"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 


 

POLECANE
IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70. z ostatniej chwili
Nie zyje aktor znany z hitów lat 60. i 70.

W wieku 88 lat zmarł Kenneth Washington - aktor znany z wielu popularnych seriali lat 60. i 70., m.in. „Star Trek”, „Dragnet 1967” i „Hogan’s Heroes”. O jego śmierci poinformował serwis Variety. Zmarł 18 lipca we śnie, w swoim domu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona.

Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni Wiadomości
Popularna atrakcja wraca. Nie tylko turyści będą zachwyceni

Na podróżnych korzystających z lotniska w Rzeszowie czeka świetna wiadomość - po przerwie znów można korzystać z tarasu widokowego, z którego doskonale widać startujące i lądujące samoloty.

Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski z ostatniej chwili
Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski

Były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

REKLAMA

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe