Dlaczego w Belgii policja działa jak działa

Niemoc Belgów w walce z terroryzmem można w dużej mierze tłumaczyć strukturą tamtejszych sił bezpieczeństwa. Policja w Belgii jest nieustannie od lat 90. XX wieku reformowana.
pixabay Dlaczego w Belgii policja działa jak działa
pixabay / https://pixabay.com/en/agent-armed-armour-automatic-black-1239350/
Do roku 1991 funkcjonowały równolegle żandarmeria i policja. Żandarmeria była formacją o zadaniach policyjnych i jednocześnie statucie wojskowym. Powołana została do życia w roku 1795. Od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku działała na podstawie ustawy o Żandarmerii z 2 grudnia 1957 roku. Obok żandarmerii działały siły policji cywilnej w tym policje gminne i sądowe. W lipcu 1991 roku przyjęto ustawę o demilitaryzacji żandarmerii, na mocy której formacja ta straciła swój wojskowy status i stała się podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości w zakresie tych spraw, które dotyczą dochodzeń kryminalnych. Przyczyną reformy była między innymi tragedia na stadionie Heysel. Tragedia rozegrała się przed finałowym meczem piłki nożnej – Puchar Europy. W zamieszkach z udziałem angielskich kibiców śmierć poniosło 39 osób.

Sprawa Marca Dutrouxa​
Kolejnym katalizatorem przemian okazała się być sprawa Marca Dutroux'a która   uważana   jest   za   jedn   z   najmroczniejszych   rozdziałów współczesnej historii  Belgii. Dutroux był bezrobotnym elektrykiem, który   dorabiał   sprzedając   kradzione  samochody. W roku 1989 został   skazany na 13 lat więzienia za gwałt i wykorzystanie   pięciu  młodych   dziewczyn.   Po   trzech   latach   wyszedł   na   wolność   za   dobre   sprawowanie. Znów zaczął popełniać liczne przestępstwa o charakterze   seksualnym,   znęcania   się   nad   ofiarami.   W tym czasie zamordował również trzy osoby. Policji cztery lata zajęło  ponowne ujęcie  sprawcy.  W tym czasie wielokrotnie ignorowała   wskazówki   dotyczące popełnionych przez  zbrodniarza   przestępstw. Służby policyjne  zignorowały   między innymi wskazówkę od swojego   informatora w 1993 roku, która mówiła, że Dutroux oferuje   od   3000   do   5000  dolarów   za   porwanie   młodych   dziewczyn. W 1995 roku   matka przestępcy napisała doprokuratora, że jej syn trzyma młode   dziewczyny w jednym ze swoich niezamieszkanych domów. Rok później policja została poinformowana, że   Dutroux   buduje   loch,   aby   trzymać   w  nim   dziewczyny,   które   później   miały   być   sprzedane   jako   prostytutki. Wszystkie wskazówki  zostały   zignorowane. Jednocześnie policja dwukrotnie była w domu przestępcy, ale   nie  zauważyła niczego podejrzanego. Dopiero   15 sierpnia   1996   roku   policja   weszła   do   domu   Dutroux   i   aresztowała  przestępcę.  
W   związku   ze   sprawą Dutroux w kwietniu 1997 powstała specjalna komisja parlamentarna.   Jako   przyczyny   nieudolności   policji   w   prowadzeniu   śledztwa   komisja wskazała wszystkie wady biurokratyzmu: przerośnięty formalizm, nepotyzm, rywalizację   pomiędzy   żandarmerią, a policją lokalną, w  tym utajnianie informacji,  które mogły by być pomocne dla innych służb, przesunięcie   najlepszych   pracowników   do   realizacji   celów   administracyjnych  - wszyscy policjanci chcieli siedzieć za biurkami, konflikty między osobami walczącymi o awans, zniekształcanie informacji przedstawianych w raportach.

Reforma z powodu piłki nożnej
W roku 1998 uchwalono ustawę o powołaniu zintegrowanej służby policyjnej. Ustawa wyznaczyła ramy funkcjonowania sił bezpieczeństwa. Na mocy ustawy zastąpiono funkcjonującą dualną strukturę jedną cywilną służbą policyjną zorganizowaną na poziomach lokalnym i federalnym. Zgodnie z ustawą na poziomie federalnym działa policja federalna. Zatrudnia ona ok 10 000 policjantów i ok 3000 pracowników cywilnych. W czasie wprowadzania reformy wielokrotnie strajkowały związki zawodowe policjantów. Nie bez znaczenia w kontekście implementacji reformy miał fakt, że Belgia przygotowywała się do przeprowadzania mistrzostw Europy w  piłce nożnej. Przy wprowadzeniu reformy panował pośpiech, który spowodował, że zabrakło czasu na na zastanowienie się i wyraźnie określenie konkretnych celów dla poszczególnych jednostek policyjnych.
Na szefów poszczególnych pionów policji zostali powołanie menedżerowie, nie posiadający doświadczenia w pracy Policji. Stosowna ustawa wskazuje, że władze policji mają być wybierane w drodze konkursów. Sposób wykonania reformy oraz praca policji po reformie była przedmiotem kilku audytów wykonanych przez firmę doradczą ​Price  Waterhouse Coopers na zlecenie rządu belgijskiego.

Plany bezpieczeństwa
Ustawa o powołaniu zintegrowanej służby policyjnej nakazała szefom resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości przyjmować co roku Narodowy Plan Bezpieczeństwa. Szybko okazało się, że tak częste planowanie w realiach Belgijskich jest niemożliwe. Nowelizacja ustawy z roku 2003 wydłużyła okres obowiązywania jednego planu do czterech lat. W planie z roku 2008 wskazano również, że za bezpieczeństwo są odpowiedzialni wszyscy obywatele. Treść Narodowych Planów Bezpieczeństwa jest ogólnikowa, za wyjątkiem spraw administracji wewnętrznej.

Andrzej Berezowski

 

POLECANE
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne

Media obiegła informacja o groźnym wypadku autokaru. Są ofiary śmiertelne.

REKLAMA

Dlaczego w Belgii policja działa jak działa

Niemoc Belgów w walce z terroryzmem można w dużej mierze tłumaczyć strukturą tamtejszych sił bezpieczeństwa. Policja w Belgii jest nieustannie od lat 90. XX wieku reformowana.
pixabay Dlaczego w Belgii policja działa jak działa
pixabay / https://pixabay.com/en/agent-armed-armour-automatic-black-1239350/
Do roku 1991 funkcjonowały równolegle żandarmeria i policja. Żandarmeria była formacją o zadaniach policyjnych i jednocześnie statucie wojskowym. Powołana została do życia w roku 1795. Od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku działała na podstawie ustawy o Żandarmerii z 2 grudnia 1957 roku. Obok żandarmerii działały siły policji cywilnej w tym policje gminne i sądowe. W lipcu 1991 roku przyjęto ustawę o demilitaryzacji żandarmerii, na mocy której formacja ta straciła swój wojskowy status i stała się podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Ministrowi Sprawiedliwości w zakresie tych spraw, które dotyczą dochodzeń kryminalnych. Przyczyną reformy była między innymi tragedia na stadionie Heysel. Tragedia rozegrała się przed finałowym meczem piłki nożnej – Puchar Europy. W zamieszkach z udziałem angielskich kibiców śmierć poniosło 39 osób.

Sprawa Marca Dutrouxa​
Kolejnym katalizatorem przemian okazała się być sprawa Marca Dutroux'a która   uważana   jest   za   jedn   z   najmroczniejszych   rozdziałów współczesnej historii  Belgii. Dutroux był bezrobotnym elektrykiem, który   dorabiał   sprzedając   kradzione  samochody. W roku 1989 został   skazany na 13 lat więzienia za gwałt i wykorzystanie   pięciu  młodych   dziewczyn.   Po   trzech   latach   wyszedł   na   wolność   za   dobre   sprawowanie. Znów zaczął popełniać liczne przestępstwa o charakterze   seksualnym,   znęcania   się   nad   ofiarami.   W tym czasie zamordował również trzy osoby. Policji cztery lata zajęło  ponowne ujęcie  sprawcy.  W tym czasie wielokrotnie ignorowała   wskazówki   dotyczące popełnionych przez  zbrodniarza   przestępstw. Służby policyjne  zignorowały   między innymi wskazówkę od swojego   informatora w 1993 roku, która mówiła, że Dutroux oferuje   od   3000   do   5000  dolarów   za   porwanie   młodych   dziewczyn. W 1995 roku   matka przestępcy napisała doprokuratora, że jej syn trzyma młode   dziewczyny w jednym ze swoich niezamieszkanych domów. Rok później policja została poinformowana, że   Dutroux   buduje   loch,   aby   trzymać   w  nim   dziewczyny,   które   później   miały   być   sprzedane   jako   prostytutki. Wszystkie wskazówki  zostały   zignorowane. Jednocześnie policja dwukrotnie była w domu przestępcy, ale   nie  zauważyła niczego podejrzanego. Dopiero   15 sierpnia   1996   roku   policja   weszła   do   domu   Dutroux   i   aresztowała  przestępcę.  
W   związku   ze   sprawą Dutroux w kwietniu 1997 powstała specjalna komisja parlamentarna.   Jako   przyczyny   nieudolności   policji   w   prowadzeniu   śledztwa   komisja wskazała wszystkie wady biurokratyzmu: przerośnięty formalizm, nepotyzm, rywalizację   pomiędzy   żandarmerią, a policją lokalną, w  tym utajnianie informacji,  które mogły by być pomocne dla innych służb, przesunięcie   najlepszych   pracowników   do   realizacji   celów   administracyjnych  - wszyscy policjanci chcieli siedzieć za biurkami, konflikty między osobami walczącymi o awans, zniekształcanie informacji przedstawianych w raportach.

Reforma z powodu piłki nożnej
W roku 1998 uchwalono ustawę o powołaniu zintegrowanej służby policyjnej. Ustawa wyznaczyła ramy funkcjonowania sił bezpieczeństwa. Na mocy ustawy zastąpiono funkcjonującą dualną strukturę jedną cywilną służbą policyjną zorganizowaną na poziomach lokalnym i federalnym. Zgodnie z ustawą na poziomie federalnym działa policja federalna. Zatrudnia ona ok 10 000 policjantów i ok 3000 pracowników cywilnych. W czasie wprowadzania reformy wielokrotnie strajkowały związki zawodowe policjantów. Nie bez znaczenia w kontekście implementacji reformy miał fakt, że Belgia przygotowywała się do przeprowadzania mistrzostw Europy w  piłce nożnej. Przy wprowadzeniu reformy panował pośpiech, który spowodował, że zabrakło czasu na na zastanowienie się i wyraźnie określenie konkretnych celów dla poszczególnych jednostek policyjnych.
Na szefów poszczególnych pionów policji zostali powołanie menedżerowie, nie posiadający doświadczenia w pracy Policji. Stosowna ustawa wskazuje, że władze policji mają być wybierane w drodze konkursów. Sposób wykonania reformy oraz praca policji po reformie była przedmiotem kilku audytów wykonanych przez firmę doradczą ​Price  Waterhouse Coopers na zlecenie rządu belgijskiego.

Plany bezpieczeństwa
Ustawa o powołaniu zintegrowanej służby policyjnej nakazała szefom resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości przyjmować co roku Narodowy Plan Bezpieczeństwa. Szybko okazało się, że tak częste planowanie w realiach Belgijskich jest niemożliwe. Nowelizacja ustawy z roku 2003 wydłużyła okres obowiązywania jednego planu do czterech lat. W planie z roku 2008 wskazano również, że za bezpieczeństwo są odpowiedzialni wszyscy obywatele. Treść Narodowych Planów Bezpieczeństwa jest ogólnikowa, za wyjątkiem spraw administracji wewnętrznej.

Andrzej Berezowski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe