[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd żąda utajnienia danych agentów SB przez IPN z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia danych agentów SB przez IPN

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki

Staje się jasne, że batalia z koronawirusem rozegra się tak naprawdę na ziemi amerykańskiej, a zwłaszcza w wielomilionowych amerykańskich miastach. Rząd federalny zatwierdził olbrzymi, 2-trylionowy (system amerykański) pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku, na co pozytywnie zareagowała nowojorska giełda (603,7 biliona dolarów przypadnie na rodziny i osoby indywidualne, 500 bilionów na duży biznes, 377 bilionów na mały biznes, 340 bilionów na rządy stanowe i administrację lokalną, 179,5 biliona na sektor publiczny i system zdrowia) oraz wiele innych działań lokalnych, czyli ulgi czy też karencje w płatności podatków czy rachunków za gaz i elektryczność.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a być albo nie być Ameryki
/ pixabay.com
Amerykański fiskus, czyli IRS, przesunął termin złożenia podatku federalnego z 15 kwietnia na 15 lipca. W ośrodkach wielkomiejskich przekształca się ogromne sale widowiskowe lub hale wystawiennicze w szpitale polowe. Rząd federalny namawia prywatny biznes do przestawienia produkcji na cele zapobiegające pandemii. Tak więc ruszyła produkcja respiratorów, szybkich testów oraz środków ochronnych, które dotychczas były produkowane w Chinach. Ten aspekt ma nieco szerszy kontekst: jest nim odwrót od globalizacji. Wprowadzono czerwone światło dla produkcji środków medycznych i lekarstw w Chinach. W ekonomii amerykańskiej bardzo dużo dyskutuje się o dywersyfikacji systemu dostaw towarów z Chin na tereny bardziej przyjazne Amerykanom. Jest to pewnego rodzaju gra na czas, kto pierwszy wprowadzi jakąś formę planu Marshalla dla krajów dotkniętych recesją spowodowaną koronawirusem. Sygnały takie wysyła Pekin, który wysyła maseczki, respiratory i swoich lekarzy do Włoch czy Polski, oraz Rosja, która wojskowymi samolotami w swoim stylu przesyła, jak to określił jeden z włoskich dziennikarzy, bezużyteczny sprzęt włoskim szpitalom. Zapomniałbym o braterskiej pomocy kubańskich towarzyszy i o ekipie kubańskich lekarzy. Czy propozycja sekretarza Mike’a Pompeo jest ciągle aktualna dla krajów Trójmorza i prezydenta Łukaszenki? To się okaże za kilka tygodni, gdy koronawirus osiągnie swoje apogeum w Stanach Zjednoczonych. Gra idzie o życie milionów Amerykanów oraz czy Donald Trump okaże się skutecznym politykiem w walce z koronawirusem i recesją, czy może kolejną w Stanach Zjednoczonych i na świecie depresją? Wymaga to nieco innej komunikacji z Amerykanami, zbliżonej w stylu do Mike’a Pence’a niż agresywnej i chimerycznej komunikacji bardziej w stylu celebryty niż polityka w wykonaniu obecnego prezydenta. Idzie przecież o prezydenturę i światowe przywództwo. Chciałbym jasno powiedzieć: sytuacja ta jest ogromną szansą dla Polski i dla jej produktów. Zwracam się więc do polskiego biznesu: duże amerykańskie biznesy dystrybucyjne typu Walmart, Target, Kroger, Whole Foods, Hy-Vee i inne poszukują teraz, zaraz nowych dostawców. To szansa dla Was, aby sprzedawać polskie towary na rynku w USA. Taka szansa już się nie powtórzy. W Milwaukee powstaje dwujęzyczne medium, w którym skupieni będą polscy i amerykańscy dziennikarze biznesowi. Medium to może być kanałem łączącym polski biznes z biznesem amerykańskim. Zapraszam do współpracy i pozdrawiam zza oceanu.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe