KGHM wprowadzi politykę klimatyczną

KGHM kończy przygotowywać politykę klimatyczną. Dokument ujrzy światło dzienne pod koniec roku. Prace są związane z wymaganiami środowiskowymi procedowanymi przez Unię Europejską oraz trendami makroekonomicznymi.
 KGHM wprowadzi politykę klimatyczną
/ fot. KGHM

W grudniu 2020 roku Rada Europejska, czyli szefowie rządów państw UE, zatwierdziła program o nazwie Europejski Zielony Ład. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku przez kraje UE. Na mocy porozumienia członkowie Unii Europejskiej zobowiązali się do ograniczenia gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do roku 2030. Rokiem wyjściowym jest 1990.

Realizacja Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez miedzi, którą wydobywa KGHM, ponieważ surowiec wykorzystuje się praktycznie we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, w tym do budowania systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Wskazuje na to Marcin Chludziński. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., który w czasie spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczącego zaostrzenia celów klimatycznych podkreślał, że miedź wykorzystywana jest do budowy turbin wiatrowych, czy akumulatorów, a brak produkcji hutniczej pierwiastka oraz ograniczenie działalności górnictwa metali nieżelaznych w systemie rekompensat znacząco utrudni realizację celów Zielonego Ładu. Bogdan Dobrzeniecki, dyrektor EY, firmy doradzającej KGHM, mówi zaś, że jedna tona miedzi zastosowana w zielonych technologiach może ograniczyć emisję CO2 aż do 7500 ton. Dzięki temu miedź może przyczynić się do redukcji emisji w UE o 25 proc. do roku 2025.

To, że Europejski Zielony Ład spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź, którego nie da się pokryć recyklingiem, wynika również z analiz Banku Światowego. Szacuje on, że do 2050 roku zapotrzebowanie na miedź do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i baterii wzrośnie odpowiednio o 200, 300 i 1000 proc.
 

Polityka klimatyczna


Zapewnienie surowców do budowy turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych to niejedyny aspekt ochrony środowiska, który realizuje KGHM. Firma, biorąc pod uwagę planowane zwiększenie środowiskowych restrykcji unijnych i polskich, przygotowuje we współpracy z naukowcami i doradcami biznesowymi dokument określający politykę klimatyczną koncernu. W tym miesiącu prace nad nim weszły w kluczową fazę. W dokumencie zostaną ujęte takie zagadnienia, jak oddziaływanie koncernu na otoczenie, w tym środowisko, oddziaływanie zmian klimatycznych na koncern, możliwe do wdrożenia przez spółkę technologie dalszej redukcji emisji CO2, dekarbonizacyjne oraz poprawiające efektywność energetyczną. – Nadążamy za współczesnymi trendami, które towarzyszą naszemu biznesowi. A nawet je wyprzedzamy. Wydajemy setki milionów złotych na dostosowanie produkcji do obowiązujących wymogów. Stawiamy sobie ambitne cele i dlatego budujemy politykę klimatyczną. Nie uciekniemy i nie chcemy uciekać przed rzeczywistością. Intensywnie pracujemy nad tym dokumentem – podkreśla Prezes Zarządu Marcin Chludziński. Dokument ma być gotowy do końca roku.

 

 

Nie od wczoraj

 


KGHM podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska od wielu lat. W tym zakresie współpracuje ze społecznością lokalną, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także w ramach międzynarodowych organizacji branżowych.
Koncern wprowadził również energooszczędną sieć energetyczną w kopalni Rudna. Planowane jest też, aby po korytarzach kopalnianych poruszały się pojazdy elektryczne. Trwają testy takich samochodów.
KGHM ponownie zalesił także strefy ochronne wokół hut. Akcja trwa od 1973 roku. Początkowo sadzono tylko topole. Od 2004 roku następuje zmiana drzewostanu z monolitycznego na zróżnicowany. Sadzone są m.in. dęby, lipy, buki i modrzewie.

W 2008 roku pracownicy KGHM zaobserwowali, jak na jednym z kominów huty próbują się osiedlić sokoły. Bezskutecznie. W tym samym roku koncern podjął decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. koniczynce. Dzięki tej decyzji ornitolodzy i miłośnicy ptaków mogą dziś podziwiać te piękne stworzenia. W 2009 roku osiedliła się na kominie para sokołów, a z jaj złożonych w gnieździe wykluło się troje piskląt. Obecnie co roku przybywa kolejnych lokatorów komina Huty w Głogowie. Mieszkańcy w specjalnym konkursie nadają imiona nowym pisklętom. W tym roku urodziły się: Ardo, Nubia, Złotka i Platynka.

 

 

 

 


 

POLECANE
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont

W trzech największych bankach na Białorusi doszło do poważnej awarii systemu. Chodzi o Belarusbank, Belagroprombank oraz Belinvestbank. Ich klienci z przerażeniem patrzą na stan swoich kont, z których zniknęły pieniądze. 

Przepraszam. Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej Wiadomości
"Przepraszam". Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak wzięła udział w promocji pakietu badań diagnostycznych dla kobiet z podejrzeniem endometriozy. Zestaw przygotowała firma Diagnostyka, a jego koszt wynosił ponad 1500 zł. Po licznych głosach sprzeciwu ze strony lekarzy, którzy zakwestionowali przydatność oferowanych badań, oferta została wycofana, a trenerka opublikowała publiczne przeprosiny.

Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. Jest pan kłamliwym kanclerzem z ostatniej chwili
Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. "Jest pan kłamliwym kanclerzem"

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chwalił się w środę w Bundestagu polityką migracyjną swojego rządu. – Wyznaczyliśmy wstępny kurs na trwałe ograniczenie nieuregulowanej migracji – mówił. Ostra riposta przyszła z największej opozycyjnej partii – AfD. Jej liderka Alice Weidel nazwała Merza "kłamliwym kanclerzem" i opisała dzisiejsze Niemcy jako kraj z "agresywnie postępującą islamizacją". 

REKLAMA

KGHM wprowadzi politykę klimatyczną

KGHM kończy przygotowywać politykę klimatyczną. Dokument ujrzy światło dzienne pod koniec roku. Prace są związane z wymaganiami środowiskowymi procedowanymi przez Unię Europejską oraz trendami makroekonomicznymi.
 KGHM wprowadzi politykę klimatyczną
/ fot. KGHM

W grudniu 2020 roku Rada Europejska, czyli szefowie rządów państw UE, zatwierdziła program o nazwie Europejski Zielony Ład. Jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku przez kraje UE. Na mocy porozumienia członkowie Unii Europejskiej zobowiązali się do ograniczenia gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do roku 2030. Rokiem wyjściowym jest 1990.

Realizacja Zielonego Ładu nie będzie możliwa bez miedzi, którą wydobywa KGHM, ponieważ surowiec wykorzystuje się praktycznie we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki, w tym do budowania systemów energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii. Wskazuje na to Marcin Chludziński. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., który w czasie spotkania z przedstawicielami Unii Europejskiej dotyczącego zaostrzenia celów klimatycznych podkreślał, że miedź wykorzystywana jest do budowy turbin wiatrowych, czy akumulatorów, a brak produkcji hutniczej pierwiastka oraz ograniczenie działalności górnictwa metali nieżelaznych w systemie rekompensat znacząco utrudni realizację celów Zielonego Ładu. Bogdan Dobrzeniecki, dyrektor EY, firmy doradzającej KGHM, mówi zaś, że jedna tona miedzi zastosowana w zielonych technologiach może ograniczyć emisję CO2 aż do 7500 ton. Dzięki temu miedź może przyczynić się do redukcji emisji w UE o 25 proc. do roku 2025.

To, że Europejski Zielony Ład spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź, którego nie da się pokryć recyklingiem, wynika również z analiz Banku Światowego. Szacuje on, że do 2050 roku zapotrzebowanie na miedź do produkcji paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i baterii wzrośnie odpowiednio o 200, 300 i 1000 proc.
 

Polityka klimatyczna


Zapewnienie surowców do budowy turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych to niejedyny aspekt ochrony środowiska, który realizuje KGHM. Firma, biorąc pod uwagę planowane zwiększenie środowiskowych restrykcji unijnych i polskich, przygotowuje we współpracy z naukowcami i doradcami biznesowymi dokument określający politykę klimatyczną koncernu. W tym miesiącu prace nad nim weszły w kluczową fazę. W dokumencie zostaną ujęte takie zagadnienia, jak oddziaływanie koncernu na otoczenie, w tym środowisko, oddziaływanie zmian klimatycznych na koncern, możliwe do wdrożenia przez spółkę technologie dalszej redukcji emisji CO2, dekarbonizacyjne oraz poprawiające efektywność energetyczną. – Nadążamy za współczesnymi trendami, które towarzyszą naszemu biznesowi. A nawet je wyprzedzamy. Wydajemy setki milionów złotych na dostosowanie produkcji do obowiązujących wymogów. Stawiamy sobie ambitne cele i dlatego budujemy politykę klimatyczną. Nie uciekniemy i nie chcemy uciekać przed rzeczywistością. Intensywnie pracujemy nad tym dokumentem – podkreśla Prezes Zarządu Marcin Chludziński. Dokument ma być gotowy do końca roku.

 

 

Nie od wczoraj

 


KGHM podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska od wielu lat. W tym zakresie współpracuje ze społecznością lokalną, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a także w ramach międzynarodowych organizacji branżowych.
Koncern wprowadził również energooszczędną sieć energetyczną w kopalni Rudna. Planowane jest też, aby po korytarzach kopalnianych poruszały się pojazdy elektryczne. Trwają testy takich samochodów.
KGHM ponownie zalesił także strefy ochronne wokół hut. Akcja trwa od 1973 roku. Początkowo sadzono tylko topole. Od 2004 roku następuje zmiana drzewostanu z monolitycznego na zróżnicowany. Sadzone są m.in. dęby, lipy, buki i modrzewie.

W 2008 roku pracownicy KGHM zaobserwowali, jak na jednym z kominów huty próbują się osiedlić sokoły. Bezskutecznie. W tym samym roku koncern podjął decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na kominie Huty Miedzi Głogów II, tzw. koniczynce. Dzięki tej decyzji ornitolodzy i miłośnicy ptaków mogą dziś podziwiać te piękne stworzenia. W 2009 roku osiedliła się na kominie para sokołów, a z jaj złożonych w gnieździe wykluło się troje piskląt. Obecnie co roku przybywa kolejnych lokatorów komina Huty w Głogowie. Mieszkańcy w specjalnym konkursie nadają imiona nowym pisklętom. W tym roku urodziły się: Ardo, Nubia, Złotka i Platynka.

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe