Zielona minister będzie w piątek gościć w Polsce. Kim jest nowa szefowa niemieckiej dyplomacji?

Annalena Baerbock, która będzie odpowiadać za niemiecką politykę zagraniczną, omal nie została kanclerzem Niemiec. Jeszcze w połowie roku jej partia, czyli niemieccy Zieloni, przewodzili w sondażach. Pojawiły się jednak wtedy pod adresem Baerbock oskarżenia o plagiat i nieprzejrzyste rozliczenia finansowe, co mocno nadwyrężyło poparcie dla partii, której przewodzi.
Zieloni i tak osiągnęli w wyborach w 2021 r. historyczny sukces, zdobywając prawie 15 proc. głosów (najwięcej w historii) i stając się w Bundestagu trzecią siłą za SPD i CDU. Pozwoliło to Zielonym negocjować udział w rządzie z socjalistami z SPD i liberałami z FDP. Zaowocowało to pięcioma ministerstwami dla Zielonych, w tym ministerstwem spraw zagranicznych dla Baerbock.
Gimnastyczka w polityce
Annalena Baerbock urodziła się w 1980 r. w Hanowerze. W młodości była gimnastyczką i trzykrotnie zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Niemiec w skokach na trampolinie. Później przyszła szefowa niemieckiego MSZ studiowała prawo na Uniwersytecie w Hamburgu i w London School of Economics.
W politykę Baerbock angażowała się od najmłodszych lat. Jako nastolatka brała wspólnie z rodzicami w protestach antywojennych i antynuklearnych. W 2005 zaangażowała się w działalność partii Zielonych. W 2013 r. została po raz pierwszy wybrana z jej ramienia do Bundestagu. W 2018 r., wspólnie z Robertem Hobeckiem, stanęła na czele partii.
Przeciwniczka Rosji i Chin
Annalena Baerbock w kwestii polityki zagranicznej opowiada się za bardziej zdecydowaną polityką Unii Europejskiej wobec Rosji i Chin. Dała się m.in. poznać jako przeciwniczka gazociągu Nord Stream 2.
Baerbock jest też zwolenniczką poszerzania NATO na wschód i współpracy militarnej z USA. Nowa szefowa niemieckiego MSZ popiera też jednak budowę "armii europejskiej" pod nadzorem Parlamentu Europejskiego.
Czytaj więcej: Niemcy mają nowego kanclerza. Koniec epoki Angeli Merkel