Kościół już pomaga uchodźcom z Ukrainy. Caritas i KEP apelują o otwarcie serc
Ks. Iżycki podkreślił, że Caritas Polska jest w stałym kontakcie z rzymsko-katolicką Caritas Ukraina oraz Caritas Spes Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie. Już przekazała im ok. 100 tys. zł. na najbardziej bieżące i pilne potrzeby. Jednocześnie Caritas Polska jako członek międzynarodowych struktur pomocowych Kościoła: Caritas Internationalis i Caritas Europa, inspirować będzie szybką pomoc tych struktur dla Ukrainy.
Uchodźcy z Ukrainy
Na obecną chwilę, najbardziej zaangażowane są w pomoc uchodźcom z Ukrainy diecezjalne Caritas z diecezji przygranicznych: przemyskiej, lubelskiej, siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. Po inwazji rosyjskiej w ciągu dwóch ostatnich dni – jak informuje ks. Iżycki – najwięcej uchodźców przybyło na teren archidiecezji przemyskiej, poprzez przejście graniczne w Medyce oraz pociągami ze Lwowa lub Kijowa do Przemyśla. Tam udzielana jest im pomoc doraźna, żywieniowa lub medyczna i kierowani są na razie do ośrodków Caritas w tej czy innych przygranicznych diecezjach.
Podkreślił, że już wczoraj zaczęły przybywać pociągi z Kijowa i ze Lwowa, a w pierwszym z nich przybyło tysiąc uchodźców. Zdecydowana większość z nich udaje się do swych krewnych bądź znajomych mieszkających w Polsce, ale inni oczekują pomocy w znalezieniu dachu nad głową oraz zaspokojeniu innych potrzeb.
Plany Caritas
Ks. Iżycki zapewnił, że Caritas Polska będzie świadczyć zarówno pomoc doraźną jak i długofalową. A chodzi tu o znalezienie poprzez Caritas Diecezjalne oraz także strukturę parafialna, miejsc pobytu czy pracy dla przybyłych, w dłuższym okresie. Temu tematowi było poświęcone dzisiejsze spotkanie dyrektorów Caritas ze wszystkich polskich diecezji oraz przełożonych konsult zakonów męskich jak i żeńskich. Wyjaśnił, że niezbędna w tym zakresie jest przede wszystkim pomoc ze strony państwa jak i samorządów, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i środkami, a rola Caritas jest rolą pomocniczą. Dodał, że nie jest dziś w stanie podać konkretnych liczb, np. ilu uchodźcom pomoże Caritas, gdyż wszystko zależy od rozwoju sytuacji.
Przy okazji zaapelował o szczodrość w zbiórkach na rzecz uchodźców jakie w najbliższą niedziele oraz w Środę Popielcową zostaną przeprowadzone przed wszystkimi świątyniami w Polsce.
Apel biskupów
Prowadzący spotkanie rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak omówił treść Komunikatu Rady Stałej KEP, wydanego po dzisiejszym spotkaniu tego gremium. W Komunikacie napisano m.in. "Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie".
Biskupi zaapelowali też o "otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym".