Komisja Europejska: jakość procesu legislacyjnego w Polsce się pogarsza
Dla Komisji istotnej jest obecnie zwiększenie wymiaru socjalnego integracji europejskiej i powiązanie Semestru Europejskiego z Europejskim filarem praw socjalnych.
Pytania uczestników dotyczyły dwóch kwestii międzynarodowych: konsekwencji Brexitu oraz napięcia związanego z projektem budżetu Włoch (Komisja Europejska oczekiwała ograniczenia deficytu w tym kraju o równowartość 0,6% PKB, natomiast rząd włoski planuje jego zwiększenie o 0,8% PKB).
Odnosząc się do sytuacji w Polsce przewodniczący wskazał, że Polska odnotowuje imponujący wzrost gospodarczy i charakteryzuje się bardzo niską stopa bezrobocia. Brakuje natomiast wystarczających działań mających na celu podniesienie poziomi kwalifikacji i kształcenia ustawicznego na rynku pracy w obliczu nadciągającej zmiany technologicznej. Także stopa aktywności zawodowej kobiet i osób starszych nadal odbiega na niekorzyść na tle wielu państw członkowskich. Niepokojący jest także niski poziom inwestycji sektora prywatnego w Polsce (poniżej średniej unijnej). Zdaniem Dombrovskisa wynika to między innymi z braku stabilności stanu prawnego.
Szczególny niepokój Komisji wzbudza zauważa pogarszająca się jakość procesu legislacyjnego w Polsce który staje się nadmiernie szybki, pozbawiony konsultacji i niezbędnych ocen skutków ekonomicznych i społecznych przyjmowanych ustaw. Dodatkowo, rząd zbyt często opiera swoje działanie na szybkiej ścieżce legislacyjnej projektów poselskich, co ogranicza możliwość wpływu partnerów społecznych.
Strona związkowa podniosła kwestię konieczności wzrostu wynagrodzeń w Polsce, tak aby uniknąć pułapki rozwojowej państwa o średnim dochodzi. Przewodniczący Dombrovskis całkowicie podzielał te obawy wskazując w szczególności na niepokojącą sytuację w korporacjach ponadnarodowych, gdzie często wydajność pracowników w Europie Centralnej osiąga już około 80% wydajności w państwach starej Unii a płace nie przekraczają 30% porównywalnych wynagrodzeń.
-Podkreśliłam znaczenie i wagę istnienia dobrej polityki migracyjnej gwarantującej aby obywatele państw trzecich pracujący w Polsce byli równo traktowani w obszarze wynagradzania i nie stawali się źródłem dumpingu socjalnego. Niestety rząd nie podjął jak na razie konsultacji przygotowywanej od wielu miesięcy Strategii Migracyjnej z partnerami społecznymi, a niektóre działania w tym obszarze – jak na przykład wprowadzenie do obrotu prawnego umowy o pomocy przy zbiorach- wzbudzają poważny protest NSZZ Solidarność. NSZZ Solidarność złożyła skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą naruszenia przez tą regulację prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i oczekujemy że Komisja ją sprawnie rozpatrzy – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK.
ml