„Polski Model Gościnności” - projekt Fundacji Republikańskiej

W obliczu wciąż zwiększających się ruchów migracyjnych, coraz bardziej widoczny staje się brak aktualnej strategii rządowej w zakresie polityki migracyjnej. Stale rosnąca liczba cudzoziemców w Polsce i kolejne fale migracji w całej Europie powodują, że stworzenie i późniejsza realizacja celowej i racjonalnej polityki imigracyjnej staje się coraz pilniejszą potrzebą. Pozbawieni spójnego systemu zarządzania migracjami wystawiamy się na niepotrzebne ryzyko, co może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Ostatnie lata pokazały, że skala problemu przerosła europejskich polityków, którym często pozostaje jedynie bierne przyglądanie się skutkom nieplanowanej i niekontrolowanej migracji. W obliczu tego wyzwania konieczne jest wypracowanie strategii migracyjnych - zarówno ogólnoeuropejskiej, jak i zindywidualizowanych i dostosowanych do specyfiki strategii poszczególnych krajów. Powinny one uwzględniać przede wszystkim potrzeby państwa, a co za tym idzie - określać cele przyjmowania imigrantów oraz ich potencjał integracyjny. Kluczową kwestią jest uwzględnienie różnic kulturowych oraz wynikających z nich konfliktów, a także możliwości ich minimalizacji.
Fundacja Republikańska postanowiła nakreślić ramy racjonalnej polityki migracyjnej opartej na dobru wspólnym. W „Polskim Modelu Gościnności” postuluje się stworzenie takiej polityki imigracyjnej, która czerpałaby z polskiej tradycji i kultury, a także zaspokajałaby przyszłe potrzeby kraju. Punktem wyjścia powinno być uznanie polskiej kultury i tradycji za podstawową i niepodlegającą dyskusji. Będąc gospodarzami powinniśmy określić granice gościnności, ale również stworzyć dla imigrantów jak najbardziej efektywne warunki pełnego włączenia się w Polskę i polskość.
Celem projektu „Polski Model Gościnności” jest stworzenie nowej polityki integracji cudzoziemców oraz modelu szkoleniowego dla organizacji pozarządowych współpracujących z imigrantami. Projekt składa się z trzech części – analizy merytorycznej ujętej w raporcie, podręcznika oraz serii szkoleń.
Raport "Polski Model Gościnności. Ramy nowej polityki migracyjnej opartej na dobru wspólnym”
Raport zawiera przegląd dotychczasowej polityki państwa polskiego w obszarze imigracji, studiów przypadku dla poszczególnych grup imigranckich, analiz korzyści i zagrożeń wynikających z nasilenia przyjazdów obcokrajowców do Polski.
Raport rozpoczyna opis historycznego podejścia Rzeczypospolitej do imigrantów oraz analiza strategicznych dokumentów związanych z kwestiami społecznymi i migracjami. By określić skalę zjawiska, zbadano statystyki dotyczące przybywających do Polski cudzoziemców, a także przyjrzano się poszczególnym, migrującym do Polski nacjom i specyfice ich obecności w naszym kraju.
Fundacja Republikańska przedstawiła założenia polityk migracyjnych innych państw realizujących różne modele imigracyjne. Te rozważania, oparte również na analizie korzyści i ryzyk wynikających z migracji, doprowadziły do stworzenia głównych filarów nowej polityki, w której ojczyzna jest domem, obywatele - gospodarzami, a cudzoziemcy - gośćmi.
Publikacja „Polski Model Gościnności. Podręcznik szkoleniowy”
Na bazie raportu przygotowany został podręcznik, w którym określone zostały potrzeby Polski w zakresie pomocy imigrantom. Publikacja stanowi odpowiedź na pytania:
Czym jest Polski Model Gościnności? Jaka jest idea Modelu i co z niej wynika? Jakie są warunki skutecznej polityki migracyjnej? Jakie warunki muszą spełniać domownicy i goście, żeby współpraca układała się bezkonfliktowo? Jak nawiązać kontakt z cudzoziemcami? Jakie działania z nimi realizować? Jak prowadzić komunikację projektów integracyjnych? Jak zdobyć finansowanie na projekty? Jak przekazywać wiedzę dalej?
Podręcznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz jednostek organizacyjnych samorządów, które zajmują się imigrantami. Zaprezentowany został w nim model Train the Trainer, czyli model szkoleniowy, umożliwiający włączanie kolejnych organizacji w działania na rzecz imigrantów. Uzupełnieniem podręcznika są materiały szkoleniowe, takie jak scenariusze szkoleń, metody jego prowadzenia, czy ćwiczenia do wykorzystania w trakcie zajęć.
kp