40. rocznica poświęcenia sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska

Plan ufundowania sztandaru powstał w Zarządzie Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w lecie 1981 roku. Wykonanie sztandaru zostało sfinansowane ze składek Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność”. – Sprawą naturalną było to, że na sztandarze umieściliśmy tradycyjny herb Ziemi Sandomierskiej – wspominał Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” – Nie było co do tego wątpliwości, ponieważ przyjęliśmy nazwę Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Umieszczenie na sztandarze znaku orła i krzyża było nawiązaniem do wartości narodowych i religijnych. Na zwieńczeniu drzewca sztandaru umieszczono piastowskiego orła w koronie z krzyżem. Sztandar został wykonany przez siostry zakonne z okolic Sandomierza. Sprawy związane z wykonaniem sztandaru załatwiał Michał Rudziński członek Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
Przyjęcie nazwy Regionu Ziemia Sandomierska to nawiązanie przez „Solidarność” do wielkiej tradycji prastarej dzielnicy piastowskiej i jagiellońskiej, do czasów kiedy Polska była zjednoczona i potężna, do wiary ojców i dziedzictwa narodowego. Historyczna Ziemia Sandomierska była regionem sięgającym od Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich po Grody Czerwieńskie. „Solidarność” zrywała z piętnem rozbiorów, które rozdarło kordonami cały region. Przyjęcie nazwy było powrotem do wielkiej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, który miał na nowo scalić prastarą Ziemię Sandomierską. Wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski planował utworzenie nowego województwa, na bazie COP, ze stolicą w Sandomierzu.
Sztandar „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” poświęcił biskup Ignacy Tokarczuk ordynariusz diecezji przemyskiej podczas Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w dniu 11 listopada 1981 r. Wcześniej w tym dniu zakończył się porozumieniem z komisją rządową powszechny strajk „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska. W uroczystości poświęcenia uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” Huty Stalowa Wola, Elektrowni Stalowa Wola i inne. W homilii ksiądz biskup powiedział, że sztandar powinien łączyć wszystkich związkowców w jedną rodzinę. Trzeba zmienić naszą ocenę wartości symbolu, na którym wreszcie znalazł się krzyż – znak miłości, o którym oby nie zapomniała „Solidarność”. W uroczystej liturgii Eucharystii uczestniczyło tysiące ludzi z całego regionu, którzy wysłuchali później koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Szczepanika.
Regionalna „Solidarność” przygotowała obchody 63 rocznicy odzyskania niepodległości. Wiele Komisji Zakładowych „Solidarności” w regionie i Zarząd Regionu przyjęło uchwały, że dzień 11 listopada jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Załogi wielu zakładów pracy odpracowywały później dzień 11 listopada, który obchodziły jako święto niepodległości. Delegaci Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” na Krajowy Zjazd Delegatów zgłosili uchwałę, aby dzień 11 listopada przywrócić jako święto w rocznicę odzyskania niepodległości i ustanowić dniem wolnym od pracy. Po uroczystości w dniu 11 listopada 1981 roku sztandar został ukryty w podziemiach kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Przyczyną było zaostrzenie sytuacji politycznej w Polsce. Dzięki tej decyzji sztandar nie został zarekwirowany przez SB 13 grudnia 1981 r. Poczet sztandarowy „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska uczestniczył w uroczystości konsekracji biskupiej księdza Edwarda Frankowskiego dokonanej przez biskupa Ignacego Tokarczuka 5 marca 1989 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Już wówczas biskup Edward Frankowski nazywany był powszechnie Biskupem Solidarności, w uznaniu za solidarność ze środowiskami pracowniczymi i społecznymi, za pracę duszpasterską jako kapelan NSZZ „Solidarność”.
Warunki przechowywania zniszczyły strukturę tkaniny i starannie wykonane hafty. Zarząd Regionu przyjął 26 listopada 2007 roku uchwałę w sprawie wykonania repliki sztandaru Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. ”Sztandar Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” jest własnością wszystkich organizacji związkowych w Regionie, stanowiąc symbol naszej jedności w działaniu i pracy związkowej. Dlatego apelujemy do Wszystkich Związkowców i wszystkich organizacji zakładowych w naszym Regionie o solidarne podjęcie dzieła ufundowania kopii historycznego sztandaru naszego Związku z 1981 r.” – stwierdził Zarząd Regionu. Zadanie wykonano w roku 2008, w ramach obchodów XX rocznicy strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola. Replika sztandaru ufundowana została przez organizacje zakładowe NSZZ „Solidarność” z Regionu Ziemia Sandomierska. Na awersie kopii sztandaru umieszczono daty – 1980 – 1981 – 2008, nawiązujące do powstania Związku, poświęcenia sztandaru Regionu i wykonania repliki sztandaru. Replika sztandaru została poświęcona przez biskupa Edwarda Frankowskiego podczas Mszy św. w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli 31 sierpnia 2008 r. Historyczny sztandar Regionu znajduje się w Muzeum Jana Pawła II przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli na stałej wystawie o „Solidarności” naszego Regionu.