Kolejna dymisja w Gazpromie. W tle gazowa korupcja

Z zarządu Gazpromu odchodzi jeden z najbliższych i najstarszych współpracowników szefa koncernu Aleksieja Millera – wieloletni dyrektor generalny spółki-córki monopolu, Gazprom Mieżregiongazu Kiryłł Sielezniow. Odejście Sielezniowa może być wynikiem sprawy Araszukowów oraz skandalu z umorzeniem długów gazowych Czeczenii. To już czwarta dymisja członka zarządu Gazpromu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Nie wydaje się jednak, by poważniej zaszkodziła Millerowi, bo Sielezniowa zastąpił jego dotychczasowy zastępca - piszą eksperci Warsaw Institute.
 Kolejna dymisja w Gazpromie. W tle gazowa korupcja
/ screen YT
Komunikat w tej sprawie Gazprom wydał 12 kwietnia. Sielezniow opuszcza stanowisko w zarządzie Gazpromu oraz funkcję szefa Gazprom Mieżregiongazu. Stał on też na czele departamentu Gazpromu zajmującego się marketingiem, przerobem gazu i ciekłych węglowodorów. Także to stanowisko teraz traci. Zamiast tego obejmie kierownictwo spółki Ruschimaljans, która niedawno została wyznaczona na operatora budowy kompleksu gazowochemicznego w Ust’-Ługie za 20 mld dolarów (partnerem Gazpromu jest w tym projekcie spółka Rusgazdobycza powiązana z Arkadijem Rotenbergiem) i zakładów skraplania gazu Bałtycki LNG (z projektu tego dopiero co wycofał się Shell). Oficjalnie przyczyną odejścia Sielezniowa jest koniec jego kontraktu jako dyrektora generalnego Mieżregiongazu. Ale jego kontrakt w zarządzie Gazpromu był niedawno, w 2017 roku, przedłużony o pięć lat.

Sielezniow był uważany za jednego z najbliższych współpracowników Aleksieja Millera. Od 2001 roku pracuje w Gazpromie. Już rok później, mając zaledwie 28 lat, znalazł się w zarządzie monopolu, a w 2003 roku stanął na czele Gazprom Mieżregiongazu, spółki zarządzającej regionalnymi spółkami sprzedaży gazu. To największe kadrowe czystki na górze Gazpromu od 2002 roku, gdy spółkę objął we władanie Aleksiej Miller. Jego pozycja jest jednak raczej niezagrożona. Sielezniowa w zarządzie Gazpromu i 324 Departamencie zastąpił jego zastępca Giennadij Suchow. Na czele Gazprom Mieżregiongazu staje zaś Siergiej Gustow, były dyrektor generalny Gazprom LNG Sankt Petersburg. Sielezniow to już czwarty członek zarządu Gazpromu, który traci to stanowisko w ciągu ostatniego półtora miesiąca. Pod koniec lutego Miller zwolnił dwóch zastępców: Aleksandra Miedwiediewa (nadzorował eksport) i Walerija Gołubiewa (nadzorował rynek krajowy). 1 kwietnia odszedł jeszcze jeden: odpowiadający za blok finansowy Andriej Krugłow został wiceministrem finansów Rosji.

Sielezniow mógł zapłacić głową za aferę Araszukowów. Ojciec Raul i syn Rauf są oskarżeni o malwersacje na rynku gazowym na sumę 31 mld rubli. Araszukow senior od początku rządów Millera i Sielezniowa w Gazpromie kierował różnymi strukturami Gazprom Mieżregiongazu na Kaukazie Północnym. W chwili zatrzymania zajmował stanowisko doradcy Sielezniowa. Podczas pracy w strukturach podporządkowanych Sielezniowowi Araszukow stworzył kilka mechanizmów kradzieży gazu. Kolejna sprawa, która zaciężyła na reputacji Sielezniowa to kwestia umorzenia zadłużenie Czeczenów wobec Gazpromu. Sąd w Groznym umorzył 9 mld rubli długu mieszkańców republiki wobec Mieżregiongazu. Spółka zaskarżyła postanowienie i niedawno Sąd Najwyższy Czeczenii zmienił decyzję sądu niższej instancji. Zatrzymanie Araszukowów, dymisja Sielezniowa i Gołubiewa odpowiadających za rynek krajowy i zmiana decyzji o umorzeniu długów w Czeczenii (tutaj Kreml musiał bezpośrednio wymóc to na Kadyrowie) świadczą o polityce uszczelniania finansów koncernu, a może nawet bardziej o chęci ograniczenia korupcji gazowej na szczeblu regionalnym, by zyskało centrum. Według stanu na 1 grudnia 2018 łączne zadłużenie w regionach wobec Gazprom Mieżregiongazu wyniosło 137,1 mld rubli – aż 26 mld przyrosło w ciągu ubiegłego roku.

źródło: warsawinstitute.org

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Według ostatnich doniesień doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Stadion lekkoatletyczny, boisko do rugby i rozległe tereny zielone na terenach wokół dawnej Skry przy ul. Wawelskiej są już dostępne dla wszystkich chętnych – zarówno dla sportowców, jak i mieszkańców szukających miejsca na aktywny wypoczynek w Warszawie.

Trump zabiera głos ws. spotkania z Zełenskim w Watykanie z ostatniej chwili
Trump zabiera głos ws. spotkania z Zełenskim w Watykanie

Prezydent USA Donald Trump ocenił w niedzielę, że Wołodymyr Zełenski jest gotowy oddać Krym w zamian za trwały pokój. Powiedział, że jego spotkanie z prezydentem Ukrainy w watykańskiej bazylice św. Piotra było dobre i żartował, że miało ono miejsce w "najładniejszym biurze, w jakim był". Jednocześnie powiedział, że jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.

Wiadomo, kim jest kierowca, który zabił 11 osób w Vancouver. Po wszystkim powiedział: Przepraszam [WIDEO] z ostatniej chwili
Wiadomo, kim jest kierowca, który zabił 11 osób w Vancouver. Po wszystkim powiedział: Przepraszam [WIDEO]

Kierowca, który wjechał w tłum podczas festynu w kanadyjskim Vancouver, został już oskarżony o wielokrotne morderstwo. Zatrzymany przez ludzi mężczyzna to 30-letni Kai-Ji Adam Lo, wcześniej znany policji. Tuż po tragedii powiedział wściekłemu tłumowi "przepraszam". 

tylko u nas
Prezydent Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza to projekt na dekady

Czy do Trójmorza przystąpią Albania i inne państwa Bałkanów Zachodnich? Które kraje i regiony świata wykazują zainteresowanie współpracą z tą inicjatywą i czy należy powołać jej sekretariat? O tym, a także o efektywności i planach rozwoju Inicjatywy Trójmorza po dziesięciu latach jej funkcjonowania, o współpracy gospodarczej i polityce bezpieczeństwa Europy Środkowej, o dziedzictwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz o współpracy z NSZZ „Solidarność” mówi prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Adamem Chmieleckim i Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. Prezentujemy fragmenty wywiadu opublikowanego w całości w najnowszym wydaniu specjalnym „Tygodnika Solidarność” poświęconym Inicjatywie Trójmorza oraz historii, tożsamości i przyszłości Europy Środkowej. Jubileuszowy 10 Szczyt Inicjatywy Trójmorza organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP odbywa się 28 i 29 kwietnia w Warszawie.

Liverpool mistrzem Anglii Wiadomości
Liverpool mistrzem Anglii

Piłkarze Liverpoolu pokonując w niedzielę Tottenham Hotspur 5:1 w 34. kolejce angielskiej ekstraklasy zapewnili sobie 20. w historii mistrzostwo kraju. Żaden klub nie ma na koncie więcej tytułów, a tyle samo zgromadził Manchester United.

Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis Wiadomości
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar

Kanadyjska policja poinformowała, że 11 osób zginęło, gdy samochód wjechał w tłum na festiwalu ulicznym w Vancouver. Wcześniej informowano o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji z ostatniej chwili
Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla telewizji CBS oddanie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i oznajmił, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Wyraził jednak uznanie dla administracji Donalda Trumpa za jej wysiłki pokojowe.

Z ogromnym żalem. Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel Wiadomości
"Z ogromnym żalem". Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel

To miał być wyjątkowy wieczór dla fanów Roxie Węgiel. Koncert w Toruniu miał być ostatnim przystankiem jej trasy "Break Tour". Niestety, występ został odwołany dosłownie w ostatniej chwili. Powodem są "nagłe, osobiste powody artystki" – poinformowała agencja DM Agency w oficjalnym komunikacie.

REKLAMA

Kolejna dymisja w Gazpromie. W tle gazowa korupcja

Z zarządu Gazpromu odchodzi jeden z najbliższych i najstarszych współpracowników szefa koncernu Aleksieja Millera – wieloletni dyrektor generalny spółki-córki monopolu, Gazprom Mieżregiongazu Kiryłł Sielezniow. Odejście Sielezniowa może być wynikiem sprawy Araszukowów oraz skandalu z umorzeniem długów gazowych Czeczenii. To już czwarta dymisja członka zarządu Gazpromu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Nie wydaje się jednak, by poważniej zaszkodziła Millerowi, bo Sielezniowa zastąpił jego dotychczasowy zastępca - piszą eksperci Warsaw Institute.
 Kolejna dymisja w Gazpromie. W tle gazowa korupcja
/ screen YT
Komunikat w tej sprawie Gazprom wydał 12 kwietnia. Sielezniow opuszcza stanowisko w zarządzie Gazpromu oraz funkcję szefa Gazprom Mieżregiongazu. Stał on też na czele departamentu Gazpromu zajmującego się marketingiem, przerobem gazu i ciekłych węglowodorów. Także to stanowisko teraz traci. Zamiast tego obejmie kierownictwo spółki Ruschimaljans, która niedawno została wyznaczona na operatora budowy kompleksu gazowochemicznego w Ust’-Ługie za 20 mld dolarów (partnerem Gazpromu jest w tym projekcie spółka Rusgazdobycza powiązana z Arkadijem Rotenbergiem) i zakładów skraplania gazu Bałtycki LNG (z projektu tego dopiero co wycofał się Shell). Oficjalnie przyczyną odejścia Sielezniowa jest koniec jego kontraktu jako dyrektora generalnego Mieżregiongazu. Ale jego kontrakt w zarządzie Gazpromu był niedawno, w 2017 roku, przedłużony o pięć lat.

Sielezniow był uważany za jednego z najbliższych współpracowników Aleksieja Millera. Od 2001 roku pracuje w Gazpromie. Już rok później, mając zaledwie 28 lat, znalazł się w zarządzie monopolu, a w 2003 roku stanął na czele Gazprom Mieżregiongazu, spółki zarządzającej regionalnymi spółkami sprzedaży gazu. To największe kadrowe czystki na górze Gazpromu od 2002 roku, gdy spółkę objął we władanie Aleksiej Miller. Jego pozycja jest jednak raczej niezagrożona. Sielezniowa w zarządzie Gazpromu i 324 Departamencie zastąpił jego zastępca Giennadij Suchow. Na czele Gazprom Mieżregiongazu staje zaś Siergiej Gustow, były dyrektor generalny Gazprom LNG Sankt Petersburg. Sielezniow to już czwarty członek zarządu Gazpromu, który traci to stanowisko w ciągu ostatniego półtora miesiąca. Pod koniec lutego Miller zwolnił dwóch zastępców: Aleksandra Miedwiediewa (nadzorował eksport) i Walerija Gołubiewa (nadzorował rynek krajowy). 1 kwietnia odszedł jeszcze jeden: odpowiadający za blok finansowy Andriej Krugłow został wiceministrem finansów Rosji.

Sielezniow mógł zapłacić głową za aferę Araszukowów. Ojciec Raul i syn Rauf są oskarżeni o malwersacje na rynku gazowym na sumę 31 mld rubli. Araszukow senior od początku rządów Millera i Sielezniowa w Gazpromie kierował różnymi strukturami Gazprom Mieżregiongazu na Kaukazie Północnym. W chwili zatrzymania zajmował stanowisko doradcy Sielezniowa. Podczas pracy w strukturach podporządkowanych Sielezniowowi Araszukow stworzył kilka mechanizmów kradzieży gazu. Kolejna sprawa, która zaciężyła na reputacji Sielezniowa to kwestia umorzenia zadłużenie Czeczenów wobec Gazpromu. Sąd w Groznym umorzył 9 mld rubli długu mieszkańców republiki wobec Mieżregiongazu. Spółka zaskarżyła postanowienie i niedawno Sąd Najwyższy Czeczenii zmienił decyzję sądu niższej instancji. Zatrzymanie Araszukowów, dymisja Sielezniowa i Gołubiewa odpowiadających za rynek krajowy i zmiana decyzji o umorzeniu długów w Czeczenii (tutaj Kreml musiał bezpośrednio wymóc to na Kadyrowie) świadczą o polityce uszczelniania finansów koncernu, a może nawet bardziej o chęci ograniczenia korupcji gazowej na szczeblu regionalnym, by zyskało centrum. Według stanu na 1 grudnia 2018 łączne zadłużenie w regionach wobec Gazprom Mieżregiongazu wyniosło 137,1 mld rubli – aż 26 mld przyrosło w ciągu ubiegłego roku.

źródło: warsawinstitute.org

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe