"Związek to nasza siła" - Andrzej Kołodziejski o rozwoju Solidarności Służby Więziennej
Można powiedzieć, że pokrzyżowała nam szyki (epidemia, przyp. red.), bo organizacja rozrastała się szybko, a z wybuchem pandemii nastąpiło spowolnienie i wyhamowanie. Ale i tak istniejemy już w 10 okręgach i działamy w 50 jednostkach.
- powiedział
W rozmowie podkreślono fakt, że nowe możliwości prowadzenia działalności związkowej w Służbie Więziennej są możliwe od niedawna, bo od października 2019 r. Wtedy to udało się wprowadzić pluralizm związkowy w służbach mundurowych, dzięki wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy, który wniósł projekt ustawy postulowany przez Solidarność. Dzięki tej zmianie funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji i Straży Granicznej mogą wreszcie organizować się w dowolny związek zawodowy.
To wielkie osiągnięcie, że pluralizm związkowy wszedł w życie. Przez 30 lat w takich formacjach jak nasza mogła być tylko jedna organizacja, co z czasem prowadziło do monopolu. Pluralizm dał funkcjonariuszom wybór: mogą się zrzeszać gdzie chcą.
- podsumował Andrzej Kołodziejski.
W dalszej części rozmowy przedstawiono plusy przynależności do związku zawodowego i jego rolę w kreowaniu lepszych warunków pracy.
W wywiadzie dla Forum #SłużbyWięziennej, mówię o tym, dlaczego warto zrzeszać się związkach zawodowych, zwłaszcza w #NSZZ #Solidarność. https://t.co/YR5IPNKJdI pic.twitter.com/BAAeT5ahX7
— Andrzej Kołodziejski (@a_kolodziejski) July 6, 2020
Źródło: Forum Służby Więziennej
kw