Uwaga! Jutro Przedstawienie o Irenie Sendlerowej w... Knesecie. Obejrzysz tylko na Tysol.pl!

Polska działaczka społeczna i charytatywna, w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze (emigracyjnego) Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj „Żegota”. W wyniku działań tej instytucji i współpracujących z nią organizacji podjęto próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci.
Jej odwaga, szlachetność i moralne piękno rozświetliły najczarniejszą noc w dziejach ludzkości. Ryzykując własnym życiem, wraz z gronem bezimiennych bohaterów z polskiego ruchu oporu, Irena Sendlerowa zrobiła wszystko co było w jej mocy, aby zniweczyć zbrodnicze plany hitlerowskich oprawców. Według słów Talmudu „ratowała cały świat”.

Spektakl
Entuzjastycznie przyjęty przez polską i izraelską publiczność, wyraża uniwersalne idee indywidualnej odpowiedzialności za losy świata, oporu przeciw niegodziwości, męstwa w obliczu tragedii. Opowieść oparta na polskich realiach jest zrozumiała i czytelna dla odbiorców na całym świecie. Przypomina o tym, co nigdy nie powinno zostać zapomniane.
Spektakl był już prezentowany w czerwcu br. w Izraelu. Po dwa przedstawienia w Tel Awiwie i Jerozolimie oraz jedno Nes Cijjona zgromadziły na widowni niemal 3000 osób. Wszystkie przedstawienia odbyły się przy pełnych salach. Po ich zakończeniu widzowie, a wśród nich przede wszystkim weterani Szoah, w emocjonalny sposób i ze łzami w oczach, opowiadali o silnych wzruszeniach, jakich doznali w trakcie widowiska. Ze szczególnym uznaniem i podziwem przyjęli fakt, że młode polskie tancerki, które urodziły się znacznie ponad pół wieku po tragedii, językiem performance, muzyki i choreografii, z ogromnym wyczuciem opowiedziały o niewysłowionych cierpieniach ludności żydowskiej i niewyobrażalnej odwadze i szlachetności ich polskich wybawicieli. Widzów poruszyła świeżość, szczerość i zaangażowanie wykonawczyń, niosące nadzieję, że pamięć o strasznych czasach Zagłady będzie niesiona przez kolejne pokolenia i nie pozwoli by kiedykolwiek w przyszłości nienawiść i pogarda zatriumfowała nad szacunkiem do drugiego człowieka, humanizmem i poczuciem wspólnoty.



Wykonawcy
Dziewczęta w wieku od 5 do 17 lat z amatorskiego, Dziecięcego Zespołu Tanecznego "Kontra" przy Prywatnej Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Rafała Orlewskiego w Piotrkowie Trybunalskim w Centralnej Polsce. Zespół działa od 2011 roku, pod dyrekcją Magdaleny Jakubiak i artystycznym kierownictwem Tomasza Balcerka.
Ich najważniejszymi dokonaniami są spektakle muzyczne "Skrzypek na dachu", prezentowany dotychczas tylko w Polsce oraz "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Polsce i Izraelu. W przyszłym roku dziewczęta wystąpią przed amerykańską publicznością w Carnegie Hall.

Producent
Fundacja Hatikva, prywatne przedsięwzięcie Żydów mieszkających w Polsce. Jej misją jest animacja dialogu pomiędzy społecznościami żydowskimi z Polski, Europy i Izraela a pozostałymi mieszkańcami tych krajów. Cel ten realizuje poprzez odkrywanie i popularyzację obszarów synergii myśli i dokonań społeczności żydowskiej z kulturą europejską i światową.
Istotnym polem zaangażowania Fundacji jest tworzenie przedsięwzięć angażujących dzieci i młodzież z różnych krajów. Towarzyszy temu przekonanie, że jest to najskuteczniejsza droga niwelowania barier i negatywnych stereotypów oraz budowania mostów porozumienia między narodami, które w rzeczywistości łączy historia, tradycja i kultura.
Fundacja Hatikva działa na zasadzie non profit. Planujemy kolejne przedstawienia w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Paryżu, a w przyszłości w innych miastach i krajach. Realizacja naszych planów zaprezentowania światowej publiczności niezwykłego spektaklu, brawurowo zagranego przez dziecięce amatorki zależy również od naszych darczyńców.

