[Nasz patronat] Konkurs literacki „Pokolenie Solidarności”
![[Nasz patronat] Konkurs literacki „Pokolenie Solidarności”](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/75966/1639329983c2898bf4f8925399ba6676.jpg)
Jury w składzie: prof. dr hab. Michał Januszkiewicz, prof. dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski, dr Paweł Nowakowski i przewodniczący dr Jarosław Szarek, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii opowiadanie I miejsce i honorarium w wysokości 7500 zł przyznano Kamili Szmigiel za tekst „Pierwsza przychodzi otchłań”. II miejsce zajął Jacek Maluszkiewicz za tekst „Robotnicy”, a III miejsce zajęli ex aequo Ewa Kondratowicz za tekst „Jaga” i Marek Strzała za tekst „Widziałem Ulissesa”. Wyróżnienia otrzymali Marian Nocoń, Mariusz Sambor i Hanna Sheridan.
Z kolei w kategorii non-fiction I miejsce i honorarium w wysokości 7500 zł zdobył Piotr Jakubiak za wspomnienia „Czyny i rozmowy”. II miejsce zajęli ex aequo Grzegorz Iwanicki za wspomnienia „Solidarność, życie z sensem” i Patrycja Pelica za reportaż „Świdnickie spacery”. Natomiast III miejsce ex aequo zdobyli Stanisław Danielewicz za wspomnienia „Tak konała WRONA”, Miłosława Malzahn za wspomnienia „Białowieża i Solidarność”. Przyznano również równorzędnie wyróżnienia dla następujących osób: Artur Adamski, Irena Brojek, Jan Fornal, Agnieszka Góra-Stępień, Krystyna Jakubiak, Małgorzata Sochoń, Marek Strzała, Władysław Tokarski, Tomasz Topielec, Witold Wedecki, Kazimierz Jędrzej Wosiek.
Warto zauważyć, że laureat drugiego miejsca w kategorii non-fiction to obecny sekretarz Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. A oto jak jury uzasadniło nagrodę dla Grzegorza Iwanickiego: „Znakomita proza wspomnieniowa i bardzo ciekawy pomysł. Narracja pierwszoosobowa zwarta, gęsta i skupiona, prowadzona jest z perspektywy człowieka zrazu niezaangażowanego, który przemienia się w aktywnego uczestnika zdarzeń. Narracja Grzegorza Iwanickiego wpisuje się znakomicie w nurt prozy reportażowej, przy czym nie jest to reportaż typu dziennikarskiego, ale literackiego. Świetne świadectwo historyczne, ale i przykład dobrej literatury”.
Po wręczeniu nagród, głos zabrał dr Jarosław Szarek, który podkreślił, że znaczna część laureatów jest tytułowym „pokoleniem Solidarności”. – Państwo doprowadzili nas wszystkich do wolnej Polski. Powstanie Solidarności zmieniło bieg historii. A dosłownie po kilkunastu miesiącach od Sierpnia przyszedł dla wszystkich ciężki czas - 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny – przypominał Szarek.