Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań

Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tys. mieszkań – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dziś gotowych do realizacji jest ok. 30 tys. lokali, dla których został zakończony etap przedinwestycyjny, związany z przygotowaniem dokumentacji i formalności. Minister podkreśla, że największym wyzwaniem w realizacji programu Mieszkanie Plus jest cały czas podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe. Ten stan rzeczy ma zmienić planowana nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
 Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
/ pixabay.com

– Jesteśmy rozpędzeni. W tej chwili około 30 tys. mieszkań jest już po decyzjach inwestycyjnych. Myślę, że w I kwartale będzie to już o 10–15 tys. mieszkań więcej. Decyzja inwestycyjna oznacza, że jesteśmy po etapie analiz, badań prawnych i geologicznych, wszystkich kwestii związanych z popytem na te mieszkania, mamy kompletną analizę. Oznacza to realizację inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszystkich zgód i faktyczną realizację, potem komercjalizację tych budynków. Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tys. mieszkań – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Rządowy program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań na wynajem – dostępnych dla osób o średnich dochodach, które nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach, ale z drugiej strony ich dochody są zbyt wysokie, żeby ubiegać się o mieszkanie komunalne. Według MIiR w takiej sytuacji może być nawet 40 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Budowę tanich mieszkań umożliwić ma wykorzystanie nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

– Zakończyliśmy etap prac legislacyjnych. Została nam jeszcze nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli banku ziemi. Naprawdę obiecujemy sobie bardzo dużo, bo mamy już zinwentaryzowane grunty we wszystkich województwach, a cały czas dochodzą nowe. To są bardzo atrakcyjne grunty, w szczególności grunty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Mienia Wojskowego pod budownictwo mieszkaniowe – mówi Artur Soboń.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, uchwalona we wrześniu 2017 roku, ma zostać w tym roku znowelizowana. Jak uzasadnia MIiR, „instrumenty prawne przewidziane w ustawie okazały się niewystarczające, aby sprawnie przekazywać grunty na realizację inwestycji mieszkaniowych”. Większość gruntów przekazanych przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna do realizacji celów inwestycyjnych. Dlatego planowana nowelizacja ma doprecyzować zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do banku ziemi w ramach KZN.

 W tym roku chcemy także poprowadzić za rękę kilka samorządów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. To  będzie nowy instrument w programie Mieszkanie Plus – mówi Artur Soboń. – Są już chętne samorządy. Przeprowadzimy ten proces tak, żeby zakończył się finalizacją przynajmniej jednego albo kilku projektów mieszkaniowych, aby w kolejnych latach można było nadal korzystać z PPP w budownictwie mieszkaniowym na większą skalę.  

Minister podkreśla, że największym wyzwaniem w realizacji programu Mieszkanie Plus jest cały czas podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe.  

– Jesteśmy w stanie znaleźć finansowanie na te inwestycje i przygotować dla nich dobre projekty techniczne. Część z nich będziemy realizować w tych standardach prefabrykacji, które wybraliśmy. To też otworzy rynek na budownictwo prefabrykowane – mówi Artur Soboń.

Jak ocenia, bardzo dobrze przebiega współpraca z PKP w kwestii przekazywania gruntów pod cele mieszkaniowe. Zostały powołane już trzy spółki celowe, trzy kolejne są w przygotowaniu i wszystkie są obliczone na duże projekty, liczące nawet kilka tysięcy mieszkań w jednej lokalizacji. Docelowo takich spółek ma być prawie dwadzieścia.

– Te projekty wymagają ogromnej pracy i dobrego przygotowania, jeśli chodzi o koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Chcemy pokazać, że można budować inaczej, np. poprzez przygotowanie gruntu. To są grunty, które często wymagają remediacji. Żaden prywatny inwestor czegoś takiego nie robi – po prostu buduje na gruntach np. pokolejowych w takim stanie, w jakim one są. My natomiast każdy grunt będziemy przygotowywać tak, żeby była gwarancja spełnienia najwyższych standardów, także jeśli chodzi o geologię czy ochronę środowiska – mówi Artur Soboń. 

źródło: newseria.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań

Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tys. mieszkań – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dziś gotowych do realizacji jest ok. 30 tys. lokali, dla których został zakończony etap przedinwestycyjny, związany z przygotowaniem dokumentacji i formalności. Minister podkreśla, że największym wyzwaniem w realizacji programu Mieszkanie Plus jest cały czas podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe. Ten stan rzeczy ma zmienić planowana nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
 Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
/ pixabay.com

– Jesteśmy rozpędzeni. W tej chwili około 30 tys. mieszkań jest już po decyzjach inwestycyjnych. Myślę, że w I kwartale będzie to już o 10–15 tys. mieszkań więcej. Decyzja inwestycyjna oznacza, że jesteśmy po etapie analiz, badań prawnych i geologicznych, wszystkich kwestii związanych z popytem na te mieszkania, mamy kompletną analizę. Oznacza to realizację inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszystkich zgód i faktyczną realizację, potem komercjalizację tych budynków. Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tys. mieszkań – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Rządowy program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań na wynajem – dostępnych dla osób o średnich dochodach, które nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach, ale z drugiej strony ich dochody są zbyt wysokie, żeby ubiegać się o mieszkanie komunalne. Według MIiR w takiej sytuacji może być nawet 40 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Budowę tanich mieszkań umożliwić ma wykorzystanie nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

– Zakończyliśmy etap prac legislacyjnych. Została nam jeszcze nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli banku ziemi. Naprawdę obiecujemy sobie bardzo dużo, bo mamy już zinwentaryzowane grunty we wszystkich województwach, a cały czas dochodzą nowe. To są bardzo atrakcyjne grunty, w szczególności grunty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Mienia Wojskowego pod budownictwo mieszkaniowe – mówi Artur Soboń.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, uchwalona we wrześniu 2017 roku, ma zostać w tym roku znowelizowana. Jak uzasadnia MIiR, „instrumenty prawne przewidziane w ustawie okazały się niewystarczające, aby sprawnie przekazywać grunty na realizację inwestycji mieszkaniowych”. Większość gruntów przekazanych przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna do realizacji celów inwestycyjnych. Dlatego planowana nowelizacja ma doprecyzować zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do banku ziemi w ramach KZN.

 W tym roku chcemy także poprowadzić za rękę kilka samorządów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. To  będzie nowy instrument w programie Mieszkanie Plus – mówi Artur Soboń. – Są już chętne samorządy. Przeprowadzimy ten proces tak, żeby zakończył się finalizacją przynajmniej jednego albo kilku projektów mieszkaniowych, aby w kolejnych latach można było nadal korzystać z PPP w budownictwie mieszkaniowym na większą skalę.  

Minister podkreśla, że największym wyzwaniem w realizacji programu Mieszkanie Plus jest cały czas podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe.  

– Jesteśmy w stanie znaleźć finansowanie na te inwestycje i przygotować dla nich dobre projekty techniczne. Część z nich będziemy realizować w tych standardach prefabrykacji, które wybraliśmy. To też otworzy rynek na budownictwo prefabrykowane – mówi Artur Soboń.

Jak ocenia, bardzo dobrze przebiega współpraca z PKP w kwestii przekazywania gruntów pod cele mieszkaniowe. Zostały powołane już trzy spółki celowe, trzy kolejne są w przygotowaniu i wszystkie są obliczone na duże projekty, liczące nawet kilka tysięcy mieszkań w jednej lokalizacji. Docelowo takich spółek ma być prawie dwadzieścia.

– Te projekty wymagają ogromnej pracy i dobrego przygotowania, jeśli chodzi o koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Chcemy pokazać, że można budować inaczej, np. poprzez przygotowanie gruntu. To są grunty, które często wymagają remediacji. Żaden prywatny inwestor czegoś takiego nie robi – po prostu buduje na gruntach np. pokolejowych w takim stanie, w jakim one są. My natomiast każdy grunt będziemy przygotowywać tak, żeby była gwarancja spełnienia najwyższych standardów, także jeśli chodzi o geologię czy ochronę środowiska – mówi Artur Soboń. 

źródło: newseria.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe