Publiczność wyruszyła w przeszłość! POWRÓT DO TAMTYCH DNI w kinach
Foto: Kacper Chmielowski
„Powrót do tamtych dni” już od tygodnia wyświetlany jest na ekranach polskich kin. Film w bardzo poruszający sposób dotyka tematu uzależnienia od alkoholu i wpływu nałogu na funkcjonowanie rodziny, a przede wszystkim młodego człowieka, który wychowuje się w alkoholowym domu. Produkcja już od pierwszych pokazów zbierała pozytywne recenzje, jednak ostateczny głos zawsze należy do widzów. „Powrót do tamtych dni” okazał się dla wielu osób prawdziwą podróżą we własną, czasem trudną przeszłość. Wypisz, wymaluj moje dzieciństwo. Tak, dokładnie tak wygląda życie alkoholika i osób w jego otoczeniu. Wielu z nas to przeżyło i odbieramy film dużo mocniej od reszty – to jeden z popularniejszych komentarzy zamieszczonych na forum filmu w serwisie Filmweb. Dokładnie... Ktoś powiedział, że dziecko z syndromem DDA odczuwa traumę porównywalną z więźniami obozów koncentracyjnych. Po sobie wiem, że nie ma w tym nawet krzty przesady – wtórował kolejny głos wśród komentarzy. Dosłownie powróciłam do tamtych lat. Stuhr chyba zagrał mojego ojca. Myślałam, że tylko ja miałam takie piekło, ale tu widzę, że chyba większość alkoholików zachowywało się jak od kalki – takich głosów są dziesiątki, jeśli nie setki.
„Powrót do tamtych dni” – zwiastun filmu
Sentymentalny powrót do złotych lat 90. – gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. To właśnie te niezapomniane realia stały się tłem dla poruszającej historii o rodzinie, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. W obsadzie filmu Konrada Aksinowicza („W spirali”): Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.
Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek, mieszka wraz z matką (Weronika Książkiewicz) na jednym z wrocławskich osiedli. Chłopiec, podobnie jak wielu rówieśników, wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Jednak pewnego dnia Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w drzwiach rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo. Wszystko przez obsesję Alka, której ten nie potrafi kontrolować. Czy jego bliscy zdołają mu pomóc, zanim będzie za późno?
Produkcja: Chroma Pro/Polska 2020
Gatunek: dramat/obyczajowy
Scenariusz i reżyseria: Konrad Aksinowicz („W spirali”, „Zamiana”)
Obsada: Maciej Stuhr („Planeta Singli”, „Bad boy”), Weronika Książkiewicz („Furioza”, „Planeta Singli”), Katarzyna Warnke („Pan T.”, „Botoks”), Anna Majcher („Powidoki”, „Ryś”, „Quo vadis”), Sebastian Stankiewicz („Pan T.”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”), Teodor Koziar