Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać

Parafia - jak każda rodzina - przeżywa radości i smutki. Mijający czas jest okazją do dokonywania podsumowań i snucia planów na przyszłość. Wiara podpowiada, że ludzkie działania, aby były owocne i trwałe, wymagają wczytania się wolę Boga. To On ostatecznie jest ich źródłem i celem. Dzielę się informacją o wydarzeniach, którymi żyła w minionym roku parafia, w której od 2016 roku jestem proboszczem.
 Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać
/ kościol w Chojnicach screen YouTube
Anno Domini 2019, był 37. rokiem istnienia parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 31 stycznia br. liczyła 9 981 osób. Przed rokiem pożegnaliśmy śp. ks. prał. Aleksandra Kłosa, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek miesiąca lutego, w 88 roku życia i 61 roku posługi kapłańskiej. Duchowe i materialne dziedzictwo pozostawione przez Księdza Prałata to dar i zobowiązanie dla całej naszej wspólnoty.

Posługę kapłańską w minionym roku sprawowali w naszej parafii – ks. prał. Stanisław Knapik, senior; wikariusze – ks. Andrzej Myszak, który po pięciu latach posługi został przeniesiony do Jeżewa, ks. Sławomir Kulczyk (piąty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (trzeci rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Przechowski (pierwszy rok posługi w parafii), ks. Robert Broca (pomoc wakacyjna) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali dwaj diakoni – Daniel Ciemniewski i Wojciech Dradrach oraz Piotr Hordijenko, kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej. 

Parafia zatrudnia aktualnie pięciu pracowników etatowych. Wsparciem służy kilkunastu wolontariuszy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), którzy w niedziele i święta zanoszą Pana Jezusa w Komunii Świętej do 10 chorych. Funkcję doradczą spełnia Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty formacyjne, ewangelizacyjne i charytatywne. Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich informacja o kilkunastu wspólnotach wraz z zaproszeniem do udziału w nich, została przekazana wszystkim parafianom, którzy przyjęli kolędę. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy.

W roku 2019 sakrament chrztu przyjęło 65 dzieci, w tym 9 pomiędzy 1 a 7 rokiem życia, oraz 2 powyżej 7 roku życia. Do bierzmowania przystąpiły 164 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 75 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarło 26 par. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 130 chorych. Przed Wielkanocą dodatkowo 15 osób, a przed Bożym Narodzeniem 21 osób. W 2019 roku zmarło 154 parafian. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2019 i 2020 roku duszpasterzy przyjęło około 75 % rodzin. W kolędowaniu pomogli nam ks. Andrzej Szopiński i ks. Sławomir Kunka.

W minionym roku gościliśmy m.in. neoprezbiterów, kapłanów z Pelplina, misjonarzy – ks. Grzegorza Paderewskiego, posługującego w Brazylii, o. Stanisława Olera, posługującego na Madagaskarze. Tematykę misyjną podjął także ks. Jerzy Zgoda. Gościliśmy ks. Piotra Chmieleckiego z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Lublina, o. Rafała Pujszę, pasjonistę, który przybliżył nam postać św. Gemmy Galgani, ks. Marka Bogusza, przewodnika Grupy Chojnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rekolekcje wielkopostne wygłosił o. Leszek Gólczyński proboszcz parafii Owińska. Pierwszy raz odbyły się w Chojnicach rekolekcje halowe dla młodzieży wszystkich szkół średnich. Rekolekcje dla szkół podstawowych nr 5 i 8  oraz specjalnej ze względów logistycznych były prowadzone oddzielnie i miały osobnych rekolekcjonistów. Ks. prał. Jarosław Kaźmierczak poprowadził Seminarium Odnowy Wiary. Odbyły się katechezy dla dorosłych, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i katechezy neokatechumenalne. W ostatnią niedzielę miesiąca sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny.

Po konsultacjach z parafianami i Radą Duszpasterską została wprowadzona zmiana w porządku Mszy świętej wieczornej. Od 1 listopada do Środy Popielcowej jest ona sprawowana o godz. 17.30, a od Środy Popielcowej do 1 listopada o godz. 18.30. Od poniedziałku do piątku została wprowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczyna się ona koroną do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończy przed Mszą świętą wieczorną. W czasie kolęd adoracja trwała od godz. 9.00 do 15.30. Z inicjatywy Rycerzy Kolumba odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycieli Prześladowanych Chrześcijan. W pierwsze soboty miesiąca włączaliśmy się w Męski Różaniec ulicami Chojnic.

W Wielki Czwartek miesięczną modlitewną opieką zostało objętych 400 kapłanów. Dwukrotnie odbył się „Weekend dla Narzeczonych” z nauką tańca. Dzieci zbierały karty „Niedziela z Owieczką”, z których kupony konkursowe biorą udział w losowaniu nagród podczas niedzielnej Mszy świętej o godz. 12.00.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń duszpasterskich w minionym roku. Do najważniejszych należy zaliczyć XVIII Marsz dla Życia z udziałem, świadectwem i wykładem dr. Tadeusza Wasilewskiego z Białegostoku. Odbyły się pielgrzymki zagraniczne (w lutym do Włoch, w czerwcu na Ukrainę, w lipcu do Francji i Hiszpanii), pielgrzymka Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów oraz do słowackiej Lewoczy, pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Torunia, Gdańska i na Jasną Górę, pielgrzymka parafialna do Gdańska, pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. SChRON i Młody Wolontariat CARITAS uczestniczyli w wyjeździe do Łeby, a ministranci w dwóch wycieczkach rowerowych oraz autokarowych – do Gdańska i w Bory Tucholskie. Odnowa w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka uczestniczyli w dniach skupienia w Orliku. Drugi raz wyruszyła z naszej parafii Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i pierwszy raz do Zamartego. Do sanktuarium w Zamartem odbyła się także piesza pielgrzymka. Parafianie wzięli udział w Lednicy Seniora, w akcji „Polska pod Krzyżem”. Młodzież uczestniczyła w Dniu Młodzieży w Kościerzynie, w Przystani w Pelplinie, a kandydaci do bierzmowania brali udział w rekolekcjach GPS oraz pielgrzymce do Pelplina, Gniewa, Piaseczna i Kościerzyny. Odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i rodziców do Kościerzyny i Wiela. Z naszej parafii wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę oraz jednodniowa pielgrzymka rowerowa do Piaseczna (200 km).  Parafianie nie tylko brali udział w pielgrzymkach, ale także gościli pielgrzymów, którzy w Grupie Kaszubskiej podążali na Jasną Górę. 

W 2019 roku odbyły się koncerty: Chóru CONSONO, Zespołu 2Tm2,3, Zespołu „Na Cały Głos”, koncert kolęd „Zespołu w Składzie”. Uczniowie Technikum Mundurowego wystawili „Współczesne Jasełka”. Odbyła się poetycka Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Kłodawy (parafia Krojanty),nabożeństwo „Zaduszki Młodzieżowe” i II etap Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W październiku przeżywaliśmy Parafialny Dzień Wspólnot. Odbyły się w parafii dwie akcje honorowego krwiodawstwa i akcja przyłączenia się do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało w naszej parafii spotkania z p. Wandą Pietrasiewicz, twórczynią ikon, z p. dr Anną Mandrelą, która wygłosiła prelekcję pt. „Duchowość i charakter Rotmistrza Witolda Pileckiego”, z p. Aliną Strzałkowską na temat „Polityka seksualizacji zagrożeniem dla współczesnej rodziny”. 

Parafia jest aktywna w mediach. Od wiosny do jesieni transmitowane są przez TV Petrus niedzielne Msze święte o godz. 9.00. Istnieje parafialna strona internetowa, profile na Facebooku i Twitterze. Od adwentu 2016 roku ukazuje się w każdą niedzielę Biuletyn Parafialny o charakterze formacyjno-informacyjnym.  

Do najważniejszych wydarzeń, które nas czekają w tym roku – oprócz wizytacji kanonicznej – należy zaliczyć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji wyruszy z naszej parafii pielgrzymka rowerowa do Wadowic. W kwietniu będziemy brali udział w Dekanalnym Kongresie Eucharystycznym, w maju w Forum Diecezjalnym, w czerwcu w beatyfikacji kard. St. Wyszyńskiego, w lipcu w pielgrzymce do Madjugorje. W październiku odbędą się w naszej parafii Dni Społeczne Akcji Katolickiej.

Wyrażam wdzięczność Kapłanom, Diakonowi, Siostrom Zakonnym, Współpracownikom, Parafianom oraz Przyjaciołom za współtworzenie dobra ku większej chwale Bożej.

ks. Janusz Chyła

 

POLECANE
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu

– Polacy wybrali Karola Nawrockiego na prezydenta. Ktoś mógł głosować tak, ktoś inaczej, każdy miał swojego kandydata i wybór został dokonany. Wyniki są jasne – powiedział w środę zirytowany pytaniem dziennikarki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać

Parafia - jak każda rodzina - przeżywa radości i smutki. Mijający czas jest okazją do dokonywania podsumowań i snucia planów na przyszłość. Wiara podpowiada, że ludzkie działania, aby były owocne i trwałe, wymagają wczytania się wolę Boga. To On ostatecznie jest ich źródłem i celem. Dzielę się informacją o wydarzeniach, którymi żyła w minionym roku parafia, w której od 2016 roku jestem proboszczem.
 Ks. Janusz Chyła: Co w parafii słychać
/ kościol w Chojnicach screen YouTube
Anno Domini 2019, był 37. rokiem istnienia parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 31 stycznia br. liczyła 9 981 osób. Przed rokiem pożegnaliśmy śp. ks. prał. Aleksandra Kłosa, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek miesiąca lutego, w 88 roku życia i 61 roku posługi kapłańskiej. Duchowe i materialne dziedzictwo pozostawione przez Księdza Prałata to dar i zobowiązanie dla całej naszej wspólnoty.

Posługę kapłańską w minionym roku sprawowali w naszej parafii – ks. prał. Stanisław Knapik, senior; wikariusze – ks. Andrzej Myszak, który po pięciu latach posługi został przeniesiony do Jeżewa, ks. Sławomir Kulczyk (piąty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (trzeci rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Przechowski (pierwszy rok posługi w parafii), ks. Robert Broca (pomoc wakacyjna) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali dwaj diakoni – Daniel Ciemniewski i Wojciech Dradrach oraz Piotr Hordijenko, kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej. 

Parafia zatrudnia aktualnie pięciu pracowników etatowych. Wsparciem służy kilkunastu wolontariuszy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), którzy w niedziele i święta zanoszą Pana Jezusa w Komunii Świętej do 10 chorych. Funkcję doradczą spełnia Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty formacyjne, ewangelizacyjne i charytatywne. Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich informacja o kilkunastu wspólnotach wraz z zaproszeniem do udziału w nich, została przekazana wszystkim parafianom, którzy przyjęli kolędę. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy.

W roku 2019 sakrament chrztu przyjęło 65 dzieci, w tym 9 pomiędzy 1 a 7 rokiem życia, oraz 2 powyżej 7 roku życia. Do bierzmowania przystąpiły 164 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 75 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarło 26 par. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 130 chorych. Przed Wielkanocą dodatkowo 15 osób, a przed Bożym Narodzeniem 21 osób. W 2019 roku zmarło 154 parafian. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2019 i 2020 roku duszpasterzy przyjęło około 75 % rodzin. W kolędowaniu pomogli nam ks. Andrzej Szopiński i ks. Sławomir Kunka.

W minionym roku gościliśmy m.in. neoprezbiterów, kapłanów z Pelplina, misjonarzy – ks. Grzegorza Paderewskiego, posługującego w Brazylii, o. Stanisława Olera, posługującego na Madagaskarze. Tematykę misyjną podjął także ks. Jerzy Zgoda. Gościliśmy ks. Piotra Chmieleckiego z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów z Lublina, o. Rafała Pujszę, pasjonistę, który przybliżył nam postać św. Gemmy Galgani, ks. Marka Bogusza, przewodnika Grupy Chojnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rekolekcje wielkopostne wygłosił o. Leszek Gólczyński proboszcz parafii Owińska. Pierwszy raz odbyły się w Chojnicach rekolekcje halowe dla młodzieży wszystkich szkół średnich. Rekolekcje dla szkół podstawowych nr 5 i 8  oraz specjalnej ze względów logistycznych były prowadzone oddzielnie i miały osobnych rekolekcjonistów. Ks. prał. Jarosław Kaźmierczak poprowadził Seminarium Odnowy Wiary. Odbyły się katechezy dla dorosłych, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i katechezy neokatechumenalne. W ostatnią niedzielę miesiąca sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny.

Po konsultacjach z parafianami i Radą Duszpasterską została wprowadzona zmiana w porządku Mszy świętej wieczornej. Od 1 listopada do Środy Popielcowej jest ona sprawowana o godz. 17.30, a od Środy Popielcowej do 1 listopada o godz. 18.30. Od poniedziałku do piątku została wprowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczyna się ona koroną do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończy przed Mszą świętą wieczorną. W czasie kolęd adoracja trwała od godz. 9.00 do 15.30. Z inicjatywy Rycerzy Kolumba odbyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycieli Prześladowanych Chrześcijan. W pierwsze soboty miesiąca włączaliśmy się w Męski Różaniec ulicami Chojnic.

W Wielki Czwartek miesięczną modlitewną opieką zostało objętych 400 kapłanów. Dwukrotnie odbył się „Weekend dla Narzeczonych” z nauką tańca. Dzieci zbierały karty „Niedziela z Owieczką”, z których kupony konkursowe biorą udział w losowaniu nagród podczas niedzielnej Mszy świętej o godz. 12.00.

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń duszpasterskich w minionym roku. Do najważniejszych należy zaliczyć XVIII Marsz dla Życia z udziałem, świadectwem i wykładem dr. Tadeusza Wasilewskiego z Białegostoku. Odbyły się pielgrzymki zagraniczne (w lutym do Włoch, w czerwcu na Ukrainę, w lipcu do Francji i Hiszpanii), pielgrzymka Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów oraz do słowackiej Lewoczy, pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Torunia, Gdańska i na Jasną Górę, pielgrzymka parafialna do Gdańska, pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. SChRON i Młody Wolontariat CARITAS uczestniczyli w wyjeździe do Łeby, a ministranci w dwóch wycieczkach rowerowych oraz autokarowych – do Gdańska i w Bory Tucholskie. Odnowa w Duchu Świętym, Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka uczestniczyli w dniach skupienia w Orliku. Drugi raz wyruszyła z naszej parafii Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i pierwszy raz do Zamartego. Do sanktuarium w Zamartem odbyła się także piesza pielgrzymka. Parafianie wzięli udział w Lednicy Seniora, w akcji „Polska pod Krzyżem”. Młodzież uczestniczyła w Dniu Młodzieży w Kościerzynie, w Przystani w Pelplinie, a kandydaci do bierzmowania brali udział w rekolekcjach GPS oraz pielgrzymce do Pelplina, Gniewa, Piaseczna i Kościerzyny. Odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i rodziców do Kościerzyny i Wiela. Z naszej parafii wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę oraz jednodniowa pielgrzymka rowerowa do Piaseczna (200 km).  Parafianie nie tylko brali udział w pielgrzymkach, ale także gościli pielgrzymów, którzy w Grupie Kaszubskiej podążali na Jasną Górę. 

W 2019 roku odbyły się koncerty: Chóru CONSONO, Zespołu 2Tm2,3, Zespołu „Na Cały Głos”, koncert kolęd „Zespołu w Składzie”. Uczniowie Technikum Mundurowego wystawili „Współczesne Jasełka”. Odbyła się poetycka Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Kłodawy (parafia Krojanty),nabożeństwo „Zaduszki Młodzieżowe” i II etap Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W październiku przeżywaliśmy Parafialny Dzień Wspólnot. Odbyły się w parafii dwie akcje honorowego krwiodawstwa i akcja przyłączenia się do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało w naszej parafii spotkania z p. Wandą Pietrasiewicz, twórczynią ikon, z p. dr Anną Mandrelą, która wygłosiła prelekcję pt. „Duchowość i charakter Rotmistrza Witolda Pileckiego”, z p. Aliną Strzałkowską na temat „Polityka seksualizacji zagrożeniem dla współczesnej rodziny”. 

Parafia jest aktywna w mediach. Od wiosny do jesieni transmitowane są przez TV Petrus niedzielne Msze święte o godz. 9.00. Istnieje parafialna strona internetowa, profile na Facebooku i Twitterze. Od adwentu 2016 roku ukazuje się w każdą niedzielę Biuletyn Parafialny o charakterze formacyjno-informacyjnym.  

Do najważniejszych wydarzeń, które nas czekają w tym roku – oprócz wizytacji kanonicznej – należy zaliczyć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji wyruszy z naszej parafii pielgrzymka rowerowa do Wadowic. W kwietniu będziemy brali udział w Dekanalnym Kongresie Eucharystycznym, w maju w Forum Diecezjalnym, w czerwcu w beatyfikacji kard. St. Wyszyńskiego, w lipcu w pielgrzymce do Madjugorje. W październiku odbędą się w naszej parafii Dni Społeczne Akcji Katolickiej.

Wyrażam wdzięczność Kapłanom, Diakonowi, Siostrom Zakonnym, Współpracownikom, Parafianom oraz Przyjaciołom za współtworzenie dobra ku większej chwale Bożej.

ks. Janusz Chyła


 

Polecane
Emerytury
Stażowe