W Lublinie świętowali na sportowo
Ulicami w centrum miasta, na dystansie 1609 m, pobiegły dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Zanim 555 zawodników po intensywnej rozgrzewce wystartowało po medale niepodległości – zaśpiewano wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. O miłości do Ojczyzny wśród uczestników świadczył fakt, że wielu z nich miało na sobie koszulki lub elementy z akcentami symboli narodowych. Trasa biegu została oznaczona kolorami flagi narodowej, lampy w nocnej aurze ozdobione biało-czerwonymi wstęgami dodawały całemu wydarzeniu uroczystego charakteru.
To była wielka manifestacja patriotyzmu, a zarazem piękna i integrująca impreza, której celem było świętowanie niepodległości. Tego dnia można było zobaczyć wiele pozytywnych emocji, radości i dumy z biało-czerwonej. Trzeba zaznaczyć, że 4. Nocna Mila niepodległości to również promocja NSZZ Solidarność, który w statucie ma zapisaną potrzebę kształtowania postaw i działań dla dobra rodziny oraz Ojczyzny.
Po zakończeniu biegów na Rynku Starego Miasta nastąpiła ceremonia wręczania nagród zwycięzcom w różnych kategoriach, m.in. nagrodzenie najliczniejszych reprezentacji szkół w kategorii szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa. W tym roku rywalizację wygrały: SZKOŁA PODSTAWOWA nr 51 im. Jana Pawła II i TECHNIKUM ENERGETYCZNO-INFORMATYCZNE W LUBLINIE.
Niespodzianką było przyznanie 3 nagród specjalnych dla najliczniejszych rodzin biegowych. Nagrody przygotował Rzecznik Praw Dziecka a przekazał rodzinom na scenie w strefie mety poseł na Sejm RP IX kadencji Jan Kanthak.
11 listopada z pewnością każdy uczestnik był bohaterem i zwycięzcą, czego wyrazem był otrzymany medal.
Jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy, a świadczy o tym choćby fakt, że po uruchomieniu zapisów na bieg limit w błyskawicznym tempie został osiągnięty. Jak zapowiedział dyrektor Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin Marek Wątorski, być może w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się bieg z większą liczbą zawodników. Zaprosił jednocześnie wszystkich na czerwcowe Biegi Solidarności Lubelskiego Lipca 1980 ulicami Lublina i kolejną edycję Półmaratonu Solidarności ze Świdnika do Lublina. Warto dodać, że wymienione biegi wraz z wrześniową Milą Pamięci Ofiar Komunizmu od kilku lat stanowią Biegową Triadę Pamięci i wpisały się na stałe w kalendarz imprez cyklicznych w Lublinie.
Nie byłoby tak udanej uroczystości gdyby nie liczne zastępy wolontariuszy, którzy aktywnie włączyli się w całość wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się uczniom Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z wychowawcą Maciejem Powałą-Niedźwiedzkim na czele oraz młodzieży Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie z wychowawcą Danielem Kisiewiczem.
Organizatorem 4. Nocnej Mili Niepodległości była Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin. Do grona współorganizatorów należą Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Bieg uzyskał wsparcie finansowe Ministra Sportu i Turystyki oraz Miasta Lublin.
Tomasz Kupczyk