Co Solidarność dała do myślenia światu? Filozoficzne interpretacje "S"
W debacie wezmą udział:
dr Paulina Bednarz-Łuczewska - Rada Naukowo-Programowa Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, adiunkt w Katedrze Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego.
dr Krzysztof Mazur - politolog i filozof, doktor nauk humanistycznych, działacz polityczny. Specjalizuje się w filozofii społecznej. W latach 2007–2012 i 2015–2018 prezes Klubu Jagiellońskiego. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Autor książki "Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność".
dr Łukasz Moll - filozof, socjolog, publicysta, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor czasopisma naukowego "Praktyka Teoretycznego". W swoich obecnych badaniach zajmuje się plebejskimi dobrami wspólnymi. Jego książka "Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu" ukaże się w 2021 roku.
moderator – Aleksander Temkin
Debata będzie dostępna za pośrednictwem linków:
https://pl-pl.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa
https://www.youtube.com/watch?v=x2Ji7jzCysY&feature=youtu.be
– Idea debaty znakomicie wpisuje się w symbolikę miejsca, tak mocno związanego z etosem wolności, niezależności i niepodległości - wartościami krzewionymi przez NSZZ „Solidarność". W czasie, gdy tak ochoczo są one zawłaszczane, gdy odwracane jest znaczenie podstawowych pojęć i wydarzeń historycznych, wierzymy, że każde tego typu spotkanie może przyczynić się do zahamowania tych bardzo groźnych dla naszej tożsamości narodowej zjawisk – mówi Sławomir Bestry, przewodniczący komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na Zamku Królewskim w Warszawie.