[video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi

Prezydent Andrzej bierze dziś udział, wraz z byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbarą Wojnarowską-Gautier, oraz byłą premier Beatą Szydło, w obchodach 80. Rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W ich ramach przeszedł torami, którymi przywieziono Więźniów I Transportu
 [video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi
/ screen FB Kancelaria Prezydenta

- Szanowna pani premier, szanowny panie premierze, panie wojewodo, czcigodne władze Małopolskiej Uczelni Państwowej, wszyscy przybyli państwo, ale w szczególności szanowne panie Ocalałe, szczególny dzień 14 czerwca 2020 roku. 80. rocznica tamtego dnia, który może osiemdziesiąt lat temu wydawał się jednym z wielu zupełnie nie znaczącym. Być może nawet nie wydawał się tak bardzo znaczący dla tych, którzy wtedy w czasie niemieckiej hitlerowskiej okupacji Polski, jako więźniowie polityczni, przede wszystkim z więzienia w Tarnowie, przyjechali tutaj, w to miejsce, tymi torami przywiezieni jako jedni z pierwszych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, a potem także obozu zagłady Auschwitz. Numery od 31 do 758, 728 osób. 728 Polaków, obywateli polskich, a wśród nich także kilku pochodzenia żydowskiego, ale Polaków, więźniów politycznych. 

Co my, poza świadectwem, które przekazują jeszcze, ci którzy żyją, dzisiaj widzimy? Oprócz filmów dokumentalnych ze wstrząsającymi zdjęciami, co pozostaje takim najbardziej wymownym świadectwem tamtego czasu? Z całą pewnością obóz, który przetrwał od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach, za kolczastymi drutami, w zniewoleniu, w upodleniu, ale oprócz tego jeszcze absolutnie wstrząsające prace, grafiki, rysunki Mariana Kołodzieja pokazujące ducha tego straszliwego dramatu i niewyobrażalnego okrucieństwa, szokujące zdjęcia młodziutkiej dziewczyny, czternastoletniej Czesi Kwoki. Polskiej dziewczyny z zamojszczyzny, która była przywieziona do tego obozu wraz z matką i tutaj sfotografowana na wstępie. Przerażenie w jej oczach, niewinna twarz, 14 lat i znak więźnia politycznego. Zdjęcie, które zna cały świat. Chciałoby się zapytać, ale o co chodzi? Co to jest? To był własnie początek tej straszliwej tragedii tych, którzy tutaj zginęli. Polaków, którzy jako pierwsi zostali tu przywiezieni i jako pierwsi byli więźniami tego straszliwego miejsca. Jako pierwsi też ginęli. A potem także i innych narodów. Jeńców Armii Czerwonej, Romów, ale przede wszystkim Żydów. Później Żydów z całej Europy, nie tylko z Polski.

Ziemia, która można powiedzieć, jest przesiąknięta krwią, cała wysypana popiołem ze spalonych ludzkich ciał. Ziemia, która woła o pamięć, ziemia, która woła o to żebyśmy nigdy nie zapomnieli, po to aby nigdy coś takiego już się nigdzie nie zdarzyło. Żeby już żaden człowiek, jeżeli w ogóle można wobec tamtych oprawców użyć tego określenia, nie ważył się, nigdzie w przestrzeni całego świata, wyrządzić drugiemu człowiekowi takiego bezmiaru niewyobrażalnego zła, cierpienia, okrucieństwa.

Wśród tego wszystkiego było także i bohaterstwo, a w tym bezmiarze bólu, było także i dobro. Czyli w jakimś paradoksalnym sensie, także i człowieczeństwo. Pomiędzy tymi, którzy byli tutaj więzieni, pomiędzy tymi, którzy byli tutaj katowani, mordowani bezlitośnie, głodzeni. Bohaterstwo, to Rotmistrz Pilecki, którego pomnik stoi tutaj w tym jakże znaczącym miejscu, jako tego, który z premedytacją dał się tutaj uwięzić, po to by dać świadectwo prawdzie i po to by wiadomość o tym co tutaj się dzieje, zanieść dalej w świat. Bohater polskiego narodu, dzisiaj bohater polskiej młodzieży. Wzór do naśladowania. Ale to także i świętość. To święty Maksymilian Maria Kolbe, który życie tutaj oddał, czyniąc dobro drugiemu człowiekowi. Po to by ten mógł wrócić do domu. 

I jeżeli ktoś pyta, czy warto było, to niech ma świadomość tego, że ten człowiek, Maksymilian uratował życie, za którego swoje życie oddał, przeżył piekło Auschwitz. Wyszedł stąd i wrócił do normalnego życia. Może właśnie dlatego, że Pan Bóg chciał żeby niósł to świadectwo. Tamtej tragedii, tego strasznego miejsca, a z drugiej strony tego niezwykłego dobra, jakie św. Maksymilian w sobie miał i jakie gotów był dać w najtrudniejszych momentach, kiedy większość przecież myślała o własnym życiu i tym jak je stąd wynieść, jak się stąd uratować. 

Szanowni państwo, czcijmy pamięć. Dzisiaj jako Polacy, pochylany głowę przed prochami wszystkich ofiar, pochylamy głowy przed cierpieniem wszystkich tych, którzy byli tutaj więzieni. Pochylamy głowę przed tragedią naszych rodaków, którzy tutaj się znaleźli i zostali pomordowani, pochylamy głowę przed tragedią także wszystkich innych narodów i wszystkich rodzin, które tutaj straciły swoich najbliższych. Nie jesteśmy w stanie, my którzy żyjemy we współczesnych czasach i nie doświadczyliśmy wojny, wyobrazić sobie nawet tego co mógł tutaj czuć człowiek. Właśnie dlatego powinniśmy o tym pamiętać i dlatego powinniśmy przechowywać te wszystkie niezwykle cenne pamiątki ważne dla ludzkości, choć jest to tak trudne. Choć jest to tak bardzo wstrząsające. Choć ta świadomość jest z jednej strony psychicznie niszcząca, a z drugiej strony tak bardzo trudna do przyjęcia. Że człowiek człowiekowi mógł zrobić coś takiego.

Obchodzimy dzisiaj też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Niech trwa. Niech trwa po wieczne czasy wieczna pamięć pomordowanym i poległym.

Cześć i Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci


- mówił Prezydent RP

cyk

 

POLECANE
To jest poniżej krytyki. Siemoniak wściekły na TVN z ostatniej chwili
"To jest poniżej krytyki". Siemoniak wściekły na TVN

– Bardzo nie podoba mi się, że przerywają państwo wywiad z ministrem spraw wewnętrznych, bo podejrzany o poważne przestępstwa ma coś na ulicy w Londynie powiedzieć. To jest poniżej krytyki – mówił na antenie TVN wyraźnie zdenerwowany szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Zełenski się doigrał tylko u nas
Zełenski się doigrał

Konferencja bezpieczeństwa w (nomen omen) Monachium zapewne zamknie etap konsultacji w trójkącie USA – UE – Ukraina w sprawie warunków rozpoczęcia rozmów z Rosją. Jak też głównych założeń wspólnego „planu pokoju”. Z grubsza wiadomo już, jakie są główne założenia pomysłu Trumpa, który, chcąc czy nie chcąc, muszą przyjąć europejscy członkowie wspólnoty Zachodu, jak też Kijów. Nie są to optymistyczne wieści dla Ukraińców. Ale oni sami, z ich prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, sobie na to zapracowali.

Europoseł KO przyznaje: Pakt migracyjny wejdzie w życie. Nie udało nam się... z ostatniej chwili
Europoseł KO przyznaje: "Pakt migracyjny wejdzie w życie. Nie udało nam się..."

– Wiem, że Pakt wejdzie w życie w połowie 2026 roku. Nie udało nam się zorganizować tak zwanej mniejszości – stwierdził we wtorek europoseł KO Janusz Lewandowski.

Tragedia podczas skoku spadochronowego w Hiszpanii. Nie żyje Polak Wiadomości
Tragedia podczas skoku spadochronowego w Hiszpanii. Nie żyje Polak

29-letni Polak, instruktor skoków spadochronowych, zginął w trakcie sportowego skoku w Hiszpanii.

Pilny komunikat Dowództwa Operacyjnego: Naruszenie przestrzeni powietrznej RP Wiadomości
Pilny komunikat Dowództwa Operacyjnego: Naruszenie przestrzeni powietrznej RP

We wtorek po godz. 14 doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP – informuje polskie wojsko.

Trump wysyła swoich ludzi do Kijowa. Jest decyzja gorące
Trump wysyła swoich ludzi do Kijowa. Jest decyzja

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nowy szef resortu finansów Scott Bessent spotka się wkrótce z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Według Bloomberga, rozmowy mają dotyczyć umowy dotyczącej dostępu do ukraińskich zasobów i minerałów w zamian za amerykańską pomoc.

Skandaliczne słowa wiceminister o zamordowanym ratowniku. Są przeprosiny Wiadomości
Skandaliczne słowa wiceminister o zamordowanym ratowniku. Są przeprosiny

"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko ratowników medycznych oraz bliskich zamordowanego ratownika" – napisała w oświadczeniu wiceminister zdrowia Urszula Demkow.

Umowa handlowa z Syrią. Jest decyzja tureckich władz Wiadomości
Umowa handlowa z Syrią. Jest decyzja tureckich władz

Tureckie władze ogłosiły we wtorek zniesienie ograniczeń w handlu z sąsiednią Syrią. Resort handlu poinformował, że eksport, import i tranzyt między krajami będzie podlegał takim samym zasadom, jak w przypadku innych państw.

Zełenski chce złożyć propozycję Putinowi. Wymienimy się pilne
Zełenski chce złożyć propozycję Putinowi. "Wymienimy się"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiego Guardiana, że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju.

Pomorskie: Policjanci z pomocą drona odnaleźli uciekiniera Wiadomości
Pomorskie: Policjanci z pomocą drona odnaleźli uciekiniera

- Funkcjonariusze z Wejherowa (woj. pomorskie) po pościgu i użyciu drona z termowizją zatrzymali 38-latka. Mężczyzna najpierw uciekał samochodem, a po wjechaniu do lasu porzucił go i ukrył się między drzewami - podała we wtorek policja.

REKLAMA

[video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi

Prezydent Andrzej bierze dziś udział, wraz z byłą Więźniarką Auschwitz i ofiarą nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele Barbarą Wojnarowską-Gautier, oraz byłą premier Beatą Szydło, w obchodach 80. Rocznicy I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W ich ramach przeszedł torami, którymi przywieziono Więźniów I Transportu
 [video] Prezydent przeszedł torami, którymi przywieziono I Transport: Polacy przywiezieni jako pierwsi
/ screen FB Kancelaria Prezydenta

- Szanowna pani premier, szanowny panie premierze, panie wojewodo, czcigodne władze Małopolskiej Uczelni Państwowej, wszyscy przybyli państwo, ale w szczególności szanowne panie Ocalałe, szczególny dzień 14 czerwca 2020 roku. 80. rocznica tamtego dnia, który może osiemdziesiąt lat temu wydawał się jednym z wielu zupełnie nie znaczącym. Być może nawet nie wydawał się tak bardzo znaczący dla tych, którzy wtedy w czasie niemieckiej hitlerowskiej okupacji Polski, jako więźniowie polityczni, przede wszystkim z więzienia w Tarnowie, przyjechali tutaj, w to miejsce, tymi torami przywiezieni jako jedni z pierwszych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, a potem także obozu zagłady Auschwitz. Numery od 31 do 758, 728 osób. 728 Polaków, obywateli polskich, a wśród nich także kilku pochodzenia żydowskiego, ale Polaków, więźniów politycznych. 

Co my, poza świadectwem, które przekazują jeszcze, ci którzy żyją, dzisiaj widzimy? Oprócz filmów dokumentalnych ze wstrząsającymi zdjęciami, co pozostaje takim najbardziej wymownym świadectwem tamtego czasu? Z całą pewnością obóz, który przetrwał od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach, za kolczastymi drutami, w zniewoleniu, w upodleniu, ale oprócz tego jeszcze absolutnie wstrząsające prace, grafiki, rysunki Mariana Kołodzieja pokazujące ducha tego straszliwego dramatu i niewyobrażalnego okrucieństwa, szokujące zdjęcia młodziutkiej dziewczyny, czternastoletniej Czesi Kwoki. Polskiej dziewczyny z zamojszczyzny, która była przywieziona do tego obozu wraz z matką i tutaj sfotografowana na wstępie. Przerażenie w jej oczach, niewinna twarz, 14 lat i znak więźnia politycznego. Zdjęcie, które zna cały świat. Chciałoby się zapytać, ale o co chodzi? Co to jest? To był własnie początek tej straszliwej tragedii tych, którzy tutaj zginęli. Polaków, którzy jako pierwsi zostali tu przywiezieni i jako pierwsi byli więźniami tego straszliwego miejsca. Jako pierwsi też ginęli. A potem także i innych narodów. Jeńców Armii Czerwonej, Romów, ale przede wszystkim Żydów. Później Żydów z całej Europy, nie tylko z Polski.

Ziemia, która można powiedzieć, jest przesiąknięta krwią, cała wysypana popiołem ze spalonych ludzkich ciał. Ziemia, która woła o pamięć, ziemia, która woła o to żebyśmy nigdy nie zapomnieli, po to aby nigdy coś takiego już się nigdzie nie zdarzyło. Żeby już żaden człowiek, jeżeli w ogóle można wobec tamtych oprawców użyć tego określenia, nie ważył się, nigdzie w przestrzeni całego świata, wyrządzić drugiemu człowiekowi takiego bezmiaru niewyobrażalnego zła, cierpienia, okrucieństwa.

Wśród tego wszystkiego było także i bohaterstwo, a w tym bezmiarze bólu, było także i dobro. Czyli w jakimś paradoksalnym sensie, także i człowieczeństwo. Pomiędzy tymi, którzy byli tutaj więzieni, pomiędzy tymi, którzy byli tutaj katowani, mordowani bezlitośnie, głodzeni. Bohaterstwo, to Rotmistrz Pilecki, którego pomnik stoi tutaj w tym jakże znaczącym miejscu, jako tego, który z premedytacją dał się tutaj uwięzić, po to by dać świadectwo prawdzie i po to by wiadomość o tym co tutaj się dzieje, zanieść dalej w świat. Bohater polskiego narodu, dzisiaj bohater polskiej młodzieży. Wzór do naśladowania. Ale to także i świętość. To święty Maksymilian Maria Kolbe, który życie tutaj oddał, czyniąc dobro drugiemu człowiekowi. Po to by ten mógł wrócić do domu. 

I jeżeli ktoś pyta, czy warto było, to niech ma świadomość tego, że ten człowiek, Maksymilian uratował życie, za którego swoje życie oddał, przeżył piekło Auschwitz. Wyszedł stąd i wrócił do normalnego życia. Może właśnie dlatego, że Pan Bóg chciał żeby niósł to świadectwo. Tamtej tragedii, tego strasznego miejsca, a z drugiej strony tego niezwykłego dobra, jakie św. Maksymilian w sobie miał i jakie gotów był dać w najtrudniejszych momentach, kiedy większość przecież myślała o własnym życiu i tym jak je stąd wynieść, jak się stąd uratować. 

Szanowni państwo, czcijmy pamięć. Dzisiaj jako Polacy, pochylany głowę przed prochami wszystkich ofiar, pochylamy głowy przed cierpieniem wszystkich tych, którzy byli tutaj więzieni. Pochylamy głowę przed tragedią naszych rodaków, którzy tutaj się znaleźli i zostali pomordowani, pochylamy głowę przed tragedią także wszystkich innych narodów i wszystkich rodzin, które tutaj straciły swoich najbliższych. Nie jesteśmy w stanie, my którzy żyjemy we współczesnych czasach i nie doświadczyliśmy wojny, wyobrazić sobie nawet tego co mógł tutaj czuć człowiek. Właśnie dlatego powinniśmy o tym pamiętać i dlatego powinniśmy przechowywać te wszystkie niezwykle cenne pamiątki ważne dla ludzkości, choć jest to tak trudne. Choć jest to tak bardzo wstrząsające. Choć ta świadomość jest z jednej strony psychicznie niszcząca, a z drugiej strony tak bardzo trudna do przyjęcia. Że człowiek człowiekowi mógł zrobić coś takiego.

Obchodzimy dzisiaj też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Niech trwa. Niech trwa po wieczne czasy wieczna pamięć pomordowanym i poległym.

Cześć i Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci


- mówił Prezydent RP

cyk


 

Polecane
Emerytury
Stażowe