Lubelskie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Podczas tegorocznych obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyła się rekonstrukcja historyczna na terenie puławskich Zakładów Azotowych. W inscenizacji młodzi aktorzy wcielili się w role ZOMO oraz załogi strajkujących. Naprzeciw siebie stanęli funkcjonariusze służb państwowych i robotnicy. Doszło do konfrontacji i pacyfikacji strajku okupacyjnego. W ruch poszły petardy i pałki. Związkowcy skandowali hasła antysocjalistyczne, widoczne były flagi narodowe oraz „Solidarności”. Atmosfery grozy dodawały wyjące syreny, fragmenty przemówienia Jaruzelskiego oraz podkład muzyczny.
 Lubelskie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ Fot. T. Kupczyk
Po rekonstrukcji odśpiewano hymn państwowy, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk w Zakładach Azotowych Puławy. Wszyscy mogli poczęstować się grochówką i zagrzać przy rozgrzanych koksownikach.

- 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny na terytorium całej Polski. W wyniku terroru i represji na ludności cywilnej internowano w specjalnych ośrodkach i zakładach karnych ponad 10 tys. osób, w większości członków NSZZ „Solidarność”. (…) Opozycjonistów zwalniano z pracy, wyrzucono ze szkół i wyższych uczelni, a sądy i kolegia ds. wykroczeń skazywały ich na kary więzienia – powiedział Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego lubelskiej „Solidarności”.


Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Grupie Azoty Puławy Piotr Śliwa powiedział, że przed narodem polskim stoją ważne wyzwania.

- Po 38. latach stajemy przed zadaniem, aby nie tylko stać po stronie prawdy, ale by oddać należny honor ludziom, którzy mieli odwagę upomnieć się o godność Polski. Nie zawahali się zaryzykować własnego losu, a wręcz i życia, bo przecież komuniści mieli krew na rękach górników z „Wujka” i wielu innych – zaznaczył Śliwa.


Wykonawcami rekonstrukcji byli uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie oraz Bractwo rycerskie imienia Xsięcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na potrzeby rekonstrukcji wypożyczono zabytkowe pojazdy z MPK i Komendy Wojewódzkiej Policji. Dużo wrażeń dostarczyła niebieska Nysa będąca własnością  lubelskiej „Solidarności”.
Strajk w Zakładach Azotowych Puławy wybuchł 13 grudnia 1981 roku i był jednym z najdłuższych w Polsce, bowiem utrzymał się do 19 grudnia. Choć jego przebieg był dramatyczny, to jednak udało się uniknąć rozlewu krwi. Podczas strajku ważne znaczenie miał krzyż – symbol wiary, który robotnicy umieścili przy bramie, aby bronił przed wrogiem.

13 grudnia br. po południu na placu Litewskim ułożono krzyż ze zniczy białych i czerwonych, następnie w kościele Pobrygidkowskim w Lublinie odbył się Koncert Pieśni Niepokornej i sprawowana była Msza św. za Ojczyznę. Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. 

Z kolei 15 grudnia br. w Tarnogrodzie upamiętniono ofiary  brutalnej pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”. Wśród 9 górników, którzy tam zginęli, był pochodzący z Tarnogrodu, 24-letni Józef Krzysztof Giza.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz Ojczyzny w parafii Przemienienia Pańskiego. Po Eucharystii nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie delegacje, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie zmarłego.

Lubelski Oddział IPN przygotował ofertę edukacyjną skierowaną do młodzieży, dotyczącą systemu rządów władzy komunistycznej w PRL-u, w tym przygotowania do 13 grudnia 1981 r. Po zajęciach uczestnicy zostali przewiezieni zabytkowym pojazdem do policyjnej Izby Pamięci, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądały mundury i sprzęt, którym posługiwali się milicjanci w czasie stanu wojennego.

Ze słupów informacyjnych w Lublinie możemy dowiedzieć się szczegółów dotyczących wprowadzenia stanu wojennego. Z kolei w sali konferencyjnej lubelskiej „Solidarności” wystawiono ekspozycje poświęconą bolesnej karcie polskiej historii i walki podziemnej „Solidarności” z reżimem komunistycznym.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z ówczesna Konstytucją. Tysiące działaczy „Solidarności” aresztowano lub internowano. Kilkadziesiąt osób straciło życie, nie wiadomo jednak ile osób zginęło w wyniku braku łączności i niedojechania karetek pogotowia do potrzebujących. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r.

Organizatorami obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego byli: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin.

Tomasz Kupczyk

 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Lubelskie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Podczas tegorocznych obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyła się rekonstrukcja historyczna na terenie puławskich Zakładów Azotowych. W inscenizacji młodzi aktorzy wcielili się w role ZOMO oraz załogi strajkujących. Naprzeciw siebie stanęli funkcjonariusze służb państwowych i robotnicy. Doszło do konfrontacji i pacyfikacji strajku okupacyjnego. W ruch poszły petardy i pałki. Związkowcy skandowali hasła antysocjalistyczne, widoczne były flagi narodowe oraz „Solidarności”. Atmosfery grozy dodawały wyjące syreny, fragmenty przemówienia Jaruzelskiego oraz podkład muzyczny.
 Lubelskie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ Fot. T. Kupczyk
Po rekonstrukcji odśpiewano hymn państwowy, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk w Zakładach Azotowych Puławy. Wszyscy mogli poczęstować się grochówką i zagrzać przy rozgrzanych koksownikach.

- 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny na terytorium całej Polski. W wyniku terroru i represji na ludności cywilnej internowano w specjalnych ośrodkach i zakładach karnych ponad 10 tys. osób, w większości członków NSZZ „Solidarność”. (…) Opozycjonistów zwalniano z pracy, wyrzucono ze szkół i wyższych uczelni, a sądy i kolegia ds. wykroczeń skazywały ich na kary więzienia – powiedział Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego lubelskiej „Solidarności”.


Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Grupie Azoty Puławy Piotr Śliwa powiedział, że przed narodem polskim stoją ważne wyzwania.

- Po 38. latach stajemy przed zadaniem, aby nie tylko stać po stronie prawdy, ale by oddać należny honor ludziom, którzy mieli odwagę upomnieć się o godność Polski. Nie zawahali się zaryzykować własnego losu, a wręcz i życia, bo przecież komuniści mieli krew na rękach górników z „Wujka” i wielu innych – zaznaczył Śliwa.


Wykonawcami rekonstrukcji byli uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie oraz Bractwo rycerskie imienia Xsięcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na potrzeby rekonstrukcji wypożyczono zabytkowe pojazdy z MPK i Komendy Wojewódzkiej Policji. Dużo wrażeń dostarczyła niebieska Nysa będąca własnością  lubelskiej „Solidarności”.
Strajk w Zakładach Azotowych Puławy wybuchł 13 grudnia 1981 roku i był jednym z najdłuższych w Polsce, bowiem utrzymał się do 19 grudnia. Choć jego przebieg był dramatyczny, to jednak udało się uniknąć rozlewu krwi. Podczas strajku ważne znaczenie miał krzyż – symbol wiary, który robotnicy umieścili przy bramie, aby bronił przed wrogiem.

13 grudnia br. po południu na placu Litewskim ułożono krzyż ze zniczy białych i czerwonych, następnie w kościele Pobrygidkowskim w Lublinie odbył się Koncert Pieśni Niepokornej i sprawowana była Msza św. za Ojczyznę. Przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. 

Z kolei 15 grudnia br. w Tarnogrodzie upamiętniono ofiary  brutalnej pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”. Wśród 9 górników, którzy tam zginęli, był pochodzący z Tarnogrodu, 24-letni Józef Krzysztof Giza.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz Ojczyzny w parafii Przemienienia Pańskiego. Po Eucharystii nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie delegacje, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie zmarłego.

Lubelski Oddział IPN przygotował ofertę edukacyjną skierowaną do młodzieży, dotyczącą systemu rządów władzy komunistycznej w PRL-u, w tym przygotowania do 13 grudnia 1981 r. Po zajęciach uczestnicy zostali przewiezieni zabytkowym pojazdem do policyjnej Izby Pamięci, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądały mundury i sprzęt, którym posługiwali się milicjanci w czasie stanu wojennego.

Ze słupów informacyjnych w Lublinie możemy dowiedzieć się szczegółów dotyczących wprowadzenia stanu wojennego. Z kolei w sali konferencyjnej lubelskiej „Solidarności” wystawiono ekspozycje poświęconą bolesnej karcie polskiej historii i walki podziemnej „Solidarności” z reżimem komunistycznym.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z ówczesna Konstytucją. Tysiące działaczy „Solidarności” aresztowano lub internowano. Kilkadziesiąt osób straciło życie, nie wiadomo jednak ile osób zginęło w wyniku braku łączności i niedojechania karetek pogotowia do potrzebujących. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r.

Organizatorami obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego byli: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin.

Tomasz Kupczyk


 

Polecane
Emerytury
Stażowe