"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 


 

POLECANE
Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych Wiadomości
Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych

77-letni kierowca samochodu osobowego w środę po południu wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy w pow. człuchowskim (Pomorskie). Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane. Kierowca był trzeźwy.

„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora Wiadomości
„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora

Piotr Gąsowski, popularny aktor i prezenter, zaskoczył fanów nietypową historią, którą opowiedział w mediach społecznościowych. Przed świętami, podczas zwykłych porządków, znalazł się w potrzasku.

Żałosne standardy. Lewandowski w ogniu krytyki Wiadomości
"Żałosne standardy". Lewandowski w ogniu krytyki

Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych napastników na świecie, znalazł się w centrum ostrej krytyki. Choć jego statystyki bramkowe wciąż robią wrażenie, styl gry Polaka budzi coraz więcej wątpliwości. Głos w sprawie zabrał Graham Hunter, ceniony dziennikarz ESPN, który w swoim artykule nie zostawił na Polaku suchej nitki.

Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie Wiadomości
Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie

We wtorek w domu w Kutnie odnaleziono zwłoki dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat; ich rodzice w stanie ciężkim oraz kilkutygodniowy brat trafili do szpitali. Według Prokuratury Okręgowej w Łodzi do zatrucia doszło prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i opadami marznącymi, które obowiązują do czwartkowych godzin porannych.

Potężna eksplozja w rosyjskim centrum handlowym Wiadomości
Potężna eksplozja w rosyjskim centrum handlowym

Jak informują rosyjskie media w środę rano, w wyniku wybuchu gazu w centrum handlowym we Władykaukazie zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych.

Zamrożone rosyjskie aktywa trafiły na Ukrainę polityka
Zamrożone rosyjskie aktywa trafiły na Ukrainę

Jak poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, pierwsza transza pożyczki w wysokości 1 mld dol. z zamrożonych przez USA rosyjskich aktywów trafiła do Ukrainy. Pełna wartość zabezpieczonych przez Amerykanów aktywów to 20 mld dol.

W całym kraju stanęły pociągi. Potężna awaria w Norwegii z ostatniej chwili
W całym kraju stanęły pociągi. Potężna awaria w Norwegii

W całej Norwegii od godz. 8.00 rano nie działają systemy komunikacyjne między pociągami a centralami kierowania ruchem. Z powodu bezpośredniego zagrożenia dla podróżnych pociągi zostały zatrzymane na stacjach do odwołania.

REKLAMA

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe