchł pożar. Wiadomo, że na parterze budynku działa niepubliczne przedszkole "Zaczarowany Pałacyk", a wyżej znajdują się mieszkania na wynajem.

REKLAMA

Francja Macrona: UE, Rosja - co dalej?

Francja Macrona: UE, Rosja - co dalej?

Prezydent Emmanuel Macron został ponownie wybrany na urząd głowy francuskiego państwa. Marine Le Pen stoczyła ciężką walkę i teraz będzie ponownie w opozycji. Francja czekała na zakończenie wyborów, aby ponownie przemyśleć i przeanalizować politykę prowadzoną w ciągu ostatnich pięciu lat. Prezydencja Macrona była świadkiem wielu wzlotów i upadków, podobnie jak Unia Europejska. Jednak przeszłość to przeszłość. Musimy patrzeć w przyszłość i budować lepsze jutro dla naszych przyszłych pokoleń. Nadszedł czas, by Emmanuel Macron podjął europejskie wyzwanie ,co zapowiada od dawna. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stanie w czasie swojej drugiej kadencji, będzie zbudowanie ,jak to sam określa „silniejszej Europy” i bardziej asertywnej Unii Europejskiej. Unia ,powiedzmy to wprost, z zadowoleniem przyjęła ponowny wybór Macrona. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał na Twitterze: „Brawo Emmanuel. W tym burzliwym okresie potrzebujemy solidnej Europy i Francji całkowicie zaangażowanej w budowę bardziej suwerennej i strategicznej Unii Europejskiej”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, stwierdziła: „Cieszę się, że będziemy mogli kontynuować naszą doskonałą współpracę”. Również przywódcy państw europejskich pogratulowali Macronowi zwycięstwa. Prezydent mojego kraju - Polski, Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Serdecznie gratuluję Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w głosowaniu prezydenckim i reelekcji. W ostatnich miesiącach wielokrotnie się spotykaliśmy i bardzo się cieszę, że będziemy mogli kontynuować dialog między Polską a Francją. Mes félicitations, cher @Emmanuel Macron”. Cóż ,może i wszyscy przywódcy w UE-27 życzą prezydentowi - elektowi dobrze, ale też wszyscy wiedzą, jak jeszcze wiele jest do zrobienia.

 

Federalizacja a la France

 

Francja zawsze przedstawiała się jako jeden z pionierów integracji europejskiej i jako jeden z krajów- filarów Unii Europejskiej. Zwycięstwo Macrona jest więc również postrzegane jako zwycięstwo nad eurosceptycyzmem i skrajnie prawicowym populizmem. Pogłębianie integracji europejskiej było jednym z głównych założeń kampanii wyborczej starego-nowego prezydenta.  Emmanuel Marcon wezwał również do ustanowienia większej autonomii strategicznej Unii Europejskiej.

 

Głos Polski i regionu

 

Po raz kolejny powtarzam swoje stanowisko ,które podkreślałem już kilkakrotnie w moich artykułach w tym miejscu, że państwa członkowskie położone na wschodnich rubieżach UE muszą mieć większy wpływ na sprawy strategiczne UE, a ich stanowisko często wspólne, większe oddziaływanie na Brukselę. Do takich państw członkowskich należy mój kraj - Polska, a także kraje bałtyckie: Łotwa, Litwa i Estonia. Obecna sytuacja w Europie Wschodniej, spowodowana niesprowokowaną agresją Rosji na Ukrainę oraz reakcja Unii Europejskiej - potwierdzają moje stanowisko. Nasze państwo, Polska, od dłuższego czasu wzywa do nałożenia na Rosję ostrzejszych sankcji. Zacytuję fragment jednego z moich poprzednich artykułów: „głosy państw takich jak Polska i trzy kraje bałtyckie, które znajdują się bliżej Rosji i są najbardziej dotknięte przez Rosję muszą się bardziej liczyć”.

 

Nawet po rosyjskiej agresji Francja i niektóre państwa członkowskie Unii w Europie Zachodniej nadal próbują mediować kanałami dyplomatycznymi z Rosją, nie podejmując wystarczająco twardych działań wobec agresora. Panuje przekonanie - i słusznie - że Francja wraz z Niemcami stanowią największą przeszkodę w nałożeniu na Rosję ostrzejszych sankcji. Niedawno premier mojego kraju Mateusz Morawiecki zakwestionował podejście do rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyłącznie niemal na drodze dyplomatycznej. Polski premier skrytykował także „niektórych przywódców państw europejskich” za „zwlekanie, manewrowanie, kręcenie” w odpowiedzi na rosyjską agresję. „Co Pan osiągnął?”- publicznie pytał kanclerza Niemiec Olafa Scholza. „Nie dyskutujemy, nie negocjujemy z kryminalistami. Jedyne, co powinniśmy robić, to z nimi walczyć. Nikt nie negocjował z Hitlerem. Czy naprawdę negocjowalibyście z Hitlerem, Stalinem czy Pol Potem?”. W podobnym tonie wypowiedział się doradca prezydenta Polski minister Paweł Mucha mówiąc, że „po ujawnieniu zbrodni w Buczu apel premiera Morawieckiego był skierowany do Niemców, Francuzów i całego Zachodu i był emocjonalną reakcją na ujawnienie zdjęć i informacji, które nas wszystkich zbulwersowały”. I dodał „Nie da się rozmawiać z Putinem bez Ukraińców, nie da się rozmawiać bez państwa ukraińskiego, nie da się rozmawiać poza Unią Europejską”.

 

Macron i Rosja : rewizja czy kontynuacja ?

 

W swojej drugiej kadencji prezydent Macron powinien przemyśleć podejście Francji i Unii Europejskiej do Rosji i Putina. Rosja jak dotąd nie przejmuje się Unia i kontynuuje swoją niepohamowaną agresję na terytorium Ukrainy. Jest więc jasne, że wysiłki zmierzające do „wyciągnięcia ręki” do Rosji okazały się daremne. UE musi podjąć zdecydowane działania wobec Rosji, aby uwiarygodnić swoją pozycję jako podmiotu działającego na rzecz realnego, a nie sloganowego bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Zarówno Unia Europejska jak i Macron muszą zadbać we własnym interesie o to, by głosy narodów takich, jak Polska znalazły uznanie w dyskursie strategicznym UE.

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „French Elections & the European challenge”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (05.05.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe