[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP



 

Polecane
Emerytury
Stażowe