[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe