[Nasz patronat] Znamy zwycięzców VII edycji Olimpiady Solidarności
![Zwycięska drużyna z Mazowsza [Nasz patronat] Znamy zwycięzców VII edycji Olimpiady Solidarności](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//uploads/cropit/16085563491d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372dff2578444a73d2dc4ac488d32cba91a.jpg)
Poziom wiedzy wszystkich drużyn był bardzo wysoki, by dotrzeć do finału członkowie drużyn wojewódzkich musieli we wcześniejszych etapach pokonać niemal 3000 innych uczniów z całej Polski. W wyniku panujących obostrzeń spowodowanych rozpowszechnianiem się wirusa Covid-19, gala miała całkiem inny przebieg. Drużyny, komisja i organizatorzy nie wyjechali, by się spotkać i wspólnie świętować finał. Za to wszyscy zasiedli przy komputerze w instytucjach, szkołach czy domach, by czynnie uczestniczyć w Olimpiadzie. Wyniki zostały ogłoszone na gali transmitowanej na żywo z jednego z bastionów Solidarności będącego symbolem zrywu robotniczego na polskiej drodze do wolności – Szczecina. Wcześniej emitowany był koncert pamięci wydarzeń Grudnia ’70. Za realizację transmisji odpowiadała Szczecińska Agencja Artystyczna.
Werdykt był następujący: pierwsze miejsce zajęła drużyna z województwa mazowieckiego, drugie miejsce przypadło województwu łódzkiemu, a trzecie miejsce zajęło województwo wielkopolskie. Wynik zwycięskiej drużyny to wypadkowa punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, przygotowanej prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniło pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera.
Laureaci Olimpiady otrzymają promesy indeksów na studia stacjonarne najlepszych uczelni w Polsce: Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostaną uhonorowani też nauczyciele, których podopieczni zostali laureatami. Do szkół, z których pochodzić będą nagrodzeni uczniowie, trafią nagrody rzeczowe w postaci plansz edukacyjnych.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. W tym roku współorganizatorami finału były: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna, Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerem Olimpiady jest IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność oraz Onet.