Krzysztof Dośla przewodniczącym Regionu Gdańskiego w kadencji 2018–2022

XVI Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność rozpoczęło się 27 czerwca br. w historycznej Sali BHP. Dwudniowe obrady o charakterze sprawozdawczym i wyborczym potrwają do 28 czerwca. Związkowcy z Pomorza podsumowują kadencję 2014–2018 i jednocześnie wybierają nowe władze na lata 2018–2022. Obrady poprzedziła msza święta w bazylice św. Brygidy celebrowana przez ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.
 Krzysztof Dośla przewodniczącym Regionu Gdańskiego w kadencji 2018–2022
/ W. Milewski
Pierwszego dnia obrad Krzysztof Dośla został wybrany przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” na lata 2018–2022. Otrzymał 159 głosów delegatów na XVI WZD.
 
 – To zobowiązanie, z którego będę starał się wywiązać jak najlepiej. W czasie dotychczasowych kadencji pokazałem, że jestem gotowy do ciężkiej pracy i nie boję się żadnych wyzwań. Obiecuję, że tak będzie nadal. Być może pracy będzie jeszcze więcej, ale dzięki solidarności poradzimy sobie z wszystkimi wyzwaniami. Historia pokazuje, że to „Solidarność” miała rację. Jestem przekonany, że tak będzie w dalszym ciągu – powiedział po ogłoszeniu wyników Krzysztof Dośla.
 
Związkowcy i przyjaciele

Walne Zebranie Delegatów to najwyższa władza stanowiąca w Regionie Gdańskim. W zebraniu bierze udział 172 delegatów, reprezentujących około 35 tysięcy członków gdańskiej „S” z 359 podstawowych organizacji związkowych, 9 oddziałów i 2 biur terenowych wchodzących w skład Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Na przewodniczącego WZD wybrano Andrzeja Kościka, a na członków Prezydium WZD Zdzisławę Hacię (sekretarz) oraz Piotra Gierszewskiego i Dariusza Wasielewskiego (obaj wiceprzewodniczący).
Wśród gości WZD znaleźli się m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, pomorska kurator oświaty dr Monika Kończyk, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bogdan Biś, okręgowa inspektor pracy w Gdańsku Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska, prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski, przewodniczący zaprzyjaźnionych regionów związkowych: słupskiego – Stanisław Szukała i elbląskiego – Grzegorz Adamowicz oraz Kazimierz Zimny, dyrektor Maratonu Solidarności, w przeszłości brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Duszpasterz ludzi pracy archidiecezji gdańskiej ks. prałat dr Sławomir Decowski poprowadził modlitwę za członków „S” i wszystkich pracowników za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej i patrona Związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczęcie obrad poprzedził także krótki, ale wzruszający występ Adrianny Kordowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku, laureatki V edycji konkursu pieśni patriotycznej „Polska – moje miejsce, mój kraj” i jednocześnie stypendystki Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.

– To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć w tym spotkaniu, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jest to rocznica radosna, ale też słodko-gorzka. Bo przecież niepodległość odzyskaną w 1918 r. szybko utraciliśmy. Ponownie ją odzyskaliśmy dopiero po kilku dekadach, wśród sztandarów „Solidarności”. Zawsze byłem, jestem i pozostaną człowiekiem „Solidarności”. To „Solidarność” mnie wychowała. W 1988 r. uczestniczyłem w strajku studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Tamten strajk kończyliśmy załamani, w kilkadziesiąt osób. Jednak wkrótce przyszedł przełom, który wciąż trwa, bo przecież jeszcze nie wszystkie cele wyrażone w postulatach „S” osiągnęliśmy. Wiele dzięki dobrej współpracy z „S” udało się obronić. Wciąż pojawiają się próby marginalizowania związków zawodowych. Do tego nie wolno dopuścić. W przypadku trudnych sytuacji głos związkowców musi być wyraźnie słyszalny – powiedział Dariusz Drelich.

Wojewoda pomorski, kierujący w tym roku pracami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, podziękował przewodniczącemu gdańskiej „S” za udaną współpracę.

– To w dużej mierze dzięki przedstawicielom „Solidarności” w Radzie wielokrotnie udało się wypracować wspólne stanowiska – podkreślił wojewoda.

– Dziękuję „S” za doświadczenie zdobyte w pracy związkowej, które teraz ułatwia mi sprawowanie obecnej funkcji. Związek zawodowy zawsze i wszędzie musi stać na straży praw swoich członków i interesów wszystkich pracowników. W obszarze oświaty mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale dzięki zaangażowaniu związkowców dużo spraw udało się już rozwiązać. Finalizowana jest reforma szkolnictwa zawodowego. Reprezentatywne organizacje związkowe mają coraz większe prawo głosu w sprawach oświatowych, na przykład opiniowania kształtu sieci szkół – podkreśliła pomorska kurator oświaty Monika Kończyk.
 
Region Gdański solidarny

Okręgowa inspektor pracy w Gdańsku Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska podziękowała za szeroką współpracę z Regionem Gdańskiem NSZZ „Solidarność” w zakresie obrony praw pracowniczych i przestrzegania przepisów prawa pracy. Podkreśliła, że „S” to najbardziej aktywny związek zawodowy, a 237 społecznych inspektorów pracy z ramienia Związku, przeszkolonych w 2017 r., to ważni partnerzy dla Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska podziękowała również „S” za zorganizowanie akcji „13 złotych i nie kombinuj!”, promującej nowe przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej.

Bogdan Biś w imieniu przewodniczącego Związku Piotra Dudy podziękował członkom gdańskiej „S” za solidarność wykazywaną m.in. przez aktywny udział we wszystkich akcjach związkowych. Zastępca przewodniczącego podkreślił, że w mijającej kadencji Związkowi udało się zrealizować założony program w 90 procentach. – Rządzący mają swoje priorytety, które nie zawsze są zbieżne z priorytetami Związku, ale w sprawach zasadniczych mówimy jednym głosem. Przywrócono dialog społeczny. Wiele kwestii udało się osiągnąć w ramach konsensusu z pracodawcami, przy dużej akceptacji społecznej. Cele, które wciąż są przed nami, to m.in. wprowadzenie nowych przepisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych i dalsza walka z tzw. umowami śmieciowymi – powiedział Bogdan Biś.

Zastępca przewodniczącego zapowiedział również zmiany w funkcjonowaniu Związku, m.in. wprowadzenia dwukadencyjności (przy wydłużeniu jednej kadencji do 5 lat) dla osób sprawujących najwyższej funkcje wykonawcze (przewodniczący Komisji Krajowej, poszczególnych regionów, sekretariatów i sekcji branżowych).
 
Udana kadencja

Delegaci na WZD przyjęli sprawozdanie przewodniczącego ZRG.

Wcześniej delegaci obejrzeli specjalną prezentację podsumowującą kończącą się kadencję. Na plan pierwszy wybijały się imponujące liczby: 31 nowo powstałych organizacji związkowych, 3039 osób przeszkolonych podczas 223 szkoleń związkowych, 3231 uczestników 10 projektów europejskich, 8445 udzielonych porad prawnych, 280 spraw sądowych prowadzonych przez prawników z regionalnego działu prawnego (80 proc. wyników korzystnych dla pracowników), 270 osób, które znalazły pracę dzięki pomocy związkowego Biura Pracy, ponad tysiąc informacji internetowych przygotowanych przez dziennikarzy gdańskiej „S”, trzy tytuły wydawane w cyklu tygodniowym lub miesięcznym („Magazyn Solidarność”, „Biuletyn Solidarność”, „IBiS”), 16 organizacji związkowych, których przedstawiciele 71 razy pełnili służbę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

ACH/k
 
       

 


 

POLECANE
Kaczyński zapytany o relacje z prezydentem. Zaskakujące słowa z ostatniej chwili
Kaczyński zapytany o relacje z prezydentem. Zaskakujące słowa

– Nie rozmawiałem z prezydentem 4,5 roku albo nawet dłużej – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy będzie konsultował się w sprawie kandydata PiS na prezydenta z obecnie urzędującym Andrzejem Dudą.

Przełom w rodzinie królewskiej? Niespodziewany gest Kate Middleton z ostatniej chwili
Przełom w rodzinie królewskiej? Niespodziewany gest Kate Middleton

Księżna Kate zadzwoniła do księcia Harry'ego z okazji jego 40. urodzin, próbując złagodzić rodzinny konflikt – twierdzą media.

Rada Europy staje w obronie dziennikarza TV Republika gorące
Rada Europy staje w obronie dziennikarza TV Republika

Dziennikarz Telewizji Republika Janusz Życzkowski został zablokowany w dostępie do sztabu kryzysowego we Wrocławiu, pomimo spełnienia wszystkich formalności. Rada Europy interweniuje w tej sprawie.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Firmy poszkodowane w powodzi zapłacą specjalny podatek Wiadomości
Firmy poszkodowane w powodzi zapłacą specjalny podatek

Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania za straty powodziowe, jednak przedsiębiorcy muszą od nich zapłacić podatek. Zwolnień z tego obowiązku na razie nie ma – informuje "Rzeczpospolita".

Bartoszewski pod lupą prokuratury. Chodzi o jego majątek Wiadomości
Bartoszewski pod lupą prokuratury. Chodzi o jego majątek

Prokuratura Krajowa sprawdza, czy Władysław Teofil Bartoszewski pozbył się majątku, by uniknąć zwrotu pieniędzy wierzycielom. Chodzi m.in. o wart kilka mln zł dworek pod Warszawą – ustalił Onet.

Ekspert znany z TVN z zarzutami o udział w zorganizowanej grupie przestępczej gorące
Ekspert znany z TVN z zarzutami o udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Ekspert Marcin S., częsty gość TVN oraz innych liberalnych mediów ma być zatrzymany przez prokuraturę i ciążą na nim zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje Telewizja Republika.

Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate z ostatniej chwili
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Już ją prawie pocałował. Romans w Tańcu z gwiazdami? Od plotek aż huczy Wiadomości
"Już ją prawie pocałował". Romans w "Tańcu z gwiazdami"? Od plotek aż huczy

Mimo że wielkimi krokami nadchodzi kolejny odcinek uwielbianego show Polsatu "Taniec z gwiazdami", fanów cały czas rozgrzewa poprzedni. W sieci aż huczy od plotek o potencjalnym romansie Julii Żugaj i jej partnera Wojciecha Kuciny. Para prezentuje się znakomicie, a pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Julia ma narzeczonego.

Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii gorące
Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii

Niemiecki Bundestag omawia w tym tygodniu petycję lobbysty pedofilii Dietera Giesekinga. Petycja wzywa do prawnej ochrony tak zwanych „pedoseksualistów” i zapisania ochrony pedofilii w konstytucji. Pedofilia ma być uznana za tożsamość, która ma swoje prawa i wymaga ochrony.

REKLAMA

Krzysztof Dośla przewodniczącym Regionu Gdańskiego w kadencji 2018–2022

XVI Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność rozpoczęło się 27 czerwca br. w historycznej Sali BHP. Dwudniowe obrady o charakterze sprawozdawczym i wyborczym potrwają do 28 czerwca. Związkowcy z Pomorza podsumowują kadencję 2014–2018 i jednocześnie wybierają nowe władze na lata 2018–2022. Obrady poprzedziła msza święta w bazylice św. Brygidy celebrowana przez ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.
 Krzysztof Dośla przewodniczącym Regionu Gdańskiego w kadencji 2018–2022
/ W. Milewski
Pierwszego dnia obrad Krzysztof Dośla został wybrany przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” na lata 2018–2022. Otrzymał 159 głosów delegatów na XVI WZD.
 
 – To zobowiązanie, z którego będę starał się wywiązać jak najlepiej. W czasie dotychczasowych kadencji pokazałem, że jestem gotowy do ciężkiej pracy i nie boję się żadnych wyzwań. Obiecuję, że tak będzie nadal. Być może pracy będzie jeszcze więcej, ale dzięki solidarności poradzimy sobie z wszystkimi wyzwaniami. Historia pokazuje, że to „Solidarność” miała rację. Jestem przekonany, że tak będzie w dalszym ciągu – powiedział po ogłoszeniu wyników Krzysztof Dośla.
 
Związkowcy i przyjaciele

Walne Zebranie Delegatów to najwyższa władza stanowiąca w Regionie Gdańskim. W zebraniu bierze udział 172 delegatów, reprezentujących około 35 tysięcy członków gdańskiej „S” z 359 podstawowych organizacji związkowych, 9 oddziałów i 2 biur terenowych wchodzących w skład Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Na przewodniczącego WZD wybrano Andrzeja Kościka, a na członków Prezydium WZD Zdzisławę Hacię (sekretarz) oraz Piotra Gierszewskiego i Dariusza Wasielewskiego (obaj wiceprzewodniczący).
Wśród gości WZD znaleźli się m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, pomorska kurator oświaty dr Monika Kończyk, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bogdan Biś, okręgowa inspektor pracy w Gdańsku Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska, prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski, przewodniczący zaprzyjaźnionych regionów związkowych: słupskiego – Stanisław Szukała i elbląskiego – Grzegorz Adamowicz oraz Kazimierz Zimny, dyrektor Maratonu Solidarności, w przeszłości brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Duszpasterz ludzi pracy archidiecezji gdańskiej ks. prałat dr Sławomir Decowski poprowadził modlitwę za członków „S” i wszystkich pracowników za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej i patrona Związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rozpoczęcie obrad poprzedził także krótki, ale wzruszający występ Adrianny Kordowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gdańsku, laureatki V edycji konkursu pieśni patriotycznej „Polska – moje miejsce, mój kraj” i jednocześnie stypendystki Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.

– To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć w tym spotkaniu, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jest to rocznica radosna, ale też słodko-gorzka. Bo przecież niepodległość odzyskaną w 1918 r. szybko utraciliśmy. Ponownie ją odzyskaliśmy dopiero po kilku dekadach, wśród sztandarów „Solidarności”. Zawsze byłem, jestem i pozostaną człowiekiem „Solidarności”. To „Solidarność” mnie wychowała. W 1988 r. uczestniczyłem w strajku studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Tamten strajk kończyliśmy załamani, w kilkadziesiąt osób. Jednak wkrótce przyszedł przełom, który wciąż trwa, bo przecież jeszcze nie wszystkie cele wyrażone w postulatach „S” osiągnęliśmy. Wiele dzięki dobrej współpracy z „S” udało się obronić. Wciąż pojawiają się próby marginalizowania związków zawodowych. Do tego nie wolno dopuścić. W przypadku trudnych sytuacji głos związkowców musi być wyraźnie słyszalny – powiedział Dariusz Drelich.

Wojewoda pomorski, kierujący w tym roku pracami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, podziękował przewodniczącemu gdańskiej „S” za udaną współpracę.

– To w dużej mierze dzięki przedstawicielom „Solidarności” w Radzie wielokrotnie udało się wypracować wspólne stanowiska – podkreślił wojewoda.

– Dziękuję „S” za doświadczenie zdobyte w pracy związkowej, które teraz ułatwia mi sprawowanie obecnej funkcji. Związek zawodowy zawsze i wszędzie musi stać na straży praw swoich członków i interesów wszystkich pracowników. W obszarze oświaty mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale dzięki zaangażowaniu związkowców dużo spraw udało się już rozwiązać. Finalizowana jest reforma szkolnictwa zawodowego. Reprezentatywne organizacje związkowe mają coraz większe prawo głosu w sprawach oświatowych, na przykład opiniowania kształtu sieci szkół – podkreśliła pomorska kurator oświaty Monika Kończyk.
 
Region Gdański solidarny

Okręgowa inspektor pracy w Gdańsku Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska podziękowała za szeroką współpracę z Regionem Gdańskiem NSZZ „Solidarność” w zakresie obrony praw pracowniczych i przestrzegania przepisów prawa pracy. Podkreśliła, że „S” to najbardziej aktywny związek zawodowy, a 237 społecznych inspektorów pracy z ramienia Związku, przeszkolonych w 2017 r., to ważni partnerzy dla Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska podziękowała również „S” za zorganizowanie akcji „13 złotych i nie kombinuj!”, promującej nowe przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej.

Bogdan Biś w imieniu przewodniczącego Związku Piotra Dudy podziękował członkom gdańskiej „S” za solidarność wykazywaną m.in. przez aktywny udział we wszystkich akcjach związkowych. Zastępca przewodniczącego podkreślił, że w mijającej kadencji Związkowi udało się zrealizować założony program w 90 procentach. – Rządzący mają swoje priorytety, które nie zawsze są zbieżne z priorytetami Związku, ale w sprawach zasadniczych mówimy jednym głosem. Przywrócono dialog społeczny. Wiele kwestii udało się osiągnąć w ramach konsensusu z pracodawcami, przy dużej akceptacji społecznej. Cele, które wciąż są przed nami, to m.in. wprowadzenie nowych przepisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych i dalsza walka z tzw. umowami śmieciowymi – powiedział Bogdan Biś.

Zastępca przewodniczącego zapowiedział również zmiany w funkcjonowaniu Związku, m.in. wprowadzenia dwukadencyjności (przy wydłużeniu jednej kadencji do 5 lat) dla osób sprawujących najwyższej funkcje wykonawcze (przewodniczący Komisji Krajowej, poszczególnych regionów, sekretariatów i sekcji branżowych).
 
Udana kadencja

Delegaci na WZD przyjęli sprawozdanie przewodniczącego ZRG.

Wcześniej delegaci obejrzeli specjalną prezentację podsumowującą kończącą się kadencję. Na plan pierwszy wybijały się imponujące liczby: 31 nowo powstałych organizacji związkowych, 3039 osób przeszkolonych podczas 223 szkoleń związkowych, 3231 uczestników 10 projektów europejskich, 8445 udzielonych porad prawnych, 280 spraw sądowych prowadzonych przez prawników z regionalnego działu prawnego (80 proc. wyników korzystnych dla pracowników), 270 osób, które znalazły pracę dzięki pomocy związkowego Biura Pracy, ponad tysiąc informacji internetowych przygotowanych przez dziennikarzy gdańskiej „S”, trzy tytuły wydawane w cyklu tygodniowym lub miesięcznym („Magazyn Solidarność”, „Biuletyn Solidarność”, „IBiS”), 16 organizacji związkowych, których przedstawiciele 71 razy pełnili służbę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

ACH/k
 
       

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe