Pracownicy pomocy społecznej zarabiają na poziomie płacy minimalnej
Podczas spotkania omówiono postulaty KSPPS NSZZ „Solidarność”, które dotyczyły zarówno pracowników socjalnych, jak i pracowników domów pomocy społecznej. Główny postulat dotyczył poziomu wynagrodzeń oraz faktu, iż pracownicy pomocy społecznej, chociaż wykonują bardzo trudną i niewdzięczną pracę, to nadal ich praca nie jest odpowiednio wynagradzana. Wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej kształtują się na poziomie płacy minimalnej i od wielu lat ta grupa zawodowa nie otrzymywała podwyżek. MRPiPS stoi na stanowisku, że pracownicy pomocy społecznej są pracownikami samorządowymi i dlatego właśnie władze samorządowe powinny być adresatem tych postulatów.
Z takim stanowiskiem nie zgadza się SKPPS NSZZ „Solidarvność”. Pomoc społeczna realizuje zadania z zakresu polityki społecznej państwa i dlatego resort, który zleca zadania również powinien wziąć odpowiedzialność za poziom wynagrodzeń pracowników, którzy te zadania wykonują.
Podczas spotkania ustalono, że MRPiPS zorganizuje spotkanie KSPPS NSZZ „Solidarność”, na którym kwestia wynagrodzeń w pomocy społecznej będzie omówiona z przedstawicielami komisji wspólnej rządu i samorządu. W razie braku porozumienia sekcja zapowiada, że przystąpi do protestu.
Agnieszka Kochańska