"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 


 

POLECANE
Złe wieści z boiska. Reprezentant Polski z kontuzją z ostatniej chwili
Złe wieści z boiska. Reprezentant Polski z kontuzją

Piłkarz reprezentacji Polski i VfL Wolfsburg Jakub Kamiński złamał palec na treningu. Nie wiadomo, czy będzie mógł zagrać w ten weekend - poinformował trener zespołu Bundesligi Ralph Hasenhuettl. Michał Probierz powołał 22-letniego pomocnika na najbliższe mecze Ligi Narodów.

Strzał na komisariacie. Nie żyje policjant z ostatniej chwili
Strzał na komisariacie. Nie żyje policjant

Na komisariacie w Szczucinie doszło do tragicznego zdarzenia z użyciem broni palnej. Nie żyje 40-letni policjant. Funkcjonariusze proszą o uszanowanie prywatności rodziny zmarłego.

Andrzej Duda poleci do USA na spotkanie z Trumpem? Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta z ostatniej chwili
Andrzej Duda poleci do USA na spotkanie z Trumpem? Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Prezydencki minister Mieszko Pawlak, zapytany w Polsat News o doniesienia dotyczące wyjazdu prezydenta Andrzeja Dudy do USA, stwierdził, że „nie ma planów wylotu dzisiaj”. Taka wypowiedź jest odpowiedzią na informacje „Gazety Wyborczej”, która zasugerowała, że Duda może wylecieć do Stanów Zjednoczonych w piątkowy wieczór na spotkanie z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem.

Jestem bardziej Polakiem. Eisenberg o swoich korzeniach z ostatniej chwili
"Jestem bardziej Polakiem". Eisenberg o swoich korzeniach

W wywiadzie dla Interii znany amerykański aktor Jesse Eisenberg opowiedział o swoich polskich korzeniach. Kilka dni temu w Warszawie odbyła się premiera filmu "Prawdziwy ból".

Dawid Kwiatkowski ogłosił radosną nowinę z ostatniej chwili
Dawid Kwiatkowski ogłosił radosną nowinę

Dawid Kwiatkowski nie zwalnia tempa. W ostatnich miesiącach intensywnie koncertował po całej Polsce, nagrywał nowy materiał muzyczny, a także podjął się nowego wyzwania jako juror w programie "Must Be The Music". Choć wydawało się, że gwiazdor osiągnął już wiele, niedawno ogłosił coś, co jeszcze bardziej uradowało jego fanów.

Wypadek na DK11. Trzy ranne osoby z ostatniej chwili
Wypadek na DK11. Trzy ranne osoby

Po czołowym zderzeniu samochodów osobowych na drodze krajowej nr 11 pod Szczecinkiem co najmniej trzy osoby są poszkodowane.

Nie żyje legendarna aktorka z ostatniej chwili
Nie żyje legendarna aktorka

Nie żyje legendarna aktorka June Spencer.

Akcja CBA. Zatrzymano naukowca z ostatniej chwili
Akcja CBA. Zatrzymano naukowca

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pod koniec października pracownika naukowego zaangażowanego w jeden z projektów badawczo-konstruktorskich.

Skażona woda w Małopolsce. Komunikat władz z ostatniej chwili
Skażona woda w Małopolsce. Komunikat władz

Woda na terenie gminy Kościelisko nie nadaje się do spożycia. Badania wykazały, że znajdują się w niej szkodliwe dla zdrowia bakterie. Władze gminy wydały komunikat w tej sprawie.

Sejm uchwalił nowelę budżetu na 2024 r. Jeszcze większy deficyt z ostatniej chwili
Sejm uchwalił nowelę budżetu na 2024 r. Jeszcze większy deficyt

Sejm uchwalił w piątek nowelizację budżetu na 2024 r. Zwiększa ona tegoroczny deficyt budżetowy o ponad 56 mld zł; ma być on nie większy niż 240,3 mld zł. Nowela przewiduje też przekazanie samorządom dodatkowe 10 mld zł.

REKLAMA

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego". Co pominęła Wyborcza?

"PiS-owska sztuka w obronie życia poczętego" - krzyczy w tytule na łamach Gazety Wyborczej Arkadiusz Gruszczyński. Chodzi o prezentację filmu "Wyrok na niewinnych" w Centrum Sztuki Współczesnej.
dziecko, noworodek
dziecko, noworodek / Pixabay.com

- W CSW Zamek Ujazdowski odbędzie się pokaz antyaborcyjnego filmu, w dyskusji wezmą zaś udział aktywiści pro-life. Już kolejny raz ta instytucja kultury po przejęciu jej przez PiS angażuje się w obronę życia poczętego.

- pisze z kolei Gruszczyński na łamach Wyborcza.pl

- Pan redaktor Arkadiusz Gruszczyński z GW wysłał do mnie pytanie, czy instytucja kultury jest dobrym miejscem do prezentacji filmu i rozmów na temat aborcji. W odpowiedzi (poniżej) wskazałem, że niestety nie jesteśmy oryginalni, bo inne instytucje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Labirynt w Lublinie, Trafo w Szczecinie robią całe wystawy na ten temat. Ale w swoim tekście redaktor Gruszczyński ten wątek pominął. Dlaczego? Myślę, że nie chciał po prostu reklamować tych instytucji i ich wydarzeń, choć wystawa pro-aborcyjna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, po której zresztą oprowadza Pani Agnieszka Graff (amerykanistka) jeszcze trwa.

- informuje na swoim profilu na Facebooku szef CSW Piotr Bernatowicz

Piotr Bernatowicz publikuje informację, która miała zostać przesłana Wyborczej:

- Film „Wyrok na niewinnych”, którego premiera miała miejsce w ubiegłym roku, odpowiada o kulisach słynnego procesu Roe przeciwko Wade, w wyniku którego zalegalizowano aborcję w USA w 1973 roku. Proces i obrona wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego stanowią kontekst pracy amerykańskiej artystki Barbary Krurger „Twoje ciało to pole walki”, która jest częścią kolekcji CSW Zamek Ujazdowski. CSW Zamek Ujazdowski było także patronem pierwszej proaborcyjnej akcji w przestrzeni publicznej przeprowadzonej właśnie z użyciem pracy Barbary Kruger w 1991 roku. W ostatnim czasie dyskusja o aborcji powróciła w polskiej debacie publicznej i włączają się do niej także instytucje sztuki oraz artyści. W Lublinie w Galerii Labirynt odbyła się na początku minionego roku wystawa „Nigdy Nie Będziesz Szła Sama” heroizująca Strajk kobiet, szczecińska Trafostacja zorganizowała powtórzenie warszawskiej akcji z proaborcyjnym plakatem Barbary Kruger – CSW wypożyczyło do Trafostacji plakat Barbary Kruger. Wydarzenia te wyraźnie wspierały głoszone w ramach Strajku kobiet proaborcyjne hasła. Podobny charakter ma trwająca obecnie wystawa w Muzeum Nowoczesnej w Warszawie o tytule nawiązującym do innej pracy Barbary Kruger: „Kto napisze historię łez”, wystawie tej towarzyszą prezentacje filmów na temat aborcji. Wydarzenie w CSW Zamek Ujazdowski wpisuje się w tę, dość jednostronną dyskusję na temat aborcji prowadzoną w ostatnim czasie w polskich instytucjach artystycznych prezentując film i głos, który był w niej dotąd nieobecny.

Centrum Sztuki Współczesnej podejmuje różnorodne tematy i zjawiska, które są obecne we współczesnej sztuce i kulturze, tym bardziej tematy stanowiące punkt wyjścia tak wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

"Wyrok na niewinnych"

Film „Wyrok na niewinnych” w formie artystycznej porusza m.in. kwestie medyczne, prawne oraz medialne związane z procesem legalizacji aborcji. Dlatego do dyskusji po filmie zaprosiliśmy kobiety, ekspertki w powyższych dziedzinach. Jednak zarówno pokaz filmu oraz dyskusja mają charakter otwarty i zapraszamy do udziału wszystkie osoby zainteresowane tym tematem.

Od ponad stulecia trwa walka o uznanie aborcji za legalny zabieg medyczny i traktowanie jej jako tzw. prawo reprodukcyjne. W walce tej ścierają się odmienne wizje człowieczeństwa i ochrony życia ludzkiego. Od kilku dekad w walkę tę włączają się artyści i instytucje kultury. Jedna z pierwszych proaborcyjnych akcji artystycznych w Polsce została przeprowadzona w 1991 roku pod patronatem nowo powołanego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W jej ramach na ulicach Warszawy rozklejano proaborcyjny plakat amerykańskiej artystki Barbary Kruger Twoje ciało to pole walki. Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa oswajająca aborcję wystawa, której tytuł został zapożyczony z jednej z prac Barbary Kruger: Kto napisze historię łez. Artystka angażująca się w obronę orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego z 1973 roku, które legalizowało aborcję, stała się dla polskich artystów ikoną ruchu proaborcyjnego.

W proaborcyjnych działaniach, artystycznych projektach, dyskusjach i wystawach rzadko jednak uwzględniane jest stanowisko osób, w tym także feministek, zaangażowanych w legalizację aborcji w USA, które po latach ujawniają kłamstwa, manipulacje oraz czysto merkantylne nastawianie ukryte za tym proaborcyjnym ruchem. Historie takich osób – lekarza ginekologa żydowskiego pochodzenia, lidera ruchu proaborcyjnego, Bernarda Natansona oraz Normy McCorvey, słynnej Jane Roe z procesu Roe vs. Wade – opowiada najnowszy film Wyrok na niewinnych Cathy Beckerman i Nicka Loeba. Oparta na faktach fabuła podaje w wątpliwość proaborcyjny etos, który w swoich pracach propaguje m.in. Barbara Kruger. Film ten można potraktować jako ważny przypis do proaborcyjnej działalności tej i innych współczesnych artystów.

CSW zaprasza na pokaz filmu Sali im. W. Krukowskiego w Laboratorium, a po nim na dyskusję z udziałem ginekologa-położnika dr Barbary Antoniak, prawnika i psychologa Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk oraz reżyserki i wicedyrektor Filmoteki Narodowej Magdaleny Piejko. Rozmowę poprowadzi Beata Łupińska-Rytel, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

12 stycznia o godzinie 18.00

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe