40. rocznica poświęcenia sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska

W dniu 11 listopada 1981 roku ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk podczas Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli poświęcił sztandar Solidarności Regionu Ziemia Sandomierska. 
 40. rocznica poświęcenia sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska
/ Stanisław Krupka, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” z poświęconym sztandarem Regionu

Plan ufundowania sztandaru powstał w Zarządzie Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w lecie 1981 roku. Wykonanie sztandaru zostało sfinansowane ze składek Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność”. – Sprawą naturalną było to, że na sztandarze umieściliśmy tradycyjny herb Ziemi Sandomierskiej – wspominał Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” – Nie było co do tego wątpliwości, ponieważ przyjęliśmy nazwę Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Umieszczenie na sztandarze znaku orła i krzyża było nawiązaniem do wartości narodowych i religijnych. Na zwieńczeniu drzewca sztandaru umieszczono piastowskiego orła w koronie z krzyżem. Sztandar został wykonany przez siostry zakonne z okolic Sandomierza. Sprawy związane z wykonaniem sztandaru załatwiał Michał Rudziński członek Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 


Przyjęcie nazwy Regionu Ziemia Sandomierska to nawiązanie przez „Solidarność” do wielkiej tradycji prastarej dzielnicy piastowskiej i jagiellońskiej, do czasów kiedy Polska była zjednoczona i potężna, do wiary ojców i dziedzictwa narodowego. Historyczna Ziemia Sandomierska była regionem sięgającym od Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich po Grody Czerwieńskie. „Solidarność” zrywała z piętnem rozbiorów, które rozdarło kordonami cały region. Przyjęcie nazwy było powrotem do wielkiej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał na nowo scalić prastarą Ziemię Sandomierską. Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski planował utworzenie nowego województwa, na bazie COP, ze stolicą w Sandomierzu.          


Sztandar „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” poświęcił biskup Ignacy Tokarczuk ordynariusz diecezji przemyskiej podczas Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w dniu 11 listopada 1981 r. Wcześniej w tym dniu zakończył się porozumieniem z komisją rządową powszechny strajk „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska. W uroczystości poświęcenia uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” Huty Stalowa Wola, Elektrowni Stalowa Wola i inne. W homilii ksiądz biskup powiedział, że sztandar powinien łączyć wszystkich związkowców w jedną rodzinę. Trzeba zmienić naszą ocenę wartości symbolu, na którym wreszcie znalazł się krzyż – znak miłości, o którym oby nie zapomniała „Solidarność”. W uroczystej liturgii Eucharystii uczestniczyło tysiące ludzi z całego regionu, którzy wysłuchali później koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Szczepanika.  


Regionalna „Solidarność” przygotowała obchody 63 rocznicy odzyskania niepodległości. Wiele Komisji Zakładowych „Solidarności” w regionie i Zarząd Regionu przyjęło uchwały, że dzień 11 listopada jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Załogi wielu zakładów pracy odpracowywały później dzień 11 listopada, który obchodziły jako święto niepodległości.  Delegaci Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” na Krajowy Zjazd Delegatów zgłosili uchwałę, aby dzień 11 listopada przywrócić jako święto w rocznicę odzyskania niepodległości i ustanowić dniem wolnym od pracy. Po uroczystości w dniu 11 listopada 1981 roku sztandar został ukryty w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Przyczyną było zaostrzenie sytuacji politycznej w Polsce. Dzięki tej decyzji sztandar nie został zarekwirowany przez SB 13 grudnia 1981 r. Poczet sztandarowy „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska uczestniczył w uroczystości konsekracji biskupiej księdza Edwarda Frankowskiego dokonanej przez biskupa Ignacego Tokarczuka 5 marca 1989 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Już wówczas biskup Edward Frankowski nazywany był powszechnie Biskupem Solidarności, w uznaniu za solidarność ze środowiskami pracowniczymi i społecznymi, za pracę duszpasterską jako kapelan NSZZ „Solidarność”.    

 
Warunki przechowywania zniszczyły strukturę tkaniny i starannie wykonane hafty. Zarząd Regionu przyjął 26 listopada 2007 roku uchwałę w sprawie wykonania repliki sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. ”Sztandar Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” jest własnością wszystkich organizacji związkowych w Regionie, stanowiąc symbol naszej jedności w działaniu i pracy związkowej. Dlatego apelujemy do Wszystkich Związkowców i wszystkich organizacji zakładowych w naszym Regionie o solidarne podjęcie dzieła ufundowania kopii historycznego sztandaru naszego Związku z 1981 r.” – stwierdził Zarząd Regionu. Zadanie wykonano w roku 2008, w ramach obchodów XX rocznicy strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola. Replika sztandaru ufundowana została przez organizacje zakładowe NSZZ „Solidarność” z Regionu Ziemia Sandomierska. Na awersie kopii sztandaru umieszczono daty – 1980 – 1981 – 2008, nawiązujące do powstania Związku, poświęcenia sztandaru Regionu i wykonania repliki sztandaru. Replika sztandaru została poświęcona przez biskupa Edwarda Frankowskiego podczas Mszy św. w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli 31 sierpnia 2008 r. Historyczny sztandar Regionu znajduje się w Muzeum Jana Pawła II przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli na stałej wystawie o „Solidarności” naszego Regionu.


 

POLECANE
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW. Jaka pogoda na najbliższe dni?

„W środku nigdy nie stałam się dorosła”. Łzy w popularnym programie TVN Wiadomości
„W środku nigdy nie stałam się dorosła”. Łzy w popularnym programie TVN

Aktorka Danuta Stenka w porannym programie „Dzień Dobry TVN” dała się poznać z osobistej strony - mówiła o mężu, córkach i emocjach, które czasem trudno jej było ukryć.

USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji polityka
USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Amerykańscy urzędnicy przygotowali nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, w tym na sektor energetyczny i bankowy, by skłonić ją do zakończenia wojny w Ukrainie - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzech przedstawicieli administracji. Według agencji, nie jest jednak jasne, czy Trump zatwierdzi nowe restrykcje.

Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30 pilne
Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30

Ukraińska armia opublikowała właśnie materiał potwierdzający zestrzelenie rosyjskiego Su-30 przez morskiego drona Magura w okolicach Noworosyjska. To pierwszy raz w historii, gdy nawodny bezzałogowiec strącił samolot.

Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka Wiadomości
Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka

Polskie miasta są coraz bardziej zielone. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, które metropolie najlepiej łączą miejski styl życia z naturą.

30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie Wiadomości
30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie

Eksperci biją na alarm. To inwazyjny gatunek, który szybko się rozprzestrzenia i wyniszcza lokalną naturę: Arapaima trzy dekady temu została uznana za wymarłą. Jedna z największych ryb słodkowodnych jednak powróciła.

Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko Wiadomości
Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko

Naukowcy z MIT odkryli planetę, która dosłownie się rozpada - i robi to szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej zaobserwowano.

Miedwiediew grozi Ukrainie: Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja z ostatniej chwili
Miedwiediew grozi Ukrainie: "Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał inicjatywę rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zawieszeniu broni od 7 do 9 maja, teatralną inscenizacją. Rosja zaproponowała 3-dniowe przerwanie działań z okazji Dnia Zwycięstwa, który ma być świętowany w Moskwie.

Jesteśmy głęboko zasmuceni. Nie żyje gwiazdor popularnego reality show Wiadomości
"Jesteśmy głęboko zasmuceni". Nie żyje gwiazdor popularnego reality show

Nie żyje Kirk Medas, znany z reality show "Floribama Shore" emitowanego na MTV. Miał zaledwie 33 lata. Jak potwierdził jego ojciec w rozmowie z TMZ, bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność wątroby, do której doszło po dwóch tygodniach walki o życie na oddziale intensywnej terapii.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję

Kobieta, która została przywieziona w nocy z piątku na sobotę do gdyńskiego szpitala, zaatakowała ordynatora, lekarza i ratowniczkę medyczną - przekazała PAP rzeczniczka placówki Małgorzata Pisarewicz. Policja ustaliła, że 28-latka była pijana.

REKLAMA

40. rocznica poświęcenia sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska

W dniu 11 listopada 1981 roku ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk podczas Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli poświęcił sztandar Solidarności Regionu Ziemia Sandomierska. 
 40. rocznica poświęcenia sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska
/ Stanisław Krupka, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” z poświęconym sztandarem Regionu

Plan ufundowania sztandaru powstał w Zarządzie Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w lecie 1981 roku. Wykonanie sztandaru zostało sfinansowane ze składek Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność”. – Sprawą naturalną było to, że na sztandarze umieściliśmy tradycyjny herb Ziemi Sandomierskiej – wspominał Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” – Nie było co do tego wątpliwości, ponieważ przyjęliśmy nazwę Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Umieszczenie na sztandarze znaku orła i krzyża było nawiązaniem do wartości narodowych i religijnych. Na zwieńczeniu drzewca sztandaru umieszczono piastowskiego orła w koronie z krzyżem. Sztandar został wykonany przez siostry zakonne z okolic Sandomierza. Sprawy związane z wykonaniem sztandaru załatwiał Michał Rudziński członek Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 


Przyjęcie nazwy Regionu Ziemia Sandomierska to nawiązanie przez „Solidarność” do wielkiej tradycji prastarej dzielnicy piastowskiej i jagiellońskiej, do czasów kiedy Polska była zjednoczona i potężna, do wiary ojców i dziedzictwa narodowego. Historyczna Ziemia Sandomierska była regionem sięgającym od Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich po Grody Czerwieńskie. „Solidarność” zrywała z piętnem rozbiorów, które rozdarło kordonami cały region. Przyjęcie nazwy było powrotem do wielkiej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał na nowo scalić prastarą Ziemię Sandomierską. Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski planował utworzenie nowego województwa, na bazie COP, ze stolicą w Sandomierzu.          


Sztandar „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” poświęcił biskup Ignacy Tokarczuk ordynariusz diecezji przemyskiej podczas Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w dniu 11 listopada 1981 r. Wcześniej w tym dniu zakończył się porozumieniem z komisją rządową powszechny strajk „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska. W uroczystości poświęcenia uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” Huty Stalowa Wola, Elektrowni Stalowa Wola i inne. W homilii ksiądz biskup powiedział, że sztandar powinien łączyć wszystkich związkowców w jedną rodzinę. Trzeba zmienić naszą ocenę wartości symbolu, na którym wreszcie znalazł się krzyż – znak miłości, o którym oby nie zapomniała „Solidarność”. W uroczystej liturgii Eucharystii uczestniczyło tysiące ludzi z całego regionu, którzy wysłuchali później koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Szczepanika.  


Regionalna „Solidarność” przygotowała obchody 63 rocznicy odzyskania niepodległości. Wiele Komisji Zakładowych „Solidarności” w regionie i Zarząd Regionu przyjęło uchwały, że dzień 11 listopada jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Załogi wielu zakładów pracy odpracowywały później dzień 11 listopada, który obchodziły jako święto niepodległości.  Delegaci Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” na Krajowy Zjazd Delegatów zgłosili uchwałę, aby dzień 11 listopada przywrócić jako święto w rocznicę odzyskania niepodległości i ustanowić dniem wolnym od pracy. Po uroczystości w dniu 11 listopada 1981 roku sztandar został ukryty w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Przyczyną było zaostrzenie sytuacji politycznej w Polsce. Dzięki tej decyzji sztandar nie został zarekwirowany przez SB 13 grudnia 1981 r. Poczet sztandarowy „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska uczestniczył w uroczystości konsekracji biskupiej księdza Edwarda Frankowskiego dokonanej przez biskupa Ignacego Tokarczuka 5 marca 1989 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Już wówczas biskup Edward Frankowski nazywany był powszechnie Biskupem Solidarności, w uznaniu za solidarność ze środowiskami pracowniczymi i społecznymi, za pracę duszpasterską jako kapelan NSZZ „Solidarność”.    

 
Warunki przechowywania zniszczyły strukturę tkaniny i starannie wykonane hafty. Zarząd Regionu przyjął 26 listopada 2007 roku uchwałę w sprawie wykonania repliki sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. ”Sztandar Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” jest własnością wszystkich organizacji związkowych w Regionie, stanowiąc symbol naszej jedności w działaniu i pracy związkowej. Dlatego apelujemy do Wszystkich Związkowców i wszystkich organizacji zakładowych w naszym Regionie o solidarne podjęcie dzieła ufundowania kopii historycznego sztandaru naszego Związku z 1981 r.” – stwierdził Zarząd Regionu. Zadanie wykonano w roku 2008, w ramach obchodów XX rocznicy strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola. Replika sztandaru ufundowana została przez organizacje zakładowe NSZZ „Solidarność” z Regionu Ziemia Sandomierska. Na awersie kopii sztandaru umieszczono daty – 1980 – 1981 – 2008, nawiązujące do powstania Związku, poświęcenia sztandaru Regionu i wykonania repliki sztandaru. Replika sztandaru została poświęcona przez biskupa Edwarda Frankowskiego podczas Mszy św. w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli 31 sierpnia 2008 r. Historyczny sztandar Regionu znajduje się w Muzeum Jana Pawła II przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli na stałej wystawie o „Solidarności” naszego Regionu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe