Uzwiązkowienie skuteczniejsze od przepisów
Do wypadków dochodzi najczęściej w małych i średnich firmach, szczególnie w branży budowlanej. Branży, która jest najmniej uzwiązkowioną w Polsce. Zwracał na to uwagę minister Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy podczas konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, która odbyła się we Wrocławiu 26 kwietnia.
- Tam gdzie są związki zawodowe dochodzi do mniejszej liczby wypadków, w tym tych najgorszych, śmiertelnych – mówił w swoim wystąpieniu minister.
Minister Giedrojć zwracał też uwagę, że uzwiązkowienie sprzyja poprawie warunków BHP oraz ich skuteczniejszej egzekucji.
Z danych GUS wynika, że w 60. proc. wypadków winę ponosi pracownik, co świadczy o niedostatecznej ilości i jakości szkoleń. Najwięcej urazów dotyczy kończyn górnych - prawie 44 proc przypadków oraz kończyn dolnych – ok. 35 proc.
Obchodzony 28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ma przypominać, że promocja oraz tworzenie kultury bezpiecznej pracy jest skuteczną drogą do zmniejszania liczby wypadków przy pracy.
Dzień ten został proklamowany w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ITUC).
Dzisiaj z okazji tego dnia odbywa się w Sejmie uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy - pod honorowym patronatem marszałka Marka Kuchcińskiego.
ml