Jarasz: Zabrze.Z okazji 90. rocznicy ustanowienia hymnu Polski, odśpiewano go uroczyście w wielu szkołach

Cenna inicjatywa patriotyczna nauczycielki zyskała w mieście szeroką aprobatę. Zabrzańskie najmłodsze pokolenie uczciło niezauważoną powszechnie w kraju rocznicę
 Jarasz: Zabrze.Z okazji 90. rocznicy ustanowienia hymnu Polski, odśpiewano go uroczyście w wielu szkołach
/ Przedszkole Nr 20 w Zabrzu
Z okazji 90-tej rocznicy ustanowienia hymnu Polski, w wielu zabrzańskich szkołach wszystkich szczebli oraz przedszkolach odbyły się w miniony poniedziałek (27 lutego) uroczyste akademie, których punktem kulminacyjnym było wspólne, czasem chóralne wręcz, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – nierzadko wszystkich czterech zwrotek. Taką inicjatywę zgłoszoną przez Bożenę Olichwer – dyrektor SP 28 w Zabrzu podjęło wiele miejscowych placówek oświatowych, a honorowym patronatem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Ustanowienie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Ta pieśń towarzyszyła przecież Polakom w trudnych momentach i w chwilach chwały. Dlatego gdy tylko jako polonistka uświadomiłam sobie, iż w tym roku przypada okrągła rocznica tego wydarzenia, wspólnie z innymi nauczycielami naszej szkoły postanowiliśmy podnieść taką inicjatywę na forum całego miasta – mówi dyr. Olichwer. - Niezwykle ważne jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów. Za cel postawiliśmy sobie także i to, by wszyscy młodzi ludzie w naszym mieście znali wszystkie cztery zwrotki hymnu, a nie tylko pierwszą, tą najbardziej znaną.

Informację i zaproszenie do udziału w patriotycznym wyzwaniu pomysłodawczyni przekazała do szkół i przedszkoli pisemnie, a także podczas spotkania środowisk oświatowych miasta z wizytatorem kuratorium oświaty. W niejako centralnej akademii zorganizowanej w jej szkole – w dzielnicy Zabrza: Rokitnicy – udział wzięli także przybyli przedstawiciele władz miejskich: wiceprezydent Zabrza Jan Pawluch, wicenaczelnik Wydziału Oświaty Marek Torbus oraz radny Dariusz Walerjański - przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa. Przy dźwiękach melodii granej przez nauczycielkę muzyki, w samo południe wszyscy na baczność – przy poczcie sztandarowym i wywieszonych flagach narodowych – odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkie cztery zwrotki.

Tę bardzo podniosłą - jak sam mówi - chwilę na długo zapamięta wspomniany radny Dariusz Walerjański, znany pasjonat historii miasta i przewodnik po zapomnianych miejscach historii. Bardzo ujęło go to, gdy tak stojąc na środku sali gimnastycznej śpiewał hymn ojczysty otoczony rzeszą młodych zabrzan. - To bardzo cenna inicjatywa zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży, a także ważny przykład nauki poszanowania dla symboli patriotycznych oraz poczucia tożsamości narodowej. Dobrze, że szkoła tego uczy – podkreślał. I jak przyznał w rozmowie, sam musiał wcześniej przysiąść i przypomnieć sobie dokładnie treść wszystkich czterech zwrotek hymnu, by przed młodzieżą nie dać plamy…

Swoją obecność w SP 28 zaznaczyli tego dnia również nauczyciele i uczniowie dwunastu zabrzańskich szkół biorących udział w I Miejskim Konkursie Historycznym „Wokół Józefa Wybickiego i hymnu polskiego”. Uczniowie odpowiadali na pytania w formie testu pisemnego, a nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwała metodyk języka polskiego w Zabrzu Oliwia Adamek – Andrzejewska. Większość pytań dotyczyła bogatej historii polskiego hymnu narodowego oraz ważnych wydarzeń związanych z przeszłością naszego państwa i narodu. 
*****
Warto przypomnieć, że Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia we Włoszech. Jej autorem był Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala, potomek rodu osiadłego w XVI wieku na Pomorzu (on sam pochodził z Będomina). Był poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, prawnikiem, dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego. W lipcu 1797 roku przyjechał do Lombardii jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego (powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonaparte). Pieśń ta została napisana przez Wybickiego dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i tu została odśpiewana po raz pierwszy. Nie ma jednak pewności kto skomponował muzykę. Szybko zyskała ona jednak popularność wśród polskich oddziałów rozrzuconych po północnych Włoszech. 

Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie Powstania Listopadowego. W połowie XIX wieku stała się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 r. w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.
 

 

POLECANE
Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny Wiadomości
Niemieckie media zaskoczone. Jest najnowszy sondaż partyjny

Prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w najnowszym sondażu dla stacji RTL/ntv poprawiła swój wynik o jeden punkt procentowy. Tak wysokie poparcie, partia odnotowała ostatni raz w styczniu 2024 roku.

Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA z ostatniej chwili
Politico: Polska najbardziej znaczącą ofiarą decyzji USA

Serwis "Politico" w środowej publikacji komentuje decyzję ustępującego rządu USA o nałożeniu na 17 krajów UE, w tym Polskę, restrykcji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie gorące
Sabotaż konkursów na stanowiska sędziowskie

Jak określimy zachowanie osoby działającej w imieniu jakiegokolwiek podmiotu, która nawołuje do paraliżu jego działania? Przykładowo Prezes spółki rekomenduje podległym kierownikom działów wstrzymywanie konkursów na wolne wakaty pracownicze. Spółka świadczy usługi w zakresie obsługi ludzi, pracownicy się skarżą, że są przeciążeni, czas wykonania usług wydłuża się.

Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO – podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dodał, że wierzy, iż Ukraina stanie się członkiem Sojuszu.

Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Hołownia przyznaje wprost: Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat gorące
Hołownia przyznaje wprost: "Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podzielił się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami na temat nie najlepszej kondycji państwa polskiego, u którego steru sam zresztą przebywa. Od razu jednak znalazł dla siebie i swoich koalicjantów "usprawiedliwienie".

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

REKLAMA

Jarasz: Zabrze.Z okazji 90. rocznicy ustanowienia hymnu Polski, odśpiewano go uroczyście w wielu szkołach

Cenna inicjatywa patriotyczna nauczycielki zyskała w mieście szeroką aprobatę. Zabrzańskie najmłodsze pokolenie uczciło niezauważoną powszechnie w kraju rocznicę
 Jarasz: Zabrze.Z okazji 90. rocznicy ustanowienia hymnu Polski, odśpiewano go uroczyście w wielu szkołach
/ Przedszkole Nr 20 w Zabrzu
Z okazji 90-tej rocznicy ustanowienia hymnu Polski, w wielu zabrzańskich szkołach wszystkich szczebli oraz przedszkolach odbyły się w miniony poniedziałek (27 lutego) uroczyste akademie, których punktem kulminacyjnym było wspólne, czasem chóralne wręcz, odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – nierzadko wszystkich czterech zwrotek. Taką inicjatywę zgłoszoną przez Bożenę Olichwer – dyrektor SP 28 w Zabrzu podjęło wiele miejscowych placówek oświatowych, a honorowym patronatem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Ustanowienie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Ta pieśń towarzyszyła przecież Polakom w trudnych momentach i w chwilach chwały. Dlatego gdy tylko jako polonistka uświadomiłam sobie, iż w tym roku przypada okrągła rocznica tego wydarzenia, wspólnie z innymi nauczycielami naszej szkoły postanowiliśmy podnieść taką inicjatywę na forum całego miasta – mówi dyr. Olichwer. - Niezwykle ważne jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów. Za cel postawiliśmy sobie także i to, by wszyscy młodzi ludzie w naszym mieście znali wszystkie cztery zwrotki hymnu, a nie tylko pierwszą, tą najbardziej znaną.

Informację i zaproszenie do udziału w patriotycznym wyzwaniu pomysłodawczyni przekazała do szkół i przedszkoli pisemnie, a także podczas spotkania środowisk oświatowych miasta z wizytatorem kuratorium oświaty. W niejako centralnej akademii zorganizowanej w jej szkole – w dzielnicy Zabrza: Rokitnicy – udział wzięli także przybyli przedstawiciele władz miejskich: wiceprezydent Zabrza Jan Pawluch, wicenaczelnik Wydziału Oświaty Marek Torbus oraz radny Dariusz Walerjański - przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa. Przy dźwiękach melodii granej przez nauczycielkę muzyki, w samo południe wszyscy na baczność – przy poczcie sztandarowym i wywieszonych flagach narodowych – odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wszystkie cztery zwrotki.

Tę bardzo podniosłą - jak sam mówi - chwilę na długo zapamięta wspomniany radny Dariusz Walerjański, znany pasjonat historii miasta i przewodnik po zapomnianych miejscach historii. Bardzo ujęło go to, gdy tak stojąc na środku sali gimnastycznej śpiewał hymn ojczysty otoczony rzeszą młodych zabrzan. - To bardzo cenna inicjatywa zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży, a także ważny przykład nauki poszanowania dla symboli patriotycznych oraz poczucia tożsamości narodowej. Dobrze, że szkoła tego uczy – podkreślał. I jak przyznał w rozmowie, sam musiał wcześniej przysiąść i przypomnieć sobie dokładnie treść wszystkich czterech zwrotek hymnu, by przed młodzieżą nie dać plamy…

Swoją obecność w SP 28 zaznaczyli tego dnia również nauczyciele i uczniowie dwunastu zabrzańskich szkół biorących udział w I Miejskim Konkursie Historycznym „Wokół Józefa Wybickiego i hymnu polskiego”. Uczniowie odpowiadali na pytania w formie testu pisemnego, a nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwała metodyk języka polskiego w Zabrzu Oliwia Adamek – Andrzejewska. Większość pytań dotyczyła bogatej historii polskiego hymnu narodowego oraz ważnych wydarzeń związanych z przeszłością naszego państwa i narodu. 
*****
Warto przypomnieć, że Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia we Włoszech. Jej autorem był Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala, potomek rodu osiadłego w XVI wieku na Pomorzu (on sam pochodził z Będomina). Był poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, prawnikiem, dyplomatą i działaczem politycznym, uczestnikiem konfederacji barskiej i powstania kościuszkowskiego. W lipcu 1797 roku przyjechał do Lombardii jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego (powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonaparte). Pieśń ta została napisana przez Wybickiego dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i tu została odśpiewana po raz pierwszy. Nie ma jednak pewności kto skomponował muzykę. Szybko zyskała ona jednak popularność wśród polskich oddziałów rozrzuconych po północnych Włoszech. 

Znana już jako Mazurek Dąbrowskiego pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas kampanii napoleońskiej, a potem w czasie Powstania Listopadowego. W połowie XIX wieku stała się inspiracją dla wielu innych pieśni o podobnym charakterze. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 r. w okólniku wydanym przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe