Niemieckie media: [Polski] rząd najwyraźniej chce ustąpić w sporze z UE
![Mateusz Morawiecki Niemieckie media: [Polski] rząd najwyraźniej chce ustąpić w sporze z UE](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/16280247251d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b3726dc52aed5747f6ffef99122721a353cd.jpg)
Trybunał Sprawiedliwości UE od dawna, wykraczając poza obowiązujące traktaty, usiłuje ingerować w kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z pól konfliktu jest istnienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która jest odpowiedzią na bezkarność nadzwyczajnej kasty.
Po ostatnim orzeczeniu TSUE, który zażądał zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej i odpowiedzi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał działania TSUE za niezgodne z konstytucją, trwa medialny ostrzał Polski w mediach krajowych i zagranicznych dotyczące nieuznawania przez Polskę orzeczenia TSUE. W tym samym czasie inne kraje UE, na czele z Niemcami, mają już na koncie i niezrealizowane orzeczenia TSUE i uznanie wyższości prawa krajowego nad unijnym, nie spotykając się jednocześnie z taką skalą ataku medialnego.
- Polski rząd zasygnalizował gotowość zmiany kursu w sporze z Unią Europejską o reformę sądownictwa.
Premier Morawiecki zapowiedział w telewizji Republika, że zaproponuje zmiany w kontrowersyjnych przepisach dotyczących dyscyplinowania sędziów. Jego rząd ceni sobie członkostwo w UE i chce wygładzić relacje z Brukselą. Kilka dni temu prezydent Duda powiedział, że wszystko wskazuje na konieczność zmian prawnych.
- czytamy na łamach Deutschlandfunk.de
Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum w tej sprawie do 16 sierpnia. Niedotrzymanie terminu ma skutkować karami finansowymi.
Uznanie orzeczenia TSUE stanowiłoby jednocześnie uznanie prymatu prawa unijnego nad krajowym i de facto uznanie pozatraktatowego prawa TSUE do decydowania o polskim wymiarze sprawiedliwości.
[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]