"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz

 

POLECANE
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

REKLAMA

"Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"

W piątek, 8 listopada w Sali w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne spotkanie „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!".
 "Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica". Spotkanie w ramach programu "W RODZINIE SIŁA!"
/ fot. materiały własne
Najważniejszą część spotkania stanowiła debata z udziałem znanej psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej, współautorki książki „Nastolatki pod lupą. Poznaj, by zrozumieć” oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Odety Moro, założycielki Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Panelistki dyskutowały na temat trudnych dla rodzica pytań i sytuacji, w których może się on znaleźć, zaś trzonem debaty był „Dekalog Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, czyli zbiór uniwersalnych wskazówek, jak zachować się w różnych sytuacjach życiowych, kiedy obecność alkoholu wydaje się naturalna, związana z naszą kulturą i tradycją.

Są to:
  1. Wyznaczam wyraźne granice alkohol jest tylko dla dorosłych
  2. Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
  3. Nigdy nie nadużywam alkoholu w obecności dzieci
  4. Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
  5. Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
  6. Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, warunek dobrej zabawy czy bycia częścią grupy dorosłych
  7. Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
  8. Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
  9. Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży
  10. Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich

To właśnie punkty dekalogu takie jak m.in. „Umiem bawić się świetnie bez alkoholu”, „Nigdy się nie upiłem w obecności dziecka” czy „Nigdy nie częstuję dzieci alkoholem” wyznaczały, oprócz pytań prowadzącej, poszczególne etapy dyskusji.

Debatę uzupełniły także pytania od publiczności, które nie raz wybiegały poza przyjęty harmonogram dyskusji i dotyczyły, chociażby zjawiska „fonoholizmu” czy hejtu w internecie.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w pewnym momencie zaczynają oddalać się od życia układanego przez rodzinę na rzecz społeczności rówieśniczej


– mówiła dr Aleksandra Piotrowska, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, jak przekonać nastolatków, by ci chcieli spędzać czas ze swoimi rodzicami.

– Wychowujemy dzieci przede wszystkim przykładem własnego zachowania. Najważniejsza jest rozmowa – podkreśliła Odeta Moro. Dodała, że w tym przypadku istotną rolę ma kreatywność rodzica – np. stworzenie wspólnie z dzieckiem listy tego, co chciało się robić.



Podczas dyskusji nt. punktu 9 „Dekalogu Zasad Odpowiedzialnego Rodzica”, który brzmi „Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia – nigdy nie piję alkoholu w ciąży”, poruszono kwestię zespołu chorobowego FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego – nieuleczalnej choroby, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
 

Zdarzały się przypadki, gdy porcja alkoholu w postaci jednego kieliszka wina, pita przez kobietę w ciąży, spowodowała, że u jej dziecka stwierdzono FAS


– przestrzegła dr Aleksandra Piotrowska.

Odeta Moro zauważyła, że polskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. – Jeszcze kilkanaście lat temu dużo bardziej powszechnym było palenie papierosów czy picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Teraz społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, lecz dalej się to zdarza – zwróciła uwagę.

– Niektórzy rodzice zaczynają akceptować to, że ich dzieci niepełnoletnie piją alkohol, wychodząc z założenia, że „lepiej, że wybierają oni takie używki a nie coś mocniejszego” – zauważyła słusznie prowadząca debatę.
 

Jeżeli pozwalamy dziecku pić w naszej obecności, wychodząc z założenia, że lepiej by piły „z nami niż na mieście” to absolutny błąd. Przed osiągnięciem pełnoletności nie pijemy alkoholu i koniec – to ma być jedna z reguł, których rodzic powinien się trzymać


– odpowiedziała stanowczo dr Piotrowska.

Nie obyło się również bez pytań natury filozoficznej. – Podobno trzy tysiące lat temu padło po raz pierwszy zdanie: „ach, ta dzisiejsza młodzież, my w ich wieku…” – mówiła prowadząca. Czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież jest zdecydowanie gorsza?



Dr Aleksandra Piotrowska zdecydowanie zaprotestowała przeciw takiemu stwierdzeniu. – To tzw. „lipa” i nie można tego traktować poważnie. Wiem jednak, że takie powiedzenie przetrwa. W końcu wywodzi się ono już ze starożytności! – oświadczyła.
 

Każde pokolenie uważa, że jest wyjątkowe, że muzyka, której słuchają, czy subkultura, którą reprezentują, jest wyjątkowa. Dzisiejsza młodzież również uważa się za wyjątkową i to zupełnie naturalne. Nie można jednak twierdzić, że jest gorsza


– zauważyła Odeta Moro.

Rodzice zgromadzeni w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki pytali o sprawy oparte na własnych doświadczeniach. W związku z tym pojawiły się kwestie bezpośrednio związane z najnowszą technologią.
 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość snu wśród młodzieży skróciła się o dwie godziny. Nie uwierzycie państwo, ale dzieci spędzają na swoich telefonach średnio 4 godziny i 12 minut dziennie!


– zwróciła uwagę dr Aleksandra Piotrowska poruszając temat „fonoholizmu”.

Panelistki przestrzegały także rodziców, by ci zwracali uwagę na aktywność swoich dzieci w mediach społecznościowych. – Wszystkie media społecznościowe są dziś wizytówkami młodych ludzi, a jest ich naprawdę sporo. Facebook, Snapchat, Instagram, Tik Tok i wiele innych – zauważyła Odeta Moro.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Program W RODZINIE SIŁA to inicjatywa browarników zrzeszonych w NSZZ Solidarność. Został uruchomiony w 2018 roku z myślą o rodzicach potrzebujących wsparcia w ochronie nastolatków przed przedwczesną inicjacją alkoholową czy dostępem do alkoholu. Organizatorzy, rozumiejąc promowanie zasad odpowiedzialności i umiarkowania jako sprawę zasadniczą, zachęcają dorosłych do dawania dobrego przykładu i odpowiedzialnych zachowań wobec alkoholu.

Opracowanie: Kacper Pawowicz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe