Bułgaria - państwo pustoszejące

Bułgaria to państwo dotknięte przez trend widoczny także w innych krajach Europy Południowej i Wschodnie. Na przykład populacja Macedonii Północnej skurczyła się o około 10 procent na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Grecja od 2020 roku wypłaca nowym rodzicom premie w wysokości 2250 dolarów, próbując w ten sposób podwyższyć liczbę urodzeń.
Populacja Bułgarii spadła o 844 000 osób, czyli o 11,5 procent, do 6,5 miliona w 2021 r., według wstępnych danych spisowych z bułgarskiego Narodowego Instytutu Statystycznego. Populacja kraju osiągnęła najwyższy poziom na krótko przed upadkiem systemu socjalistycznego i wynosiła prawie 9 milionów.
Według szacunków UE do 2050 r. liczba ludności spadnie do poziomu 5,3 mln, tym samym zniżając się do poziomu ludności współczesnej Słowacji. Zaznaczmy, że Bułgaria ma ponad dwukrotnie większą powierzchnię od Republiki Słowacji.
Prawie wszystkie okręgi państwa odnotowały spadek liczby ludności. Wyjątkiem jest okręg stołeczny – Sofia. Bułgarski urząd statystyczny wskazał na niski przyrost naturalny oraz masową emigrację jako przyczyny ubytku w ludności.
Bułgaria ma najniższy dochód na mieszkańca w Unii Europejskiej. Ale od 2014 r. Bułgarzy mają prawo do pracy i zamieszkania w dowolnym miejscu w krajach strefy euro, dlatego wielu z nich wyjeżdża w poszukiwaniu wyższych zarobków i możliwości tworzenia własnej kariery.