Apel o patronat Prezydenta i Rządu RP nad uroczystościami 14 czerwca w KL Auschwitz

- Szanowny Panie Prezydencie, Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze,
14 czerwca dzięki staraniom Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady – w dniu pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. Data ta jest uznawana za początek funkcjonowania fabryki śmierci.
Zwracam sie do Pana Prezydenta oraz Rzadu PR o objęcie patronatem corocznych uroczystości 14 czerwca na terenie Muzeum KL Auschwitz i nadanie im godnego państwowego charakteru, których ukoronowaniem będzie odegranie polskiego hymnu narodowego pod Ścianą Straceń w hołdzie naszym Rodakom. Szacuje się że do obozu trafiło ich 150 tysięcy, a 75 tysięcy poniosło tam śmierć męczeńską. Jesteśmy Im to winni.
- czytamy w petycji
LIST p. BARBARY GAUTIER, WIĘŹNIARKI KL AUSCHWITZ
[nr obozowy 83638]
14 czerwca to dzień deportacji pierwszych więźniów - POLAKÓW do KL Auschwitz uznawany za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu zagłady, w którym osadzono 150 tysięcy Polaków, a ok. 75 tysięcy spośród nich tam zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska!" Nigdy o nich nie zapomnijmy!
Dzień 14 czerwca dzięki staraniom CHSRO po długich dysputach, interwencjach na najwyższych szczeblach rządowych i sejmowych został dopiero 8 czerwca 2006 r uchwałą Sejmu RP w naszym kraju ustalony jako NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH NIEMIECKICH NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH.
Jest mi wstyd, jako byłej więźniarce KL Auschwitz, że dzień 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych - formalnie ustanowiony przez Sejm RP - Święto, nadal nie istnieje w świadomości społecznej. Mało się o tym wie, media dziwnie zapominają o tym dniu, tak ważnym, dla nas POLAKÓW. Czas to zmienić. To nasz polski obowiązek. To również obowiązek Państwowego Muzeum KL Auschwitz - Birkenau aby nadać temu świętu należną mu rangę, taką samą jaką się nadaje dniu 27 stycznia, który również jest podwójnym dniem pamięci. Niedługo, jutro, pojutrze nie będzie już więźniów, którzy przeżyli te tragiczne czasy - jak tak dalej pójdzie dzień 14 czerwca pójdzie w zapomnienie.
Barbara Gautier
Całość listu: www.tysol.pl/a31398-Wiezniarka-Auschwitz-Barbara-Gautier-nr
LIST p. RYSZARDA DUBILIS - syna WACŁAWA, WIĘŹNIA KL AUSCHWITZ - BIRKENAU NR 155239, Żołnierza NSZ, napisany w imieniu własnym oraz
RYSZARDA MACHULIKA - więżnia urodzonego w KL Auschwitz,
STOWARZYSZENIA RODZIN POLSKICH OFIAR OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH, byłych Więźniów KL AUSCHWITZ - BIRKENAU.
POLACY ! POMÓŻCIE !!
PAMIĘCI POMORDOWANYM I TYM, KTÓRZY PRZEŻYLI NIEMIECKIE OBOZOWE PIEKŁO W KL AUSCHWITZ - CZEŚĆ I CHWAŁA!! POLSKA PAMIĘTA! BÓG HONOR OJCZYZNA!
Proszę Państwa!
Ważą się przyszłe losy obchodów uroczystości 14 czerwca w KL Auschwitz! Organizatorem tych uroczystości od 1998r było Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO). Podkreślano, że niegodziwe jest fałszowanie historii i pomijanie którejkolwiek z ofiar tego cmentarzyska świata. Podkreślano, że to nie akademia ku czci pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz , ale to początek martyrologii blisko 150 tysięcy Polaków, z których 75 tysięcy poniosło męczeńską śmierć w KL Auschwitz.
Kolejni dyrektorzy Muzeum KL: Jerzy Wróblewski i Piotr Cywiński wykazywali wrogi stosunek przez te lata do Stowarzyszenia. Szczególnie P. Cywiński prowadził niemalże bojkot tych uroczystości (osobne składanie kwiatów, brak uczestnictwa w uroczystościach organizowanych przez ChSRO, wymazanie informacji o 14 czerwca ze strony internetowej)
Dzięki wieloletnim staraniom ChSRO w 2006 roku Sejm RP ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.
Skandalem było nieuczestniczenie przez lata w uroczystościach 14 czerwca dyrektora P. Cywińskiego jako gospodarza terenu KL. Auschwitz.
Niepewna przyszłość uroczystości rocznicowych 14 czerwca oraz akcja dewastacji Bloku 11 tzw Polskiego Baraku Śmierci to wymowne znaki i symbole powiązane ze sobą, które obejmują również inne świadectwa materialnej martyrologii polskich więźniów w KL Auschwitz.
To wszystko odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. (!)
M.in. Zlikwidowano ślady po polskich ofiarach hitlerowskiego barbarzyństwa, więźniach policyjnych w salach na parterze Bloku 11. Wyrzucono z tych pomieszczeń prycze, na których spędzali ostatnią noc przed egzekucją, gdzie zostawili na belkach stropowych napisy i znaki dla swoich bliskich. W jedną pustą salę wstawiono banery z trzema planszami o rtm. Pileckim i kilka miniaturowych zdjęć znaków z belek stropowych, natomiast w drugiej pustej sali wyeksponowano wystawę o żydowskim ruchu oporu w KL Auschwitz. Zasadnicze zatem pytanie - co żydowski ruch oporu miał wspólnego z Blokiem 11?
W obchodach Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia nie ma już miejsca na inne narody niż żydowski, a szczególnie na polskich więźniów.
My Polacy musimy toczyć batalie o polskie uroczystości 14 czerwca. Nasza wygrana - to przejęcie corocznego PATRONATU przez Rząd RP
POZDRAWIAM i DZIĘKUJĘ nie tylko we własnym imieniu , ale w imieniu STOWARZYSZENIA RODZIN POLSKICH OFIAR OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH, byłych Więźniów KL AUSCHWITZ - BIRKENAU.
Ryszard Dubilis
Jednocześnie prosimy Państwa o wysyłanie listów na podane adresy pocztą:
Min. Krzysztof SZCZERSKI
Kancelaria Prezydenta RP.
ul. Wiejska 10 00-902 Warszawa
Min.Marek SUSKI,
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
ul. Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Prof. dr hab. Piotr Gliński
Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul Krakowskie Przedmieście 15/7
00-071 Warszawa
Min. Jarosław Sellin
Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul Krakowskie Przedmieście 15/7
00-071 Warszawa
- petycja poparta została listami więźniów i rodzin więźniów
Petycję można poprzeć TUTAJ