[Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami

– 1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków – mówił Janusz Szewczak, poseł PiS i wiceszef sejmowej Komisji finansów publicznych, w rozmowie z Robertem Wąsikiem .
 [Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami
/ screen YouTube
Po rozmowie z panem „Super Express” hucznie ogłosił, że PiS pracuje nad wzmocnieniem programu 500+ do 1000+. Minister Rafalska szybko jednak zdementowała te informacje…
1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków. Ja podzielam oficjalne stanowisko pani minister: 500+ działa teraz fantastycznie. Jestem na urlopie i widzę na polskich plażach, jak wiele jest polskich rodzin z dwójką, trójką dzieci. Także program to był świetny ruch, ale nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. Tylko muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Jakie?
Wyborcy muszą jeszcze raz nam zaufać, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zrobić to może tylko Prawo i Sprawiedliwość. Po drugie: wzrost gospodarczy musi się utrzymać na bardzo dobrym poziomie, czyli 5, a nawet 6 proc. Po trzecie dokonamy szczegółowej analizy w budżecie, jakie są możliwości pozyskania nowych środków finansowych. Przypomnijmy, że w wielu krajach Europy Zachodniej, we Francji, Niemczech czy Szwecji rodziny są socjalnie bardzo mocno wspierane. 

Tylko to są gospodarki dużo większe od naszej. Pytanie, czy kwota 1000 zł nie jest przypadkiem troszkę odrealniona, patrząc na nasze możliwości i nasz budżet?
My gonimy poziom życia tych krajów. Idzie nam coraz lepiej, nasz wzrost gospodarczy nie jest na poziomie 1,5 czy 2 proc., jak w strefie euro, tylko na poziomie 5 proc. Więc to jest ambitna perspektywa. Uważam, że każde pieniądze zainwestowane w polskie rodziny to najlepsze inwestycje od 30 lat. Te pieniądze w dużej mierze wracają do budżetu jako wpływy podatkowe, różnego rodzaju opłaty. Ludzie wydają je na pierwsze wakacje w życiu nad polskim morzem, zakupy podręczników, często nawet na żywność. Najlepszym przykładem tego, że pieniądze w Polsce były, tylko nie dla Polaków, był fakt, iż w ciągu 8 lat rządów PO-PSL w postaci oszustw podatkowych wykradziono 260 mld złotych. Tylko z podatku VAT! A co z akcyzą, co z podatkiem CIT? To można doliczyć 160 mld kolejne. Więc gdybyśmy mieli te 400 mld złotych, moglibyśmy rozbudować taki program wsparcia polskich rodzin na lata. 

Jednak programów socjalnych już teraz jest bardzo dużo. 
Tak, one są rozbudowane, nigdy nie było takiego wsparcia dla Polaków, jakie jest teraz. Mamy 500+, Mieszkanie+, Dostępność+, Wyprawka+, Leki+ dla osób starszych. To są kwoty sięgające 70 mld złotych, a więc wielkie prospołeczne działania rządu. Za rządów PO-PSL mawiał minister Rostowski: „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Tylko te pieniądze były, ale dla obcych, nie dla Polaków.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Ale co z pieniędzmi na inne programy rządu? Co z modernizacją armii, budową dróg, służbą zdrowia, czy wspomnianym długiem publicznym, który należałoby redukować? 
Oczywiście, mamy jeszcze wiele do naprawienia, unowocześnienia, rząd podejmuje różne prorozwojowe działania. Wspieramy różnego rodzaju start-upy, to wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, to będzie on jeszcze niższy od zaplanowanego, prawdopodobnie o połowę. Idziemy w dobrą stronę, musimy mieć ambitne cele. A na polskich rodzinach się nie oszczędza, bo te pieniądze zostaną w kraju, nie są inwestowane na giełdzie w Nowym Jorku czy kontach w Szwajcarii. Polacy tutaj nimi obracają i olbrzymia część tych środków wraca do budżetu. Te pieniądze nakręcają koniunkturę gospodarczą, nakręcają popyt. Te 30 mld złotych z 500+ okazało się być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale nie oznacza to, że nie mamy myśleć o ambitniejszych celach. 

Kiedy zatem zrealizujemy te ambitne cele?
Tu nie możemy żadnych konkretów wymienić. To pewna wizja przyszłości, decyzja rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, minister Rafalskiej, ale też wyborców. W mojej ocenie ludzie zdają sobie sprawę z tego, kto troszczy się o ich interesy materialne, o przyszłość naszego narodu. Bez młodych ludzi nie ma co liczyć na sukcesy  gospodarcze czy wybicie się na suwerenność finansową. Już dziś brakuje nam rąk do pracy. Przypomnę, że w rodzinach muzułmańskich tych dzieci rodzi się nieraz nawet siedmioro, a więc widać, że aby populacja europejska, chrześcijańska przetrwała, musimy zadbać o przyszłe pokolenia. I stąd słuszne było postawienie na 500+, ale można przecież myśleć – pod pewnymi warunkami – o rozszerzeniu tego programu. Kolejna kadencja PiS, wysoki wzrost gospodarczy, uszczelnianie systemu podatkowego, oszczędności w zakresie systemów biurokratycznych – to wszystko razem daje taką szansę. Ale to melodia przyszłości. 

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Może warto być bardziej ogarniętą. Burza po emisji popularnego programu TVN gorące
"Może warto być bardziej ogarniętą". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby informują, że tylko w ciągu ostatnich dwóch dni zatrzymano 19 osób próbujących dostać się do Niemiec bez odpowiednich dokumentów. Większość imigrantów miała przekroczyć granicę pieszo z terytorium Polski, a to oznacza, że zostaną odesłani do naszego kraju. 

Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Trzaskowskiego: Nie widzę, żeby planeta dzisiaj płonęła

– Nie możemy w myśl polityki klimatycznej i tej fobii Rafała Trzaskowskiego, że planeta płonie, niszczyć polskiej gospodarki społecznej, polskich gospodarstw rolnych – powiedział kandydat Karol Nawrocki podczas podpisywania deklaracji leśno-przyrodniczej, w której zobowiązał się do obrony polskich lasów.

Żegnamy się. Smutny komunikat wrocławskiego zoo Wiadomości
"Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo

Ten jeden z najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce podzielił się w mediach społecznościowych smutną nowiną.

Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą z ostatniej chwili
Kreml: Jesteśmy wdzięczni USA, ale pokój musi być zawarty z Ukrainą

Rosja jest wdzięczna USA za wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju, ale porozumienie musi być zawarte z Ukrainą, a nie ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.

Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia z ostatniej chwili
Polska złożyła do KE wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów poinformował w środę, że z powodu wysokich wydatków na obronność Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o unijną klauzulę wyjścia.

Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną Wiadomości
Niemcy coraz bliżej nowego rządu. Media: zatwierdzono umowę koalicyjną

Niemieckie media poinformowały, że politycy socjaldemokratycznej SPD mieli zatwierdzić w głosowaniu umowę koalicyjną z CDU/CSU. Nowy rząd pod przewodnictwem Friedricha Merza może zostać prawdopodobnie wybrany przez Bundestag 6 maja.

Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla z ostatniej chwili
Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla

Choć Niemcy mają jedne z największych w Europie inwestycji w energię odnawialną, początek 2025 roku pokazał słabość tego systemu. W pierwszym kwartale tego roku kraj wyprodukował aż o 16% mniej zielonej energii niż rok wcześniej – mimo rekordowej liczby elektrowni słonecznych i wiatrowych.

Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niespokojnie na granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

W dniach 1–4 maja 2025 r. w Krakowie wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Na mieszkańców stolicy Małopolski czekają objazdy, specjalne rozkłady i dodatkowe kursy.

REKLAMA

[Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami

– 1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków – mówił Janusz Szewczak, poseł PiS i wiceszef sejmowej Komisji finansów publicznych, w rozmowie z Robertem Wąsikiem .
 [Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami
/ screen YouTube
Po rozmowie z panem „Super Express” hucznie ogłosił, że PiS pracuje nad wzmocnieniem programu 500+ do 1000+. Minister Rafalska szybko jednak zdementowała te informacje…
1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków. Ja podzielam oficjalne stanowisko pani minister: 500+ działa teraz fantastycznie. Jestem na urlopie i widzę na polskich plażach, jak wiele jest polskich rodzin z dwójką, trójką dzieci. Także program to był świetny ruch, ale nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. Tylko muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Jakie?
Wyborcy muszą jeszcze raz nam zaufać, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zrobić to może tylko Prawo i Sprawiedliwość. Po drugie: wzrost gospodarczy musi się utrzymać na bardzo dobrym poziomie, czyli 5, a nawet 6 proc. Po trzecie dokonamy szczegółowej analizy w budżecie, jakie są możliwości pozyskania nowych środków finansowych. Przypomnijmy, że w wielu krajach Europy Zachodniej, we Francji, Niemczech czy Szwecji rodziny są socjalnie bardzo mocno wspierane. 

Tylko to są gospodarki dużo większe od naszej. Pytanie, czy kwota 1000 zł nie jest przypadkiem troszkę odrealniona, patrząc na nasze możliwości i nasz budżet?
My gonimy poziom życia tych krajów. Idzie nam coraz lepiej, nasz wzrost gospodarczy nie jest na poziomie 1,5 czy 2 proc., jak w strefie euro, tylko na poziomie 5 proc. Więc to jest ambitna perspektywa. Uważam, że każde pieniądze zainwestowane w polskie rodziny to najlepsze inwestycje od 30 lat. Te pieniądze w dużej mierze wracają do budżetu jako wpływy podatkowe, różnego rodzaju opłaty. Ludzie wydają je na pierwsze wakacje w życiu nad polskim morzem, zakupy podręczników, często nawet na żywność. Najlepszym przykładem tego, że pieniądze w Polsce były, tylko nie dla Polaków, był fakt, iż w ciągu 8 lat rządów PO-PSL w postaci oszustw podatkowych wykradziono 260 mld złotych. Tylko z podatku VAT! A co z akcyzą, co z podatkiem CIT? To można doliczyć 160 mld kolejne. Więc gdybyśmy mieli te 400 mld złotych, moglibyśmy rozbudować taki program wsparcia polskich rodzin na lata. 

Jednak programów socjalnych już teraz jest bardzo dużo. 
Tak, one są rozbudowane, nigdy nie było takiego wsparcia dla Polaków, jakie jest teraz. Mamy 500+, Mieszkanie+, Dostępność+, Wyprawka+, Leki+ dla osób starszych. To są kwoty sięgające 70 mld złotych, a więc wielkie prospołeczne działania rządu. Za rządów PO-PSL mawiał minister Rostowski: „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Tylko te pieniądze były, ale dla obcych, nie dla Polaków.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Ale co z pieniędzmi na inne programy rządu? Co z modernizacją armii, budową dróg, służbą zdrowia, czy wspomnianym długiem publicznym, który należałoby redukować? 
Oczywiście, mamy jeszcze wiele do naprawienia, unowocześnienia, rząd podejmuje różne prorozwojowe działania. Wspieramy różnego rodzaju start-upy, to wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, to będzie on jeszcze niższy od zaplanowanego, prawdopodobnie o połowę. Idziemy w dobrą stronę, musimy mieć ambitne cele. A na polskich rodzinach się nie oszczędza, bo te pieniądze zostaną w kraju, nie są inwestowane na giełdzie w Nowym Jorku czy kontach w Szwajcarii. Polacy tutaj nimi obracają i olbrzymia część tych środków wraca do budżetu. Te pieniądze nakręcają koniunkturę gospodarczą, nakręcają popyt. Te 30 mld złotych z 500+ okazało się być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale nie oznacza to, że nie mamy myśleć o ambitniejszych celach. 

Kiedy zatem zrealizujemy te ambitne cele?
Tu nie możemy żadnych konkretów wymienić. To pewna wizja przyszłości, decyzja rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, minister Rafalskiej, ale też wyborców. W mojej ocenie ludzie zdają sobie sprawę z tego, kto troszczy się o ich interesy materialne, o przyszłość naszego narodu. Bez młodych ludzi nie ma co liczyć na sukcesy  gospodarcze czy wybicie się na suwerenność finansową. Już dziś brakuje nam rąk do pracy. Przypomnę, że w rodzinach muzułmańskich tych dzieci rodzi się nieraz nawet siedmioro, a więc widać, że aby populacja europejska, chrześcijańska przetrwała, musimy zadbać o przyszłe pokolenia. I stąd słuszne było postawienie na 500+, ale można przecież myśleć – pod pewnymi warunkami – o rozszerzeniu tego programu. Kolejna kadencja PiS, wysoki wzrost gospodarczy, uszczelnianie systemu podatkowego, oszczędności w zakresie systemów biurokratycznych – to wszystko razem daje taką szansę. Ale to melodia przyszłości. 

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe