"Głos pracownika": Urlop macierzyński, a własna firma

– Przebywając na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, można założyć i prowadzić z sukcesami działalność gospodarczą. Podobnie jest w przypadku, gdy umowa była np. do dnia porodu lub skończyła się w trakcie któregoś z tych urlopów, czyli nadal pobieramy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, nie stoi to w sprzeczności z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej i co więcej – nie ma to wpływu na pobierany przez nas zasiłek - powiedziała Katarzyna Łodygowska, autorka bloga matkaprawnik.pl. – Można również założyć działalność na urlopie wychowawczym i jest to chyba najczęściej przeze mnie spotykany scenariusz – dodała.
Są jednak pewne różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej na urlopie wychowawczym, a na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Pierwszą poważną różnicą jest wysokość składek. – Na urlopie wychowawczym odprowadzamy pełne składki, czyli zdrowotną i społeczne. Oczywiście tutaj mała gwiazdka: jeżeli zaczynamy pierwszy raz działalność gospodarczą, to korzystamy z tzw. małego ZUS-u, ale to też nie zmienia faktu, że obowiązkowo odprowadzamy zarówno składkę zdrowotną, jak i społeczne. Chorobowa, która nas uprawnia do płatnego zwolnienia lekarskiego czy zasiłku macierzyńskiego, jest nieobowiązkowa, ale warto ją od samego początku odprowadzać. Natomiast w momencie, kiedy przebywamy na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim i pobieramy zasiłek macierzyński, tutaj obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna – wyjaśniła Katarzyna Łodygowska.
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.