Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 

 

POLECANE
Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia” z ostatniej chwili
Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia”

Skład kandydatów głównych ugrupowań polskiej sceny polityczne do wyścigu o prezydencki fotel już jest znany, dzisiaj swoją propozycję przedstawi PiS. Robert Biedroń zapowiedział, że kandydatka jego partii zostanie przedstawiona dopiero w połowie grudnia.

Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji z ostatniej chwili
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji

Wczoraj po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Polka na podium Pucharu Świata pilne
Polka na podium Pucharu Świata

Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła trzecie miejsce w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata florecistek w Tunisie. W półfinale uległa utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo 10:15.

Black Friday – jak zmanipulować konsumenta Wiadomości
Black Friday – jak zmanipulować konsumenta

Polacy z entuzjazmem przyjęli tradycję Black Friday, który zgodnie z amerykańskim zwyczajem obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. W tym roku czarnopiątkowe szaleństwo ma swoje apogeum 29 listopada.

Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe