Sędzia TK Krystyna Pawłowicz twardo: Żądam respektowania orzecznictwa TK!

- Kolejny raz należy przypomnieć, że: Sprawy ORGANIZACJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI państwa członk. UE, więc i Polski NIE NALEŻĄ do traktatowych KOMPETENCJI żadnego z organów Unii. NIE podlegają ŻADNYM z nimi negocjacjom. Potwierdzają to też WIĄŻĄCE wyroki Trybunału Konstytucyjnego
(...)
Jako sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego ŻĄDAM wreszcie RESPEKTOWANIA orzecznictwa Trybunału w TYCH sprawach przez WSZYSTKIE organy Państwa Polskiego
- komentuje sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Krystyna Pawłowicz.
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej
Prezydent Duda poinformował w zeszłym tygodniu, że składa do Sejmu projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, w którym m.in. proponuje likwidację Izby Dyscyplinarnej. "To nie oznacza, że nie będzie odpowiedzialności zawodowej sędziów i że nie będzie w SN tych sędziów, którzy będą o tym decydowali. Będą, dlatego, że zostanie stworzona na podstawie tej ustawy Izba Odpowiedzialności Zawodowej, jednakże o zupełnie innej nowej konstrukcji" - poinformował Andrzej Duda.
Jak dodał, nowa izba będzie się składała z 11 sędziów.
Według prezydenckiej propozycji sędziowie ci, w ramach swojego normalnego pensum sędziowskiego, będą w części sądzili sprawy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, a w części w swoich macierzystych izbach. "Czyli nie będzie całkowitego przejścia do Izby Odpowiedzialności Zawodowej tylko będzie w pewnym sensie funkcja łączona, ale w ramach jednego pensum" - podkreślił prezydent. Dodał, że część pensum sędziego obejmująca sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej nie będzie przekraczała 50 proc. jego normalnego pensum.
Wyrok TK
W październiku zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
❗️Jako sędzia polskiego Trybunału Konstytucyjnego
— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) February 8, 2022
ŻĄDAM wreszcie RESPEKTOWANIA orzecznictwa Trybunału
w TYCH sprawach przez WSZYSTKIE organy Państwa Polskiego❗️