M. Ochman: W niektórych zawodach wytworzyły się grupy interesu, które pilnowały, by specjalistów była odpowiednia liczba

– Ustawa jest na pewno potrzebna. Nie od dzisiaj borykamy się z brakiem kadr medycznych na polskim rynku pracy. Kolejne rządy nie dostrzegały tego problemu. Myślę, że w niektórych grupach zawodowych wytworzyły się grupy interesu, które bardzo zazdrośnie pilnowały tego, by specjalistów była odpowiednia liczba – mówiła Maria Ochman. – Wcześniej mieliśmy taką sytuację z adwokatami. Działali oni na zasadzie korporacji. Jest to jednak sytuacja nieporównywalna. Mamy do czynienia w tym wypadku z zawodami medycznymi, gdzie trzeba wykazać się szczególnymi kompetencjami – dodała.
Kogo będzie dotyczyć podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa? – Ustawa rozszczelnia „system korporacyjny”, dając możliwość zatrudnienia lekarza i pielęgniarek w określonych warunkach. Jest to możliwość i sytuacja, w której osoba musi wykazać się dyplomem. On musi być potwierdzony przez dany kraj. Potwierdzona musi być także znajomość języka – tłumaczyła Maria Ochman. – Polskie korporacje podnosiły kwestię braku znajomości języka. Myślę, że osoba przyjeżdżająca na polski rynek pracy, zatrudniająca się w czasie pandemii, będzie musiała te kwalifikacje posiadać – zakończyła przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.