„Polska nie godzi się na dyskryminację”. Morawiecki twardo na spotkaniu V4 z Macronem w Budapeszcie

W poniedziałek w Budapeszcie Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Na wspólnej konferencji prasowej mówił o tematach poruszonych podczas spotkania. Przypomniał kryzys finansowy 2008 r. i podkreślił potrzebę „uczenia się na tamtych błędach”. – Starajmy się zaproponować system, który uniemożliwi spekulantom granie na zmienności cen, bo to jest jedna z podstawowych cech sytemu bankowości inwestycyjnej – powiedział.
Innym ważnym, według niego, problemem poruszonym w Budapeszcie był problem migracji. – Polska broni wschodniej granicy UE i NATO – podkreślił. Podziękował za słowa uznania usłyszane od innych przywódców. – Musimy potrafić chronić swoje zewnętrzne granice. (…) Musimy zapobiegać przemytowi ludzi, (wykorzystywaniu ich) jako żywych tarcz, tak jak teraz robi to Łukaszenka i jego mocodawcy przeciwko krajom UE. To jest naczelna zasada w obronie granic UE i jednoczenie w polityce migracyjnej – powiedział.
Poinformował też, że na prośbę Polski rozmowa pomiędzy przywódcami dotyczyła kwestii praworządności. – To, co jest dozwolone w jednym kraju UE, np. we Francji, w Niemczech, musi być dozwolone we wszystkich państwach UE. Inaczej mamy do czynienia z dyskryminacją – ocenił.
Podkreślił, że Polska nie zgodzi się na dyskryminację. – UE jest grupą 27 suwerennych państw o równych prawach – dodał. Powiedział, że równość ta musi dotyczyć różnych dziedzin życia, w tym wymiaru sprawiedliwości.
Poinformował też, że rozmowa dotyczyła Bałkanów Zachodnich, mówiono o nich jako o „strategicznym, geopolitycznym dopełnieniu projektu UE”. – Polska wspiera Węgry całym sercem, aby rozwiązać problem bałkański, który narasta – są tam Chiny czy Rosja, coraz bardziej aktywne, a my chcemy rozwiązać ten problem w ramach naszej rodziny – powiedział.
Ocenił, że dziś UE konfrontuje się z kilkoma kryzysami jednocześnie. Wymienił: kryzys postpandemiczny, związany z wychodzeniem z pandemii COVID-19, kryzys energetyczny, kryzys migracyjny, kryzys bezpieczeństwa wokół Ukrainy, związany z agresywną polityka Rosji, oraz kryzys inflacyjny.
– Tym kryzysom możemy zaradzić tylko razem. Pracując ku wspólnym rozwiązaniom w ramach UE – powiedział. Podkreślił potrzebę współpracy w ramach UE opartej na szacunku.
Podziękował prezydentowi Francji za taki szacunek. Podziękował też innym przywódcom: „czuję, że posunęliśmy dziś do przodku kilka bardzo ważnych tematów” – ocenił. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk, Rafał Białkowski
krz/ rbk/ mal/