Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy

Już od 1992 roku do Krynicy - zwanej „polskim Davos” - co roku przyjeżdżają elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej, by po raz kolejny podjąć dialog o przyszłości naszego kontynentu i świata. Nie inaczej było i w tym roku. 6 września rozpoczęła się trzydniowa, 26. edycja Forum Ekonomicznego, a temat przewodni to: „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.
P. Tracz Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy
P. Tracz / KPRM

Jedyną pewną dziś rzeczą jest niepewność

– takimi słowami minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozpoczął Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. A jeszcze przed oficjalnym otwarciem minister zdradził nowy plan na rozwój gospodarczy Polski:

– Eksportujemy do Europy, ale teraz chcemy podbić świat – oświadczył i zapowiedział powołanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać eksport i inwestycje zagraniczne polskich firm. (…) Trzeba zwiększyć eksport firm z polskim kapitałem. Dziś 80 proc. eksportu z Polski należy do firm zagranicznych.

(Gazeta Pomorska, 07.09.2016, „Forum Ekonomiczne: Europa szuka dziś recepty na kryzys”)
 
Publicyści wielokrotnie konstatowali, że tegoroczne Forum było przesiąknięte polityką i to ona wysuwała się na plan pierwszy. Przedstawiciele administracji państwowej uczestniczyli w wielu panelach dotyczących nie tylko strategii biznesowych, ale także tłumaczyli zebranym swoją wizję rozwoju kraju. Po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego głos zabrała premier Beata Szydło, która spotkała się  z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej:  

– Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską

– powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło. Dodała, że UE powinna postawić na parlamenty europejskie i być bliżej obywateli, nie może zmuszać państw  do prowadzenia konkretnej polityki migracyjnej. Polska premier zaznaczyła, że wspólne stanowisko wobec wyzwań UE grupa V4 przedstawi po szczycie zaplanowanym na  16 września.
(Dziennik Polski, 07.09.2016, „Czas na husarię ekonomiczną”) 

– Rozmawialiśmy o tym, co czeka UE po Brexicie. Już niedługo w Bratysławie odbędzie się spotkanie szefów państw UE. Zastanawialiśmy się, z czym ma tam pojechać nasza grupa

– mówiła premier polskiego rządu Beata Szydło.

– Mamy receptę na UE. Wiemy,  co zrobić, by Unia stała się lepsza, bliższa Europejczykom

– przekonywała.
(Gazeta Wyborcza, 07.09.2016, ORBÁN Z KACZYŃSKIM BRYLUJĄ W KRYNICY)  
 

Media  szeroko komentowały przyznanie nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego węgierskiemu premierowi Victorowi Orbanowi:

Brexit jest przejawem kryzysu tożsamości narodowej w Europie, możemy go przezwyciężyć przypominając, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - zgodzili się we wtorek w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban. Obaj politycy wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. (…)  Następnie na uroczystej gali Orban został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku.


(polsatnews.pl, 07.09.2016, „Orban i Kaczyński jednym głosem o przyszłości Europy. Jedyną alternatywą są zmiany”)  
Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów  do tej nagrody ze Środkowej Europy:

- Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany,  że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni

– mówił.
(24kurier.pl, 07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”)

Nie wszystkim podobało się wyróżnienie premiera Węgier. Swój sprzeciw wyraziła opozycja:  

Politycy PO byli zdziwieni przyznaniem tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi. Uważają, że polski rząd takimi gestami coraz bardziej marginalizuje swoją pozycję w Unii Europejskiej.

(24kurier.pl,  07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”) 

W czwartek 8 września sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy:

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje.  W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

(whystory.pl, 12.09.2016, „XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy dobiegło końca”)  

Na Forum - jak co roku – padało wiele deklaracji, dyskutowano o planach, wizjach rozwoju itd. Niektóre  z biznesowych spotkań zaowocowały konkretnymi umowami:  

 Polski Holding Nieruchomości i ENEA nawiązały współpracę w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez Eneę do nieruchomości wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości. (…) Spółki podpisały umowę w pawilonie Polskiej Fundacji Narodowej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

(proseedmag.pl, 12.09.2016, „Polski Holding Nieruchomości i Enea rozpoczynają współpracę”)

Również w kuluarach wymieniano się informacjami: 
 

- Zapisy w transzy indywidualnej planujemy przyjmować w pierwszych dniach stycznia 2017 r., natomiast szczegółowy harmonogram opublikujemy wraz z postępem prac nad prospektem i ofertą publiczną

- powiedziała Zaleska w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy”. (wp.pl, 09.09.2016, „GPW planuje zapisy w transzy detalicznej obligacji na pierwsze dni stycznia”)

Krynica już od kilkunastu lat co roku na trzy dni staje się kolebką światowego biznesu. Z roku na rok ranga tego wydarzenia wzrasta. Goszczą na nim najbardziej prominentni ludzie biznesu i polityki. W tym roku podczas forum doszło do ważnych rozmów premierów Grupy Wyszehradzkiej i to wydarzenie było najszerzej komentowane w Polsce i w Europie. Jednak nie można zapominać, że: 
 

Forum Ekonomiczne w Krynicy, mimo mocnego politycznego akcentu, to jednak przede wszystkim setki spotkań i paneli. Podczas XXVI edycji imprezy odbyło się sześć debat plenarnych, 150 paneli tematycznych i setki, jeśli nie tysiące, spotkań i rozmów nieformalnych z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury, samorządów, organizacji społecznych oraz – znów – polityki (zarejestrowanych było ponad 3 tys. uczestników z 50 państw świata).

(Wprost, 12.09.2016, str. 44, „Polityka, biznes i… polityka”)  

Spotkania XXVI Forum Ekonomicznego relacjonowała rekordowa liczba dziennikarzy. Burmistrz KrynicyZdroju uważa, że w tym roku wartość czasu antenowego i miejsca w gazetach, czasopismach i serwisach internetowych, w których pojawiały się relacje z miasta nad Kryniczanką przerośnie znacznie ubiegłoroczny wskaźnik 7,5 mln zł.  

źródło: NEWTON Media

 

POLECANE
Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie gorące
Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie

- Polska nauka tonie - czytamy na oficjalnym profilu Polskiej Akademii Nauk na "X". Wpis wywołał falę komentarzy.

Nie żyje szef Hezbollahu. Prezydent Biden zabrał głos Wiadomości
Nie żyje szef Hezbollahu. Prezydent Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden w sobotę nazwał izraelski atak, w którym zginął szef libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah, „pewną miarą sprawiedliwości” za wieloletnie kierowanie tą terrorystyczną organizacją - poinformował Biały Dom.

Co się stało z atmosferą Marsa? Naukowcy twierdzą, że poznali odpowiedź Wiadomości
Co się stało z atmosferą Marsa? Naukowcy twierdzą, że poznali odpowiedź

Naukowcy twierdzą, że udało im się odpowiedź na pytanie, które nurtowało środowisko naukowe od wielu lat.

Mateusz Morawiecki przedstawia Białą Księgę Powodzi punktującą błędy rządu polityka
Mateusz Morawiecki przedstawia "Białą Księgę Powodzi" punktującą błędy rządu

"Biała Księga Powodzi" podsumowuje błędy rządu popełnione podczas powodzi - tak, aby takie zaniedbania nie powtórzyły się w przyszłości - napisał o inicjatywie PiS w mediach społecznościowych b. premier Mateusz Morawiecki.

Przechwycono pocisk wystrzelony w kierunku Izraela Wiadomości
Przechwycono pocisk wystrzelony w kierunku Izraela

Izraelska obrona powietrzna strąciła pocisk balistyczny wystrzelony z Jemenu w kierunku środkowego Izraela - poinformowały w sobotę siły zbrojne. Zaznaczono, że pocisk został przechwycony poza granicami państwa i zestrzelony przez system obrony dalekiego zasięgu Arrow.

Daniel Radclife wspomina Maggie Smith. Padły wzruszające słowa Wiadomości
Daniel Radclife wspomina Maggie Smith. Padły wzruszające słowa

Była zaciekłym intelektem, chwalebnie ostrym językiem, potrafiła onieśmielać i czarować w tym samym momencie i była, jak każdy ci powie, niezwykle zabawna - napisał Daniel Radclife o zmarłej Maggie Smith.

Kulminacja fali wezbraniowej. Jest komunikat IMGW z ostatniej chwili
Kulminacja fali wezbraniowej. Jest komunikat IMGW

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, największa odnotowana suma opadów ostatniej doby wyniosła 22,9 mm na stacji Rycerka Górna w woj. śląskim. Kulminacja fali wezbraniowej przechodzi w sobotę przez Gozdowice.

Transfer Szczęsnego do Barcelony nie został jeszcze ogłoszony: pojawiły się problemy Wiadomości
Transfer Szczęsnego do Barcelony nie został jeszcze ogłoszony: pojawiły się problemy

Transfer Wojciecha Szczęsnego do Barcelony nie może zostać jeszcze ogłoszony, ponieważ klub ma "problemy technicznie" z La Ligą – informują w sobotę hiszpańskie media.

Powódź. Prezes PiS: Siły nie zostały wykorzystane, był chaos informacyjny i paraliż decyzyjny gorące
Powódź. Prezes PiS: Siły nie zostały wykorzystane, był chaos informacyjny i paraliż decyzyjny

Podczas sobotnich konsultacji eksperckich na temat powodzi prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że podczas zarządzania kryzysowego siły nie zostały wykorzystane, był chaos informacyjny i paraliż decyzyjny.

Pałac Buckingham zabrał głos ws. księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Pałac Buckingham zabrał głos ws. księcia Harry'ego

Boris Johnson twierdzi, że został poproszony o przekonanie księcia Harry'ego do pozostania w Wielkiej Brytanii. Pałac Buckingham zabrał głos.

REKLAMA

Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy

Już od 1992 roku do Krynicy - zwanej „polskim Davos” - co roku przyjeżdżają elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej, by po raz kolejny podjąć dialog o przyszłości naszego kontynentu i świata. Nie inaczej było i w tym roku. 6 września rozpoczęła się trzydniowa, 26. edycja Forum Ekonomicznego, a temat przewodni to: „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”.
P. Tracz Podsumowanie Forum Ekonomicznego w Krynicy
P. Tracz / KPRM

Jedyną pewną dziś rzeczą jest niepewność

– takimi słowami minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozpoczął Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. A jeszcze przed oficjalnym otwarciem minister zdradził nowy plan na rozwój gospodarczy Polski:

– Eksportujemy do Europy, ale teraz chcemy podbić świat – oświadczył i zapowiedział powołanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która będzie wspierać eksport i inwestycje zagraniczne polskich firm. (…) Trzeba zwiększyć eksport firm z polskim kapitałem. Dziś 80 proc. eksportu z Polski należy do firm zagranicznych.

(Gazeta Pomorska, 07.09.2016, „Forum Ekonomiczne: Europa szuka dziś recepty na kryzys”)
 
Publicyści wielokrotnie konstatowali, że tegoroczne Forum było przesiąknięte polityką i to ona wysuwała się na plan pierwszy. Przedstawiciele administracji państwowej uczestniczyli w wielu panelach dotyczących nie tylko strategii biznesowych, ale także tłumaczyli zebranym swoją wizję rozwoju kraju. Po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego głos zabrała premier Beata Szydło, która spotkała się  z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej:  

– Grupa Wyszehradzka jest w tej chwili istotnym podmiotem, który ma nie tylko duże ambicje, ogromy potencjał, ale jest tym gronem państw, które ma receptę na Unię Europejską

– powiedziała po spotkaniu premier Beata Szydło. Dodała, że UE powinna postawić na parlamenty europejskie i być bliżej obywateli, nie może zmuszać państw  do prowadzenia konkretnej polityki migracyjnej. Polska premier zaznaczyła, że wspólne stanowisko wobec wyzwań UE grupa V4 przedstawi po szczycie zaplanowanym na  16 września.
(Dziennik Polski, 07.09.2016, „Czas na husarię ekonomiczną”) 

– Rozmawialiśmy o tym, co czeka UE po Brexicie. Już niedługo w Bratysławie odbędzie się spotkanie szefów państw UE. Zastanawialiśmy się, z czym ma tam pojechać nasza grupa

– mówiła premier polskiego rządu Beata Szydło.

– Mamy receptę na UE. Wiemy,  co zrobić, by Unia stała się lepsza, bliższa Europejczykom

– przekonywała.
(Gazeta Wyborcza, 07.09.2016, ORBÁN Z KACZYŃSKIM BRYLUJĄ W KRYNICY)  
 

Media  szeroko komentowały przyznanie nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego węgierskiemu premierowi Victorowi Orbanowi:

Brexit jest przejawem kryzysu tożsamości narodowej w Europie, możemy go przezwyciężyć przypominając, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur - zgodzili się we wtorek w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban. Obaj politycy wzięli udział w panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. (…)  Następnie na uroczystej gali Orban został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku.


(polsatnews.pl, 07.09.2016, „Orban i Kaczyński jednym głosem o przyszłości Europy. Jedyną alternatywą są zmiany”)  
Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów  do tej nagrody ze Środkowej Europy:

- Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany,  że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni

– mówił.
(24kurier.pl, 07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”)

Nie wszystkim podobało się wyróżnienie premiera Węgier. Swój sprzeciw wyraziła opozycja:  

Politycy PO byli zdziwieni przyznaniem tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi. Uważają, że polski rząd takimi gestami coraz bardziej marginalizuje swoją pozycję w Unii Europejskiej.

(24kurier.pl,  07.09.2016, „Orban z honorowym tytułem”) 

W czwartek 8 września sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy:

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje.  W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

(whystory.pl, 12.09.2016, „XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy dobiegło końca”)  

Na Forum - jak co roku – padało wiele deklaracji, dyskutowano o planach, wizjach rozwoju itd. Niektóre  z biznesowych spotkań zaowocowały konkretnymi umowami:  

 Polski Holding Nieruchomości i ENEA nawiązały współpracę w zakresie sprzedaży energii elektrycznej przez Eneę do nieruchomości wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości. (…) Spółki podpisały umowę w pawilonie Polskiej Fundacji Narodowej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

(proseedmag.pl, 12.09.2016, „Polski Holding Nieruchomości i Enea rozpoczynają współpracę”)

Również w kuluarach wymieniano się informacjami: 
 

- Zapisy w transzy indywidualnej planujemy przyjmować w pierwszych dniach stycznia 2017 r., natomiast szczegółowy harmonogram opublikujemy wraz z postępem prac nad prospektem i ofertą publiczną

- powiedziała Zaleska w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy”. (wp.pl, 09.09.2016, „GPW planuje zapisy w transzy detalicznej obligacji na pierwsze dni stycznia”)

Krynica już od kilkunastu lat co roku na trzy dni staje się kolebką światowego biznesu. Z roku na rok ranga tego wydarzenia wzrasta. Goszczą na nim najbardziej prominentni ludzie biznesu i polityki. W tym roku podczas forum doszło do ważnych rozmów premierów Grupy Wyszehradzkiej i to wydarzenie było najszerzej komentowane w Polsce i w Europie. Jednak nie można zapominać, że: 
 

Forum Ekonomiczne w Krynicy, mimo mocnego politycznego akcentu, to jednak przede wszystkim setki spotkań i paneli. Podczas XXVI edycji imprezy odbyło się sześć debat plenarnych, 150 paneli tematycznych i setki, jeśli nie tysiące, spotkań i rozmów nieformalnych z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury, samorządów, organizacji społecznych oraz – znów – polityki (zarejestrowanych było ponad 3 tys. uczestników z 50 państw świata).

(Wprost, 12.09.2016, str. 44, „Polityka, biznes i… polityka”)  

Spotkania XXVI Forum Ekonomicznego relacjonowała rekordowa liczba dziennikarzy. Burmistrz KrynicyZdroju uważa, że w tym roku wartość czasu antenowego i miejsca w gazetach, czasopismach i serwisach internetowych, w których pojawiały się relacje z miasta nad Kryniczanką przerośnie znacznie ubiegłoroczny wskaźnik 7,5 mln zł.  

źródło: NEWTON Media


 

Polecane
Emerytury
Stażowe