Wojciech Ilnicki tegorocznym laureatem Nagrody im. H. Krahelskiej
Wojciech Ilnicki to działacz związkowy, członek Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, zastępca przewodniczącego w Krajowym Sekretariacie Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego, a także Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.
Od początku swojej pracy zawodowej aktywnie działa na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego celem jest ograniczenie ryzyka zawodowego i szeroko rozumiana poprawa warunków pracy załóg zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego oraz pracowników oddziałów pomocniczych. Pełnił funkcję społecznego inspektora pracy w KWB Turów w Bogatyni. Doprowadził do wprowadzenia systematycznych szkoleń społecznych inspektorów pracy. Uczestniczył w podpisaniu umowy społecznej dla pracowników kopalni, wprowadzającej rozszerzony darmowy zakres badań dla wszystkich zainteresowanych. Przyczynił się do poprawy warunków pracy załogi kopalni, systematycznie zgłaszając zadania do corocznych planów poprawy warunków bhp.
Jako szef organizacji związkowej za pośrednictwem i z udziałem społecznej inspekcji pracy prowadzi działania w zakresie poprawy warunków bhp, czego efektem jest najniższy w historii poziom wypadkowości w KWB Turów. Udziela się również w zakładowej komisji bezpieczeństwa i higieny pracy. Przewodnicząc Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność, aktywnie włączył się w działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości pracy w górnictwie węgla brunatnego, eliminowanie szkodliwych oraz niebezpiecznych warunków pracy. Efektem tych wysiłków jest zmniejszenie wypadkowości w całej branży.
W Zespole Trójstronnym ds. Branży Węgla Brunatnego współdziała z pracodawcami oraz stroną rządową w inicjowaniu przedsięwzięć na rzecz poprawy warunków pracy w górnictwie węgla brunatnego. W uznaniu dokonań został wyróżniony przez głównego inspektora pracy Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Pracy.
W uznaniu zasług Haliny Krahelskiej dla rozwoju inspekcji pracy w Polsce główny inspektor pracy ustanowił w 1989 roku „Nagrodę im. Haliny Krahelskiej” przyznawaną za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy. W przeszłości nagrodą uhonorowani zostali m.in. Janusz Śniadek, Stanisław Szwed czy Bogusław Motowidełko.
Nagroda zostanie wręczona 27 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.