Prezentujemy komunikat Alfreda Bujary Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” w sprawie sporu zbiorowego w Jeronimo Martins Polska S.A.
Niniejszym oświadczam, że Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” udziela poparcia Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” działającej w Jeronimo Martins Polska S.A. w zakresie prowadzonego z pracodawcą sporu zbiorowego.
Ze względu na braku uwzględnienia w drodze uczestnictwa organizacji zakładowej w spotkaniach okresowych z pracodawcą postulatów strony związkowej dotyczących poprawy warunków pracy komisja zakładowa postanowiła wszcząć spór zbiorowy z pracodawcą. W trakcie rokowań nie zostało osiągnięte porozumienie, albowiem pracodawca nie przychylił się do żadnego żądania strony. Warto nadmienić, że żądania strony dotyczą poprawy warunków pracy – w tym zmiany zasad magazynowania, które zdaniem organizacji są niezgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienia ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych w dni poprzedzające niedziele i święta objęte ustawowym ograniczeniem handlu, w które to dni pracodawca postanowił wydłużyć godziny otwarcia placówek handlowych bez uzasadnionej i obiektywnej potrzeby. Należy szczególnie podkreślić, że roszczenia organizacji związkowej nie mają charakteru płacowego. W zakresie kwestii wynagradzania strona związkowa skierowała jedynie potrzebę zmiany w zakresie systemu premiowania, albowiem pracodawca uznaje usprawiedliwioną nieobecność pracownika – tj. zwolnienie chorobowe lub urlop na żądanie jako główne kryterium decydujące o nie przyznaniu pracownikowi premii oraz propozycję w zakresie ustanowienia premii regulaminowej. W trakcie pierwszego spotkania z udziałem mediatora strona związkowa wychodząc z propozycją zawarcia porozumienia postanowiła odstąpić od niektórych żądań i zmodyfikować pozostałe. Pomimo tego pracodawca nie rozpoczął negocjacji i podtrzymał swoje stanowisko. W trakcie drugiego spotkania mediacyjnego pracodawca przedstawił niezmienione stanowisko w odpowiedzi na żądania strony, które w ogóle nie powinny mieć charakteru spornego. Zagrożenia występujące w sklepach związane z magazynowaniem produktów w przestrzeni handlowej, zalegającym towarem w magazynach, zablokowanymi drogami transportowymi, czy brakiem porządku są dotkliwe nie tylko dla pracowników, ale również klientów. Postawa pracodawcy i brak woli do osiągnięcia porozumienia w jakimkolwiek punkcie żądań strony doprowadziły do impasu. Najbardziej niepokojący jest brak woli pracodawcy do podpisania porozumienia z organizacją związkową w zakresie zasad działalności u pracodawcy związków zawodowych. Organizacja zakładowa dysponuje dowodami na utrudnianie prowadzenia działalności związkowej, w tym zakazu wstępu do placówek handlowych działaczy związkowych, które zdaniem organizacji nasiliło się w związku z trwającym sporem zbiorowym.
Wobec powyższego organizacja zakładowa przy wsparciu Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” postanowiła do następnego spotkania mediacyjnego uruchomić wszystkie dozwolone prawem i legalne działania podejmowane w ramach sporu zbiorowego, których celem jest nagłośnienie występujących u pracodawcy nieprawidłowości.